Ekcem (atopijski dermatitis) jedan je od prvih znakova alergije nakon rođenja. Povezuje se s zakasnelim razvojem imunološkog sistema. Studije pokazuju kako deset do 20 posto dece dobije ekcem u ranoj dobi. Manifestuje se pojavom crvenila koje svrbi na ručnim zglobovima, gležnjevima te pregibima ruku i nogu. Koža može biti zadebljana, sjajna, izlučivati iscedak, ali isto tako može biti izrazito suva.
Čak i savremena ulja za kupanje i losioni za negu najnežnije kože beba mogu biti krivi za pojavu ekcema u prvim nedeljama života, tvrde britanski stručnjaci. Prema njima, šest nedelja nakon rođenja deteta najbitnije je razdoblje u kojem će se mnogo toga odrediti kada je u pitanju ekcem.
Ako bebe s genetskom predispozicijom za lišaj, uzrokovanom naslednim faktorom, imaju osetljiviji imunitet, one će biti sklonije razvijanju ekcema.
“Ove su bebe rođene s defektnom kožnom barijerom, što znači da koža može biti lakše pojačano osetljiva na alergijske reakcije ako se koristi `krivi`tretman”, tvrdi profesor Richard Cork, u ime Odseka za dermatologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sheffieldu.
Spoljašnji deo kože deluje kao barijera i sprečava ulazak iritanta i alergena ispod kože, no kod beba koje imaju predispoziciju atopijskom ekcemu, ova funkcija kože nije učinkovita. Omogućen je gubitak vode kroz ćelije kože, koje se pritiskaju i dopuštaju stvaranje pukotina između sebe, a na taj način alergeni i iritanti mogu penetrirati i ostaviti lezije ekcema, objasnio je vođa istraživanja. Korištenje sapuna na koži vodi daljem pogoršanju barijere jer razgrađuje stanice koje se još uvijek formiraju u bebinoj koži.
U današnje vreme, mališani su izloženi grubljim sapunima, deterdžentima i uljima za kupanje, s obzirom da ove materije sadrže više sintetičkih sastojaka nego pre pola veka. Čak i proizvodi namenjeni isključivo bebama mogu sadržati preopasne materije za bebe koje su izložene većem riziku stvaranja ekcema, tvrdi Cork.
Stručnjaci savetuju izbegavanje svih parfimisanih proizvoda, ali isto tako i prirodnih ili organskih linija ako one ne sadrže prezervanse. S obzirom da mogu doći u kontakt s bakterijama, predstavljaju veliku opasnost za bebe. Najbolje je koristiti medicinske hidratacijske proizvode, poput mekanog i tečnog parafina.
Zimi kupajte dete ređe jer hladnoća isušuje kožu
* ukoliko je koža ionako suva, potrebno je mazati hidratantnom kremom nekoliko puta na dan, pogotovo nakon kupanja
* leto je vreme kupanja u moru i bazenu. So i hlor isušuju kožu i mogu uzrokovati osip
* izbegavajte penušave kupke jer odstranjuju prirodna ulja s kože i mogu uticati na stvaranje ekcema.
Komentari (0)