Škola roditeljstva, životni spas roditelja!
Po svojim i godinama svoje supruge, mogu da kažem da pripadamo novijoj generaciji roditelja. To je ona generacija koja misli da je najpametnija, da sve ima na “guglu” i da sve najbolje znamo. Čak ni savete roditelja, tetaka i baka, nismo shvatali za ozbiljno. Mislili smo, mi smo najpametniji i mi “znamo šta je najbolje za naše dete”.
Sve do trenutka kada se 30. jula prošle godine, moja supruga Nevena porodila. Svi oni tekstovi po internetu, svi oni video snimci, saveti, vrlo brzo su pali u vodu.
Mala Nikolina je stigla u naš dom i naizgled smo bili spremni za njen dolazak. Ali, to je bio samo privid.
Milion pitanja
Pitanja su se samo ređala – Da li joj je hladno? Da li je gladna? Da li je nešto žulja? Koliko bi trebalo da je trljamo dok je kupamo? Da li je boli pupak? Da li ona nas vidi? Da li je dovoljno jela? Da li je dovoljno spavala? Da li bi trebalo buditi dete ako je prespavala obrok?
Čak ni naši roditelji nisu imali odgovor na sva ova pitanja, a predstavljali su se kao sveznalice koje su nas odgajile. Bilo je to davno, zaboravi se, govorile su nove bake i slegale ramenima.
Vrlo brzo susreli smo se sa novim problemom. Nevena nije mogla da doji, mleko nije krenulo. Krenuli smo sa veštačkim od prvog dana. Tek kasnije smo saznali da postoje Rosine Banke humanog mleka u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu. Roditelji, iskoristite postojanje ovih banaka, mnogo će vam značiti.
Mislim da je tih prvih 10 dana od kada je mala beba Nikolina stigla u naš dom bilo najduže u mom životu. Sva ta pitanja bez odgovora nisu dozvoljavala da zaspim, pa je čak i Nikolina tonula u san pre nas.
Nedavno je u Ubu, Vranju, Požarevcu i Kuršumliji otvorena Škola roditeljstva u saradnji “Rose” i Ministarstva zdravlja.
Misterija širokog povoja
Koliko je Škola roditeljstva značajna? Samo zamišljam da sam u tih prvih mesec dana imao priliku da dobijem stručni savet. Da mi je recimo pedijatar ili patronažna sestra odgonetnuo misteriju da li bi bebi trebalo skinuti širok povoj pre šestog meseca ako je na prvoj kontroli ustanovljeno da su kukovi uredu?
Naravno, da sada postavite bilo kome ovo pitanje, dobili bi najrazličitije moguće odgovore? Tako smo i mi. Od toga da nas pedijatar u jednoj privatnoj klinici nabrusi da je detetu vruće, do toga da nam pedijatar u državnoj ustanovi kaže da bebi nikako ne skidati širok povoj do šestog meseca. A vi iz ordinacija izađete kao da ste pali s Marsa.
To se dešavalo nama u centru Beograda. Gde nam je sve dostupno, gde nam je na dohvat ruke dežurni telefon, internet, gde vrlo brzo možemo do tri privatna i jednog državnog lekara.
Dragocena podrška
Ali, koliko je značajno otvaranje Škole roditeljstva u Kuršumliji recimo? U Ubu? Vranju? U sredinama gde nije sve tako lako dostupno? Gde je svaki razgovor sa majkom koja je prošla porođaj značajan, gde je svaki savet novopečenom ocu put da on izađe iz stanja unezverenja.
Zamislite koliko je zlata vredan ginekolog u toj školi roditeljstva kod kog žena koja živi u Kuršumliji može da ode? Koliko mladom roditelju koji živi u u Ubu znači da nekom postavi pitanje i da vrlo brzo dobije pravi odgovor? Koliko samo nama roditeljima znači da neko sa vama porazgovara, kaže da su neka osećanja i stvari normalne i da nema potrebe za nervozu?
Samo jedna radionica, gde će majke i očevi u Školi roditeljstva naučiti recimo, kako da presvuku bebu, kako da namažu pupak i šta da rade kada se beba ojede, najvrednije je što roditelj u tom trenutku može da dobije.
Nasmejani roditelji
U Srbiji je samo u 2016. otvoreno 5 škola. Zamislite tih 4.000 roditelja koji su iz Škole izašli nasmejani, koji su dobili odgovore na teška pitanja zbog kojih nisu spavali i koji sada lagodno uživaju u roditeljstvu, najvažnijoj životnoj ulozi.
Prevazilaženje izazova koji se nametnu roditeljima, nezavisnost i osamostaljenje, najbitnije je što se u ovoj Školi roditeljstva, životnoj školi roditelja može naučiti.
Tekst podržala Rosa
Moje iskustvo sa širokim povojem (živim u Grčkoj) – doslovce histerični smeh pedijatra uz komentar da to treba zakonom zabraniti.. Posle tog divnog gospodina, univerzitetskog profesora sam, razume se, posetila još 3 (od kojih je jedan iz Srbije) i sva 3 su me gledala kao da sam sa druge planete! Dakle moja devojčica je već šesti mesec isključivo u pampersu i bogu hvala, za sada je hiperaktivna bebica sa super zdravim kukićima.. A što se škole roditeljstva tiče, nismo uspeli da pronadjemo tako nešto ovde ali bi bilo sjajno da jesmo, no hvala bogu snašli smo se i bez.
Dajte zene bre kakva skola roditeljstva i bakraci?!
Jeste isle na predavanja o tome kako se prave bebe…?
Borise, cekamo tvoje tekstove. Welcome back 😉
Drago mi je da sam Vas opet obradovao! Uskoro će izaći i knjiga Dnevnik budućeg tate, pa će biti još puno priča za čitanje…
Slazem se… Kad sam videla da Boris pise bas sam se obradovala,kad ono….
Pola pitanja ne znas ni da postaviš na tim predavanjima jer jos uvek ne znas sta te čeka i sta sve moze biti nedoumica/problem. A i većina tih školica je čisto reklamiranje odredjenog brenda, banaka maticnih celija, proizvodjaca pelena itd. Ima i prakticnih saveta, ali i oni mogu biti kontradiktorni sa onim sto vam lekar preporucuje pa se opet zapitate koga poslusati.
Da li je reklama ili ne- nebitno je. Meni je besplatna skola roditeljstva, a nije Rosina, pomogla jako jako! Od dojenja pa do ishrane, od kupanja do presvlacenja, a najbitnije oko razvoja motorike.. Mame ne budite lenje i odvojite mesec dana za te dragocene informacije, znacice i vama i bebi!
Koliko sam se obradovala kada sam videla da je Boris pisao tekst, koliko sam se razocarala shvatajuci da citam preradjen PR tekst kompanije Rosa. Divno je to sto Rosa cini za mlade roditelje, ali mislim da je nacin plasiranja potpuno promasen.