Da li je bebi plivanje pomodarstvo modernog roditeljstva?
Nismo se još ni dovoljno naspavali, uskladili dnevnu, noćnu rutinu, a neke mame već pričaju o bebi plivanju!
Da li je realno?
Da li je realno da neko stvarno razmišlja da ”uskoči” u bazen sa bebom
Da li je bebi plivanje pomodarstvo modernog roditeljstva ili potreba koja je blagodet za mamu, tatu i bebu? Da li smo sve više roditelji ”fenseri”, ukoliko želimo detetu da pružimo zdrav način odrastanja od rođenja? Možda sam i ja za nekog ”fenser” pošto su moja deca od četvrtog meseca u vodi.
Hajde da pogeldamo stvari iz malo drugačije perspektive, pa tek onda da lepimo ”etikete” roditeljima, donosimo zaključke i procenjujemo da li je bebi plivanje pomodarstvo ili blagodet modernog doba koje roditelji mogu da priušte svom detetu!
Stavite se u situaciju bebe koja po ceo dan leži
Okrećemo je malo levo, malo desno. Dobro dobro, onda je uzmemo malo u ruke i ljuljuškamo, onda je ponovo stavimo da leži u kolica i tako iz dana u dan… Sad ćete reći i šta tu ima loše. To je bebeći život da jede, spava, raste. Dobro, dobro, slažem se. Ali zamislite da u tih 24 časa bebećeg života: iz kreveta u ruke, iz kreveta u kolica, iz kreveta u ogradicu sa igračkama, iz kreveta u nosiljku, bebi i vama unesete malo dnevne čarolije.Kako vam to zvuči?
Da li je to pomodarstvo modernog roditeljstva?
Stavite se sada u situaciju bebe koja uživa u vodi. Da, da ne okreće se više po krevetu sa jedne na drugu stranu, ne ograničavamo je nisačim. Bebe se u vodi mnogo lakše kreću, slobodnije su. Nemate razloga da brinete da će se povrediti, udariti. Njihovi mišići se grče i opružaju, ekstremiteti i zglobovi slobodno kreću, bez velikog otpora, jedini otpor pričinjava voda koja može samo da pomogne njihovom malom telu. Jeste da treba dva puta nedeljno da izađete iz zone roditeljskog ”konfora” i odete na bazen, ali verujte posle prvog plivanja sa vašom bebom, siguran sam da ćete doći i sledeći put na bazen. Jer nećete znati ko je više uživao, vi ili vaša beba!
Koju bi sada situaciju izabrali: vaša beba leži ili vaša beba leži, ali i uživa dok pliva?
Za oba deteta izabrao sam ovu drugu situaciju da beba pliva i uživa. I ponovo bih bez dileme uradio isto i da dođe još jedna beba. Zašto? Zato što ne postoji bolji vid aktivnosti za bebu, od kvalitetno provedenog vremena u vodenoj sredini. Na taj način smo dobili i beba i ja kao roditelj, ”dva u jedan”, zajedničko zdravo korisno provedeno vreme.
O autoru: Ko je Swimming Dad (Vladimir Anušić)?
Vladimir Anušić je profesor fizičkog vaspitanja i trener plivanja, kao i Magistar menadžmenta u sportu. Pre svega je tata jedne ajkulice i jedne ribice! Zahvaljujući njima svako jutro za njega ima novu dimenziju. Izazov pre svega, kao tate u svetu roditeljstva, ali i u svetu plivanja.
Već više od dve decenije Vladimir je u svetu sporta, plivanja, i radu sa decom svih uzrasta, počevši od beba, tinejdžera, studenata, vrhunskih plivača. Ni iskustvo sa veteranima mu nije strano, kao i rad sa decom sa smetnjama u razvoju.
Veruje u dobre, a ne u pametne ljude. Obožava dobar basket i muziku. Voli da svira saxofon, gitaru i peva pod vodom!
Osnivač je Baby Swim kluba u Beogradu i Novom Sadu koji je trenutno u stanju mirovanja, dok ne pronađe odgovarajuće uslove za ono što želi da radi sa bebama i decom u Srbiji. Osnivač koncepta i autor bloga Swimming Dad.
Ukoliko želite da saznate nešto više o Vladimiru i lepezi njegovog dosadašnjeg profesionalnog iskustva, projektima, edukaciji, potražite ga na Linkedin profilu ili jednostavno pišite na [email protected].
Komentari (0)