Odluka o porođaju
Blizanačka trudnoća i porođaj su predmet mnogih medicinskih polemika. Kada se ova veoma zahtevna trudnoća približi kraju, otvara se novo pitanje – koji vid porođaja je najbolji za buduću mamu i bebe? Pristupi su različiti, a konačna odluka zavisi od mnogobrojnih faktora. Ponekad se oslanja na mišljenje lekara koji preferira prirodan nasuprot planiranom carskom, a ponekad je način porođaja čista poslednica zdravstvenog stanja plodova i trudnice.
Foto: Pixabay
Prirodni porođaj
Polovina blizanaca (u SAD) na svet dolazi prirodnim putem, ali to ne znači da je porođaj isti kao kada se rađa samo jedna beba. Neka istraživanja govore da faza napinjanja obično duže traje kod blizanačke trudnoće u poređenju sa rađanjem jedne bebe. Drugi blizanac obično se rađa 10 do 30 minuta nakon prvog i većina majki tvrdi da je rađanje druge beba mnogo lakše. U zavisnosti od položaja bebe, ponekad je potrebno da lekar unutrašnjim pokretom „namesti” bebu, što nije nimalo bezbolno, ili da koristi vakuum kako bi ubrzao porođaj. Zbog mogućnosti ovih intervencija, a u cilju smanjenja bolova, kod prirodnog rađanja blizanaca preporučuje se epidural.
Foto: Pixabay
Mešoviti porođaj
U veoma retkim slučajevima druga beba mora da se porodi carskim rezom. To se dešava u vanrednim okolnostima ako, na primer, dođe do odlubljivanja posteljice ili ispadanja pupčane vrpce. Nakon rođenja prve bebe, prati se stanje druge bebe, i ako se primeti neka nepravilnost i da je beba u opasnosti, radi se hitan carski rez. Ovaj scenario porođaja je, naravno, najmanje poželjan jer nakon njega žena mora da se oporavlja na više nivoa. Ali kada je neophodno da se spasi druga beba, mešoviti porođaj je jedino i pravo rešenje.
Carski rez
Foto: Pixabay
Planiran
- prethodni porođaj carskim rezom
- placenta previja
- neodgovarajući položaj fetusa
- drugi ginekološki i zdravstveni problemi
Neplaniran
- sporo napredovanje prirodnog porođaja (materica koja se sporo i teško kontrahuje)
- intrauterini zastoj rasta (kada bebe nemaju više prostora za rast)
- preeklampsija (nagli skok krvnog pritiska trudnice)
- druge zdravstvene komplikacije trudnice ili ploda
Komentari (0)