Imam grčeve, šta mi je činiti?
Da, posebno u kasnijoj trudnoći. Možete uzeti šumeće tablete magnezijuma, uz konsultaciju lekara.
Imam pojačan sekret, šta to znači?
Ne treba da se nervirate, sem ako mu nije izmenjen miris ili imate svrab. Svakako proverite stepen čistoće vaginalnog sekreta.
Imam stalno gljivice koje se i pored terapije vraćaju?
Nije normalno, ali je često u trudnoći. Treba da ih lečite.
Imam zatvor, uprkos tome što jedem zdravo i šetam, kako to?
Nažalost, zatvor jeste vrlo čest u trudnoći. Samo nastavite sa zdravom ishranom, krećite se i pijte dosta tečnosti.
Želim svako veče seks, da li je to ok?
Apsolutno, i sem ako vam to nije lekar zabranio, udovoljite svojim željama!
Uopšte ne želim intimne odnose, da li je to normalno?
Apsolutno, ali o tome morate razgovarati i sa svojim partnerom, objasnite mu to i uverite ga da nema veze sa njim. Isto tako, razmotrite sami sa sobom zašto nemate želju – ako se bojite, nemate razloga, ako vas nešto boli, možda je potrebno više predigre, ako ste umorni, više se odmarajte, pa će mođda i želja doći.
Brine me što se lako umaram, da li je to ok?
Jeste, normalno je, zato slušajte svoj organizam i kad osetite da ste umorni, malo smanjite tempo.
Krvarim, da li je to opasno?
Sem u prvom trimestru, i to prvog meseca, u periodu kada treba da dobijete menstruaciju, kada je moguće da dodje do par kapi krvarenja, krvarenje u trudnoći NIKADA nije normalno, i kad god se i najmanje krvarenje javi.
Posle pregleda lekara krvarim oskudno, da li da se brinem?
Da, ako je to posle pregleda pred porođaja, i ako je krvarenje veoma oskudno, više starom krvlju. Ako nije, ako je obilnije i sveže, ODMAH se vratite kod lekara!
Da li smem da idem na (rok) koncert kada sam trudna?
Ako je u pitanju samo jedan put, onda nije previše štetno za bebin sluh, ali se ipak ne preporučuje.
Do 22. nedelje bebino srednje uvo, koje je baza celokupnog sluha, potpuno je formirano. Dakle, beba može da čuje sve što vi čujete, ali ne istom jačinom. Zvuci i glasovi su mekši i zagušeniji. Zašto? Bebine uši su dobro zaštićene mišićima na maminom stomaku, placentom i plodovom vodom.
Pošto je svaka beba drugačija, ne možemo sa sigurnošću znati koji bi joj nivo buke naštetio, pa je zato najbolje ne izlagati se riziku.
šta više, zbog glasne muzike vaše telo proizvodi hormone stresa i ubrzavaju vam se otkucaji srca, a to nije dobro za bebu. Važno je što više čuvati zdravlje dok ste trudni, a izlaganje ovakvom stresu ne obezbeđuje idealne uslove za razvoj bebe.
Jedna studija je pokazala da žene koje rade osam sati dnevno u veoma bučnom okruženju (u jako glasnim okruženjima gde je potrebna zaštita za uši) imaju mnogo veži rizik da rode bebu sa oštećenim sluhom.
U drugoj studiji je istraživano da li plodova voda ublažava ili pojačava zvuk. Rezultati su pokazali da se duboki zvuci (kao recimo sa bas gitare) u manjoj meri pojačavaju. Međutim, kako jačina zvuka raste, plodova voda ublažava zvuk.
Ova studija je takođe pokazala da plodova voda pojačava majčin glas za oko 5 decibela, ali ublažava ostale zvuke.
Komentari (0)