Izbegavanje štetnih supstanci i hemikalija jedna je od prvih stvari na koje trudnice obraćaju pažnju. Ovde se pre svega misli na jake hemikalije koje se koriste za održavanje higijene u domu.
Međutim, mnoge trudnice se pitaju da li isto važi i za korišćenje određenih kozmetičkih – među kojima je i farba za kosu? Da li bi trebalo izbegavati farbanje kose tokom drugog stanja? Da li sastojci koji se nalaze u farbama za kosu mogu negativno uticati na zdravlje trudnice i razvoj ploda?
Brojna pitanja vezana za farbanje kose u trudnoći brinu trudnice, pogotovo one koje su kosu farbale i pre drugog stanja, ali odgovor na pitanje da li je farbanje kose u trudnoći štetno ili ne – nije ni malo jednostavan.
Prvi trimestar trudnoće – period povećane brige za zdravlje
U prva tri meseca trudnoće veoma je važna povećana briga za zdravlje – kako trudnice tako i bebe koja raste u stomaku. Tokom ovog perioda trudnice će imati niz pregleda, analiza i kontrola koje mogu pokazati da li je sve u redu i da li se trudnoća odvija kako treba.
Foto: Freepik
Upravo je ovo i period kada bi trebalo razmisliti i o tome da li farbati kosu ili ne – jer se prilikom nanošenja farbe mogu uneti određene štetne supstance i u organizam trudnice.
Važno je obratiti pažnju na sve preparate za kosu koje koristite a koji ne bi trebalo da sadrže peroksid i amonijak jer su ove materije štetne pa se zato ne preporučuje njihova upotreba tokom trudnoće, a pogotovo na samom početku.
O čemu bi trebalo brinuti prilikom farbanja kose u trudnoći?
Ako razmišljate o farbanju kose tokom trudnoće ili ste odlučili da to uradite postoje stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju:
1. Sastojci farbe – pročitajte šta se sve nalazi u farbi za kosu koju ste hteli da koristite. Pokušajte da pronađete neku koja je na biljnoj bazi i sa što manje štetnih sastojaka kao što su perioksid i amonijak.
2. Način farbanja – postoji još jedan način da smanjite šansu da štetni sastojci iz farbe dospeju u vaše telo, a to je da se ofarbate tehnikom balajaž, odnosno – da nanosite farbu na krajeve kose i izbegnete nanošenje farbe na koren kose i kožu glave.
3. Farbanje kose na prirodan način – ako želite da potamnite kosu na prirodan način pokušajte sa trikom koji su koristile i naše bake – potapajući kosu u vodu u kojoj su prethodno iskuvale ljuske oraha. Ako želite da dobijete nešto svetliju nijansu kose na prirodan način možete koristiti preparate na bazi meda, kamilice i limuna koji posvetljuju kosu, dok upotreba cimeta može dati crvenkastu nijansu kosi.
Foto: Freepik
4. Što kraći tretmani – ukoliko se odlučite da farbate kosu i pronađete odgovarajući način za to – pokušajte da farbanje učinite što kraćim procesom kako se ne bi izlagali i nepotrebnom udisanju i upijanju (potencijalno) štetnih materija. Tokom trudnoće izbegavajte duže procese farbanja kao što su izvlačenje pramenova, izbeljivanje kose, nanošenje više slojeva farbe i slično, jer ovakvi tretmani mogu trajati i nekoliko sati.
𝐍𝐀𝐉𝐃𝐔𝐁𝐋𝐉𝐈 𝐏𝐎𝐆𝐋𝐄𝐃 𝐮 𝐬𝐯𝐞 𝐡𝐫𝐨𝐦𝐨𝐳𝐨𝐦𝐞 𝐛𝐞𝐛𝐞
⠀
VERIFIED ® ekspertski prenatalni test otkriva najčešće hromozomopatije i omogućava vam bezbrižnu trudnoću bez daljeg izlaganja invazivnim dijagnostičkim procedurama.⠀
⠀Za više informacija o ekspertskom VERIFIED prenatalnom testu ⠀
pozovite Verified medicinski tim011 414 65 65 ⠀
⠀
Komentari (0)