Odakle se mogu uzeti matične ćelije?
Matične ćelije mogu da se uzimaju iz:
• Periferne krvi
• Koštane srži
• Pupčanika
Periferna krv – proces izdvajanja matičnih ćelija iz periferne krvi je veoma složen i skup proces i ne sprovodi se rutinski.
Koštana srž – procedura vađenje krvi iz koštane srži je bolna, a matične ćelije iz koštane srži vremenom stare i gube vitalnost i funkcionalnost.
Krv iz pupčanika – uzimanje krvi iz pupčanika je bezbedan i bezbolan proces i za majku i za dete. Matične ćelije se uzimaju tek nakon porođaja kada se preseče pupčana vrpca. Ćelije iz pupčanika su mlade, vitalne i još uvek neodređene, one mogu da se specijalizuju za regeneraciju organa, tkiva…
Koje su prednosti uzimanja matičnih ćelija iz krvi pupčanika?
Krv iz pupčanika sadrži veliki broj mladih matičnih ćelija koje još uvek nisu specijalizovane. One su stare samo devet meseci i potpuno su zaštićene od spoljašnjih uticaja. S obzirom da su veoma mlade lakše se specijalizuju za određenu funkciju (postaju ćelije krvi, mišića…) po potrebi.
U slučaju transplantacije, telo mnogo bolje prihvata svoje matične ćelije nego matične dobijene donacijom neke druge osobe. Glavni razlog je što su matične ćelije 100% kompatibilne sa detetom od koga su prikupljene i samim tim telo ne može da ih odbaci, što nije slučaj sa doniranim matičnim ćelijama.
Takođe, u najvećem slučaju mogu da upotrebe roditelji ili braća i sestre, jer su šanse za odgovarajuću kompatibilnost visoke.
Proces uzimanje krvi iz pupčanika je potpuno bezbolan i bezbedan proces, jer se uzima krv koja se nalazi u pupčanoj vrpci prilikom porođaja. Uzimanje krvi iz pupčanika je moguće samo odmah nakon porođaja kada se preseče pupčanik.
Zašto bi čuvali matične ćelije iz krvi pupčanika ukoliko se matične ćelije nalaze i u koštanoj srži?
Uzimanje krvi iz pupčanika je potpuno bezbolno i nije rizično niti po majku, niti po dete, za razliku od prikupljanja matičnih ćelija iz koštane srži koje je veoma bolno. Metoda uzimanja matičnih ćelija iz koštane srži je prilično invazivna metoda i nekada je potrebno više puta pacijenta izlagati bolu i neprijatnostima.
Matične ćelije iz krvi pupčanika su veoma mlade i zaštićene su od svih spoljašnjeg uticaja. One se koriste za regeneraciju tkiva i organa u ljudskom telu jer proizvode potpuno nove i specijalizovane ćelije. Matične ćelije iz koštane srži vremenom stare kako stari telo čime vremenom gube svoju vitalnost i funkcionalnost.
Međutim, najveći problem kako pronaći odgovarajućeg donora koptane srži ukoliko niste sačuvali matične ćelije pupčane vrpce. Nekada su potrebni meseci kako biste pronašli odgovarajućeg davaoca.
Uzimanje matičnih ćelija iz krvi pupčanika – VIDEO
Pogledajte video materijal koji prikazuje na koji način se uzimaju matične ćelija iz krvi pupčanika:
BEBAC PARTNER – SERACELL
Drage mame, evo ja sam danas dobila informaciju da nismo dobili dovoljan broj maticnih celija,mi imamo 5 ml tecnosti a minimum je potrebno 10. Tako da nam ih nece sacuvati.
Pitala sam sta je uzrok kazu – kratka pupvana vrpca, nedovoljna kolicina krvi u vrpci iako hd duga, beba uzela her joj trebalo…
Mi smo sve bili potpisali za cuvanje.
Eto, ako neko ima iskustva…. Znacilo bi mi…
Bili smo na korak, ali bukvalno, da uzmemo maticne celije za prvo dete. Onda smo se raspitivali u medicinskim krugovima kod proverenih lekara koji se bave maticnim celijama. Dali su nam odgovor da je bacanje para, jer se ne prikupi dovoljno materijala, ako nedaobog, zatreba za lecenje. Jednim uzorkom iz pupcanika ne moze da se izleci neko. Najprostije receno. Zaista treba da se duboko udje u sve to da bi se shvatilo i razumelo. Eto, ako ko planira neka potrazi misljenja sa strane, neka istrazuje, neka se lepo informise kod druge strane, a ne samo kod kompanija koje se time bave..
Mi smo ostavili matične ćelije ćerke Sare rodjene prošle godine u junu i sve je bilo ok(čuvaju se u banci matičnih ćelija) medjutim očekujemo još jednu bebu u julu i treba mi odgovor-da li su dovoljne matične ćelije prve ćerkice ili da ostavimo i matične ćelije nove bebe?
Evo još jednog mišljenja: u knjizi “Šta da očekujete dok čekate bebu” – šesto izdanje, Kreativni centar 2012, na 286. strani piše sledeće: “…u NEKIM slučajevima mogu biti upotrebljene za lečenje NEKIH bolesti imunog sistema ili bolesti krvi.” “Korist za porodice kod kojih ne postoji visok stepen nekog rizika nije sasvim očigledna.” “Iz ovih razloga Američko udruženje ginekologa i akušera ne preporučuje čuvanje krvi iz pupčane vrpce, osim kada je neki član porodice oboleo od bolesti za čije lečenje u nekom budućem trenutku može biti od pomoći transplantacija matičnih ćelija.”
@Ana: dovoljan je samo jedan potpis
Da li neko zna da li je neophodan potpis oba roditelja prilikom potpisivanja ugovora i ostalih papira. Suprug je, na zalost protiv cele procedure pa me interesuje da li su oba potpisa neophodna?
Mi smo uradili ovo ali je na kraju ispalo da celija ima nedovoljno ( moglo je da pomogne detetu do 10 kg ca. Godinu dana) pa s obzirom da nam je dete bilo zdravo odlucili smo da celije ne zadrzimo. Iako razmisljam pozitivno i nadam se da nam nesto tako nikad nece zatrebati, zao mi je sto nije uspelo! Ipak je to jedna varijanta garancije za nedaj boze.
ja sam se porodila prije godinu dana, i iako je to bilo u samom pocetku u nasoj bolnici, ja sam uzela i sacuvala djetetu maticne celije… nikada sebi ne bih oprostila da nisam (dao Bog da mi nikada ne zatreba)! istina, podigli smo kredit, ali sada bar mirno spavamo.
moj savjet je…ko moze, ne treba da razmislja previse…
pozdrav svima!
Mene su ubedili definitivno samo ne znam koliko se ovo primenjuje u Srbiji, s obzirom da u nekim zemljama te i ne pitaju da li hoćeš epidural – to se podrazumeva a kod nas ti ga i ne ponude baš se pitam šta bi mi rekli kad bih ih pitala da sačuvaju matične ćelije posle porođaja…..ali me baš briga to je moje pravo!!!