Da li moja beba dobija dovoljno mleka i da li je moje mleko kvalitetno?
Jedna od najvećih nedoumica mladih mama je upravo pitanje količine majčinog mleka. Da li mleka ima dovoljno da zadovolji bebine potrebe i da li je mleko dovoljno kvalitetno?
Gotovo svaka majka može da doji svoju bebu.
Proizvodnja mleka u dojkama funkcioniše po principu potrebe i potražnje. Šta to znači? Što više beba sisa to se više mleka stvara u dojci. Dojka je nepresušan izvor i mleko ne može tek tako da nestane. Takođe, svako mamino mleko je idealno za bebu pa je „nekvalitetno mleko” još jedan mit o dojenju. Ipak u izuzetno retkim slučajevima dešava se da majka nema dovoljno mleka za svoju bebu.
Foto: Shutterstock
Da li je količina mleka uvek ista?
Tokom prvih dva do sedam dana majka luči kolostrum (prvo mleko) koje je gusto i može da se luči u svega nekoliko mililitara. Sledeće dve nedelje luči se prelazno mleko, da bi u trećoj nedelji mleko sazrelo, a dojke počele da stvaraju tačno onoliko mleka koliko je bebi potrebno. Što više beba sisa to majka više mleka proizvodi. Taj prirodan proces stvaranja mleka odgovara potrebama bebe jer se ona rađa sa zalihama hrane koje je preko posteljice dobijala od majke pre rođenja, a želudac joj je toliko mali da samo par kapi čarobnog kolostruma zadovoljava sve bebine potrebe u prvim danima života.

Od čega zavisi količina mleka?
Na količinu mleka najviše utiče sama beba
Količina mleka pre svega zavisi od toga koliko beba sisa. Bebe koje jako vuku i izvuku veliku količinu mleka uticaće na to da se mleko u velikoj meri proizvodi. Dok sa druge strane, bebe koje su sporije, slabije sisaju i sisaju više puta po malo utiču na to da se mleko isto takvom dinamikom i stvara. Istraživanja su pokazala da količina u dve dojke iste majke može da bude različita, da smirena i opuštena majka ima više mleka , kao i da ishrana doilje utiče i na količinu mleka.
Stres i nervoza utiču na otpuštanje mleka iz dojke. To znači da mleka ima ali nedostatak hormona oxitocina onemogućava da mleko potekne iz dojke. U takvim situacijama neophodno je da se majka opusti, umiri i da bude u što bližem telesnom kontaktu sa bebom. Kontakt „koža na kožu” dovešće do pojačanog lučenja hormona koji će osloboditi mleko iz dojki.
Uravnotežena ishrana je važna tokom dojenja kako za zdravlje i raspoloženje majke tako i za produkciju mleka.
Majka tokom dojenja sme da izgubi između 500 grama i 2 kg a da to ne utiče na dojenje.
Namirnice koje je važno unositi su:
- Sveže voće i povrće
- Žitarice
- Proteini
- Industrijske namirnice i aditive
- Crni luk, ljuta paprika i slične namirnice jakog ukusa jer beba može odbijati mleko zbog jakog mirisa i ukusa
- Koštunjavo voće ukoliko neko u porodici ima alergiju pa se predpostavlja da i beba ima sklonost ka alergijskim reakcijama.
⇒ Pročitajte više o ishrani tokom dojenja â‡
Koji znaci ukazuju na smanjenu produkciju mleka?
Ukoliko mama posumnja da nema dovoljno mleka i razmišlja o dohranjivanju adaptiranim mlekom, savet je da obavezno uradi test provere količine mleka.
Najpogdinije je to obaviti po podne, kada majka ima najmanje mleka. Savet je da mama 15 minuta pre planiranog obroka izmuze svoje mleko, iz obe dojke, sve dok ne počne da ističe kap po kap. Mleko koje se dobije izmazanjem treba sipati u bebinu bočicu kako biste izmerili količinu.
Foto: Shutterstock
- Nakon podoja, koji optimalno treba da traje 30 min. (15 min. jedna dojka, 15 min. druga dojka) beba je nervozna i plačljiva.
- Razmak između podoja postaje kraći.
- Sito dete se obično opusti dok sisa, dok je gladna beba obično napeta sa stisnutim šakama.
- Beba se češce budi i trazi da sisa.
- Merenjem bebe izostaje dobijanje na telesnoj masi.
Beba bi trebala dobijati najmanje 113-198 grama nedeljno. U prvim danima beba fiziološki, normalno gubi na težini ali bi nakon deset do četrnaest dana trebala da vrati porođajnu težinu.
- Nakon promene pelene- pelena je relativno suva.
Beba prva dva dana treba da ima najmanje jednu do dve mokre pelene, trećeg dana tri, četvrtog najmanje četiri mokre pelene. Posle petog dana beba bi trebalo da ima šest do osam mokrih pelena dnevno.
- Izostanak stolice u prvim mesec dana
Nakon četiri do pet dana nakon porođaja beba treba da ima oko tri četiri zlatno žutio-senfastih stolica na početku dok se kasnije broj stolica smanjuje. Nakon mesec dana stolica može da izostane u do 10 dana kod dojenjih beba i tada se izostanak stolice ne treba vezivati za smanjenu produkciju mleka.
Šta ako ipak nema dovoljno mleka?
Ukoliko se utvrdi da nema dovoljno mleka i da beba slabije napreduje najpre se pribegava dohranjivanje majčinim mlekom. Majka se izmlaza i tako dodatno podstiče proizvodnju mleka, a nakon podoja bebi se da da popije dodatno majčino mleko. Ukoliko ni to ne bude dovoljno pribegava se kombinovanoj ishrani: majčino mleko + adaptirana mlečna formula.
Važno je da majka ne posegne odmah za adaptiranim mlekom i da se barem na početku beba dohranjuje (majčinim mlekom ili formulom) na kašikicu kako se beba ne bi navikla na flašicu i zbog toga odbacila dojku. Svaka beba je drugačija. Neke mesecima sisaju i koriste flašicu dok druge čim osete flašicu ne žele više da sisaju jer na flašicu mleko brže teče i ne moraju previše da se trude.
zasto me pecka dojka dok beba
doji
Potrebna mi je pomoc iskusnijih dojilja. Naime, imala sam problem sa uspostavljanjem laktacije nakon porodjaja, zapusili su mi se kanali i nagomilalo se mleko a beba nije mogla da se zakaci za dojku jer je bila tvrda. Sada posle 15 dana dojenja meni se grudi pune nevidjenom brzinom (izmuzavam se pumpicom) jer beba ne moze sve da izvuce. Aktivan je prvih 5 min na dojci i onda se uspava i cim pocnem da ga budim on nastavi sa sisanjem ali ne aktivno. Uspava se na dojci vrlo cesto i onda problem nastaje kada treba da ga podignem da bljucne. Tada postaje nervozan razdrazljiv i jedva pusti dojku. Desava se nekada da sisa bas aktivno i da nakon podoja ispovraca veliku kolicinu mleka. Deluje mi da je dosta halapljiv i da uzima vise nego sto treba sto rezultira cestim povracanjem. U toku dana jedva da mogu da ga odvojim od dojke. Stalno place kada pokusam da ga odvojim od dojke. Imam dovoljno mleka cak i vise nego sto bebi treba (verovatno jer sam se stalno izmuzavala) i sada sam zabrinuta jer ne znam koliko ovo moze da traje i koliko je zapravo beba sita. Ima mokrih pelena i stolice u toku dana, to je sve ok. Ali me brine ovo cesto bljuckanje i neodvajanje od dojke.
Porodila sam se 7 dana nakom termina – carski. Laktacija uspostavljena u bolnici, iako sam bila skepticna zbog vrlo malih grudi (ispostavilo se da velicina nije bitna :)). Medjutim nakon 7 dana bebi je poceo da curi nosic i povedem ga na oregled da bi ga doktorka zadrzala na odjeljenju jer je po njenom misljenju malo napredovao (110grama za nedjelju dana). Otpustili su ga nakon 24h,jer je sve bilo ok, uz napomenu da mu dam dohranu. Po savjetu druge doktorke davala sam mu i dalje da doji, forsirala da je na sisi sto duze i tek nakon toga mu nudila dohranu… Pomoglo je i to sto sam koristila Aventovu flasicu za kombinovano hranjenje… Poslije dvije sedmice sam je poceo da odbija glasicu nakon dojenja, ali sam ja isparanoisana zbog ostavljanja u bolnici nastavila da forsiram i dohranu, dok nije doslovno 3 puta povratio i ja shvatila da se prejeda. Sad ima 2 mjeseca i samo doji. Jedino me brine sto preko dana sisa i po pola sata (po 15min svaku) na svaka 3 sata, a uvece prespava i po 5 sati i kad se probudi nakon 5 minuta sisanja zaspi, ne pomaze ni presvlacenje, paljenje svjetla, glasno pricanje…
Drage mame,ja nisam pametna…
Ovako beba rodjena 13.01 na 15 Dan vodila Sam je na kontrolu kod naseg pedijatra…beba je dobila samo 250 g za tih 15dana,sad rodjena je sa 3080g izasla iz bolnice sa 3kg…Dali je to malo?Dr kaze da cekamo sledeci kontrolu pa da vidimo.Ona inace napuni pelenicu,budi se na 2h nekad I na 3…moze neki saver?
moja beba je rodjena sa 4.300 sad ima 2 meseca i ima pet ipo kg sto bi bilo 600 g mesecno moja pretpostavka je da je malo ali svakako je zdrava i vesela beba nasa doktorka kaze da je to na nekoj granici i da ne brinem jer lepo izgleda i nema nikakvih znakova da beba ne napreduje kako treba i raste lepo!i poprilicno je cvrsta.hvala unapred
Drage mame, kod mene se javlja potpuno drugaciji problem. Moja beba koja inace ima mesec i po dana je sisala do pre par dana sasvim normalno , da bi pre par dana pocela da sisa po 5 min normalno i onda krene da vristi i place ponekad se odgurne od sike a ponekad place i sa sikom u ustima. Nigde nisam naisla na opis ovakvog problema, pa bih molila za savet. Napominjen da mleka u grudima imam a probala sam i da joj strcnem mleka direktno u usta da ga oseti, ali ne vredi !
Samo da napisem da TEST SA IZMUZAVANJEM nije tacan. Dojim bebu vec 9 meseci, od 5.5 smo uveli i kasice. Do 5.5 meseci je samo sisao i na tezini dobio 2.5 puta od porodjajne tezine. Ja dan danas ne mogu da se izmuzem. Htela sam u kasice stavljati svoje mleko, medjutim ne mogu izmusti vise od 10ml. Ocigledno su mi grudi takve ili ja ne mogu da se opustim dok se izmuzavam. Tako da, drage mame, NE VERUJTE u ovaj test i pratite bebine mokre pelene i napredovanje bebe. Takodje, grudi su mi vec posle 3 nedelje bile meke, tako da i prica o “nadolasku mleka” nije tacna. Srecno!
Dobar dan svima! Imam bebicu koja ce za par dana napuniti 4 meseca, u protekla 2 meseca je napredovala 1kg,tj 500g mesecno. Ona jede na svaka 3h, i uvek je nasmejana, desilo se 2x da ne kaki po 23 dana. Ja osecam da imam manje mleka nego pre 2 meseca i nisam se brinula nista dok nisam videla na kontroli da je manje napredovala, nego u prva 2 meseca, rodjena je sa 3,200 g sada ima 5.670g. Da li treba da probam sa dohranom ili mozda imate neki bolji savet?
I ja bih da podelim svoju pricu, mozda nekome bude korisna. Posto sam 5 dana bila u bolnici kad je beba imala 2 meseca, drasticno mi se smanjila kolicina mleka. Pokusala sam da praznim grudi posle svakog podoja ali su rezultati bili slabi, pa mi je pedijatar preporucio da pijem Hippov caj za dojilje i da uzimam Fitolat tablete. Sad, znam da se ne slazu svi da namirnice imaju uticaja na laktaciju, ali ja sam resila da problem napadnem sa svih strana, uvela sam ovsene pahuljice, bademe, banane, bezalkoholno pivo i evo, mesec ipo kasnije izbacili smo flasicu potpuno :)) ne znam sta je tacno delovalo, ali ne menjam dobitnu kombinaciju do daljnjeg. Pozdrav svim mamama! :-*
Evo mog iskustva. Cerka izasla iz porodilista sa 2.400. Bio je carski i davali su joj dohranu u porodilistu. Nastavila sam sa dohranom jos 3 nedelje(ponudim na svaka 3 sata POSLE PODOJA) i za to vreme se trudila da je sto vise drzim na dojci. Isla sam gola po kuci,majicu oblacila samo kad neko dodje,mazala JOD (po preporuci profesora Radunovica spasio me je muka, samo operem bradavicu blago vodom pre podoja). Bilo je par dana kada mi je bila na dojci 23 sata dnevno.Rucno izmuzavanje mleka me ubijalo u pojam jer nisam mogla da izvucem ni 20ml, ali sam uveravala sebe da ce sve biti ok na merenju i gle cuda 1250gr napredovala. Ovaj pakao je trajao mesec dana ali zato su posle usledili meseci uzivanja i srece. Mame, uspostavljanje dojenja nije lako, ali beba na maminoj dojci je vrhunac utehe, zdravlja i ljubavi za bebu.
Ps. Dojite samo ako to bas bas zelite i mozete, jer ako je mama zadovoljna i beba ce biti. Ako vas dojenje cini nervoznom-dajte flasicu, kao ja mojoj prvoj cerki i ljubite je bice sve ok.
Jako ti je glup komentar, ja sam se porodila u 8. Mesecu i jedva smo beba i ja ostale zive zbog preeklamsije. Beba je rodjena sa 1900g carskim rezom, tek posle tri dana mleko mi je krenulo. Izmuzavala sam se i rucno i elektricnom pumpicom ali nisam imala dovoljno mleka. Puna 4 meseca sam dojila i dohranjivala svoju bebu. (Sto je retkost jer bebe koje se hrane na flasicu obicno ni ne prihvate dojku). Kada sam videla da je nervozna i da place dok sisa prestala sam sa dojenjem i sa mucenjem i sebe i nje. Tako da nema potrebe za takvim komentarima, bitno je detetu pruziti paznju i ljubav i zadovoljiti potrebe bebe. Posvetite detetu paznju kroz negu, igru i ljubav i napredovace fenomenalno djili vi dete ili dohranjivali. Inace, mene i sestru je majka dojila po 3. Meseca (pedijatrijska sestra Borka sa Betanije mi je rekla da i to ima veze sto moja majka takodje nije imala dovoljno mleka) obe smo fakultetski obrazovane i zdrave. Pozdrav!
Veliko nepostovanje imam prema majkama koje doje, i koje misle da su samo zbog toga “super” mame. Moja prva cerkica je sisala mesec dana na otprilike 3 sata. Nakon toga je dobila 500 g. Zatim me je doktor posavetovao da je cesce dojim, sto sam i radika. Posle nedelju dana na kontroli dobila je samo 50 g. Naravno, morali smo uvesti dohrani i vrlo brzo prestala je da sisa. Druga beba sada ima 2.5 meseca, samo sisa i odlicno napreduje. Ista majka, iste grudi, a opet sve tako razlicito. Verovatno je i do beba. Drage majke, dojile ili hranile vase bebe formulom to vas ne vini boljim i gorim majkama. Podrska za sve, bitno da ste vi i vase bebe zadovoljne i zdrave. P.S. Moja prva beba sada ima 3 godine i odlicnog je zdravlja. Osim manjih prehlada, apaolutno nikakvih problema nemamo. Zahvaljujuci i zdravim navikama u hranjenju posle mleka, naravno. Mene je grizla savest sto prvu cerku nisam dojila, upravo zbog raznih komentara, a trebali je samo da uzivam. Tako da drage majke, kvaliteno, nekvalitetno, malo, puno mleka. Hranite bebe s ljubavlju i sve ce biti ok.
Moja beba ima 4 ipo meseca, izmazam se jer imam ravne bradavice i nisam uspela u dojenju. Ali ona popije 120 do 130 ml..A ovde pise da bi od 5og meseca trebala vise..Kako sad to?
Ja sam imala veliki problem sa neverovatnim bolom ali ne bradavica vec areola (tamni krug oko bradavice). Toliko me je bolelo i peklo da nisam mogla ni majcu da trpim preko grudi a podoji su bili nocna mora..ne znam ni sama kako sam izdrzala. Savet doktora i babica je bio stalna nega i mazanje bepantena i mleka jer su grudi bile ekstremno suve. Beba ima mesec i po i polako se uhodavamo sa dojenjem konacno. Za mene najstresniji i najtezi period od svega!
Jaoo a kad mi neko kaze da nemam dovoljno mleka to me toliko iznervira da bih mu svasta rekla. Inace, beba bas cesto sisa, mleko curi samo koliko ga ima, napreduje odlicno, vesela, pelena za cas puna. Znaci, mleka ima dovoljno. A kad mi je svekrva rekla “Slabo ti je mleko, moras to da shvatis” poludela sam, htela sam svasta da kazem,ali sam se suzdrzala. Pa ako doktor kaze da slabo mleko ne postoji, onda ne postoji. Kaze ona bolje zna, pa ok.
Ja sam imala upalu gadnu na pocetku, morala da se izmazam da ne dobijem mastitis na svaka dva sata, prvo da podojim pa da dam flasicu i tako mesec dana borbe. E onda se uspostavila laktacija i sad u trecem mesecu siki oko pola sata na 3h. Bila je uzasna borba i sto puta sam mislila da odustanem da nemam mleka itd ali uspeli smo i idemo dalje pa koliko uspemo. Samo upornost. Tesko je ali vredi!
Mozda ce nekome pomoci i moje iskustvo:
Moja beba sada ima 9 meseci i dalje sisa.
Na pocetku je vristala kad god bih je stavila na grudi, prvo sam mislila da nemam mleka a onda sam pocela pumpicom da se izmuzam i uspevala da izvucem oko 100 ml oko dve nedelje posle porodjaja. Tada sam shvatila da nije to u pitanju. Tri nedelje sam izvlacila mleko pumpicom i hranila je na flasicu. Tada sam cula za tzv. tvrde grudi, dakle grudi se prepune i bukvalno nista ne izlazi iz njih.
Receno mi je sledece da treba da radim:
1. Blaga masaza
2. Stavljanje bebe da sisa koliko toliko
3. Izmlazanje
4. Obloge od kupusa
I tako svako dojenje…
Bilo je bas naporno al vec posle par dana moja beba je uspela nesto da izvuce i sve manje plakala. Ja sam nastavila sa ovim oko deset dana i nakon toga sam normalno nastavila da dojim bebu. Mozda se desavalo nocu da mi teze beba izvuce mleko, tad bih se blago izmasirala i mleko bi krenulo…
Prvi mesec je dobila 1,2kg, drugi 1kg.
Nadam se da cu pomoci mladim mamama koje su u slicnoj situaciji, bitno je da ne odustajete!
Moje mišljenje je da mleko ne može biti ne kvalitetno samo može biti ne dovoljno količinski. Bez obzira na veličinu grudi. Imam manje grudi 3 djece sam rodila i dojila po 1,5 god. Kad sam ih prestala dojiti 3 sedmice sam se mučila da se rešim mleka i tada je bilo belo i gusto. Dojenje je spas za majkui bebu. Izgleda da je i priroda poremećena, majke nemaju mleka a nekada je svaka zena dojila. Nema majke koja se ne pita zašto nema mleka to nikada nikome neće biti jasno.
Evo ako nekome znači moje iskustvo/ meni je sok od breskve bio zakon za mleko.
Nekom ce, mozda, znaciti i moje iskustvo. Moja beba je sisala, zatim spavala i budila se na svakih 15 do 30 min. Nocu smo uspevali sasaviti 3 do 4 sata uz dodavanje 20-30ml adaptiranog mleka (na preporuku patronazne sestre) koje bi beba malo nakon toga izbljucala. Sa navrsene 2 nedelje to mleko sam izbacila, videvsi da nema neke razlike sa njim i bez njega. Nikakav red u dojenju nismo imali. Brojala sam do 17 podoja u toku 24h. Da li je bilo tesko? Jeste. Toliko da ne zelim da se secam. Beba je non-stop bila nervozna, razdrazljiva i placljiva. A onda je sve doslo na svoje. Beba se smirila, uobrocila, sisala na svakih 3 do 4 sata. Prvu kasicu je probala sa punih 6 i nastavila sa sisanjem do 15 meseci. U celom tom ludilu jedino sto je bilo jasno jeste moja ogromna zelja da dojim i bezrezervna podrska ljudi oko mene da u tome uspem. Secam se da pumpicom u popodnevnim satima nisam uspevala nista izvlaciti, i stalno sumnjala da li dobro radim i da li previse forsiram nesto sto ne moze. Medjutim prvi mesec beba je dobila dobila 800g, naredni 1,1kg, itd.. I vise nije bilo dileme… Drage mame, ono sto vam ja mogu reci iz mog iskustva, jeste da bebe placu iz raznih razloga. Ja ni danas ne znam zasto je moja prva cerkica toliko plakala i nervozala. Ako dete lepo napreduje, a cesto place i budi se, nosajte ga, privijajte uza sebe, mazite i ljuljajte. Ako nista od ovog ne pomaze, dajte mu koliko god zeli da sisa. Samo budite svesni da sisa nije samo hrana vec i emocija i da nekada, mozda, beba i nije gladna, ali joj treba ta emocija. Isto tako ne ocekujte od deteta da jedino sto radi jeste da jede i spava kao sto to cujete od drugih mama i tata, cije dete je mirnijeg temperamenta. Da je srece da mi je ovo poslednje neko rekao kada sam bila prvorotkinja. Mozda bih tu opsesiju da je beba non-stop gladna i da zato place i ne spava, malo ostavila po strani.
Kvalitetan i očigledno stručan tekst. Pozdravljam mame koje su imale manjeg, ili većeg uspeha sa dojenjem. Vredi pokušati, jer zdravije je i za bebe i za žene.
Ovaj tekst, kao i mnogi u stručnoj literaturi je dokaz da ko želi nešto da nauči ima odakle. Kome je važnije da nađe bezbroj razloga “protiv” i da majke koje doje naziva ” ograničenim”, “zaostalim”, “parom sisa” itd. može da se hrani raznim površnim nestručnim nemotivišućim napisima, koje nažalost, imamo priliku da čitamo i na ovom portalu.