Povijanje beba u takozvanu “kiflu” odavno je otišlo u istoriju, ali se poslednjih godina ponovo praktikuje u nekim zemljama. Taj način povijanja beba ima i dobrih i loših strana.
Povijanje podrazumeva umotavanje novorođenčadi kako bi im se ograničili pokreti. Neki stručnjaci tvrde da kada se poviju, bebe duže spavaju, manje su nervozne i imaju manji rizik od sindroma iznenadne smrti.
Ima i onih stručnjaka koji se sa ovim ne slažu. “Zaista, roditelji ne bi trebalo to da rade”, smatra pedijatar Morin Luter. “Povijanje nije toliko dobro za bebu”.
Nekoliko sprovedenih studija povezuju povijanje sa većim rizikom od respiratornih infekcija i displazijom kukova. Osim toga, stručnjaci smatraju da pelene kojima su bebe na ovaj način povijene mogu previše da zagreju njihovo telo, naročito ako im je prekriven i deo glave. U tom slučaju, upozoravaju stručnjaci, može doći do hipotermije, pa čak i smrti.
Da li se prepovijanjem ograničavaju pokreti beba?
Debate se često vode i o tome da li povijanje dobro utiče na san novorođenčadi, odnosno utiče na to da se bebe ne bude tokom noći, kao i da li zaista sprečava debljanje mališana ili povećava rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi.
Neretko, stručnjaci postavljaju i pitanje da li je povijanje, odnosno ograničavanje bebinih pokreta dobro za mališane ili samo za roditelje? “Ograničavanje bebinih pokreta pelenom nema baš smisla”, rekla je dr Suzan Gest. “Važno je da roditelji znaju da je za razvoj deteta neophodno da ono može da se kreće i stavlja svoje ruke u usta”.
Dakle, konačnog zaključka u vezi sa tim da li je povijanje korisno za bebu ili ne, još nema.
Komentari (0)