Nazivana još i organ života, placenta je zaista dokaz koliko je stvaranje novog života jedno veliko čudo! Ovaj organ ne postoji ni pre ni posle – nego samo tokom trudnoće i svoju funkciju gubi nakon porođaja.
Foto: Freepik
Kada mama porodi bebu, porađa i placentu potom i tada prestaje da ima ovaj jedinstveni organ. A da li znate – kako nastaje placenta i kome ona zapravo pripada?
Pročitajte i: Organ ŽIVOTA – pogledajte kako izgleda placenta (FOTO)
Pljosnata, okrugla i sa dve različite strane – jedna koja je glatka i okrenuta ka bebi i druga koja je sunđerasta i neravne površine koja “pripada” mami. Funkcija placente jeste da pomogne bebi da se pravilno razvija tako što joj preko krvi “sprovodi” kiseonik, antitela i hranu koju dobija od mame.
Porođena placenta je u proseku veličine 22 centimetra u prečniku, devela je između 2 i 2,5 centimetra, a teži oko pola kilograma.
S obzirom na to da raste uz bebu u stomaku, pitanje je da li je placenta mamin ili bebin organ? Od čega nastaje?
Odgovor je interesantan. Placenta je prvi organ koji nastaje nakon oplodnje, odnosno začeća. Sastoji se delom od oploćene jajne ćelije, a delom od unutrašnjeg zida materice. Razvija se vrlo brzo i u većini deli isti “materijal” kao i fetus.
Ovo znači samo jedno – placenta pripada bebi, a ne mami i ona je bebin organ zahvaljujući kom je beba povezana sa mamom. Bez začeća i bebe – ne bi bilo ni placente.
Interesantno, zar ne? Priroda je čudesna!
Komentari (0)