Plutajući prstenovi za bebe, koji se stavljaju oko vrata,popularno nazvani “bebi floteri”, postali su čest prizor u bazenima i kadama, kao i u bebi spa centrima. Ovi šareni prstenovi, koji se stavljaju oko bebinog vrata, omogućavaju bebi da pluta i slobodno se kreće u vodi, pružajući im osećaj nezavisnosti i zabave. Međutim, uprkos popularnosti, sve je više stručnjaka koji upozoravaju na potencijalne rizike korišćenja ovih pomagala.
Korišćenje plutajućih prstenova za bebe, poznatijih kao “bebi floteri”, nosi sa sobom rizik od povrede vrata, upozorava Prof. Dr. dr. Roedi Irawan MKes SpA(K) sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Airlangga. Američka agencija za hranu i lekove (FDA) je čak zabranila upotrebu ovih pomagala.
Foto: Canva
Potencijalne opasnosti
Rizik od davljenja: Iako su plutajući prstenovi dizajnirani da drže bebinu glavu iznad vode, postoji rizik od prevrtanja ili iskliznuća iz prstena, što može dovesti do davljenja. Bebe nemaju dovoljno snage i koordinacije da se same isprave ukoliko se prevrnu.
Pritisak na vrat: Floteri pritiskaju bebin vrat i kičmu, što može dovesti do povreda, posebno kod beba mlađih od 6 meseci čiji vratni mišići još nisu dovoljno razvijeni.
Ograničeno kretanje: Prstenovi ograničavaju bebine pokrete i sprečavaju ih da slobodno istražuju vodu, što može negativno uticati na razvoj motoričkih veština i koordinacije.
Lažni osećaj sigurnosti: Korišćenje flotera može stvoriti lažni osećaj sigurnosti kod roditelja, što može dovesti do smanjenog nadzora i povećanog rizika od nezgoda.
Ovo posebno važi za decu koja imaju poteškoće u razvoju i koja ih koriste za fizikalne terapije u vodi. FDA smatra da nisu učinkoviti u terapijske svrhe, a dovode do povećanog rizika od istegnuća vrata.
Korišćenje plutajućih prstenova za bebe, poznatijih kao “bebi floter”, nosi sa sobom rizik od povrede vrata, upozorava Prof. Dr. dr. Roedi Irawan sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Airlangga. Prema rečima Prof. Irawana, previše stegnut floater može otežati disanje. Pored toga, česta upotreba može izazvati bol u vratu i ukočenost, što dovodi do povrede mišića vrata i potencijalno loše utiče na razvoj kičme.
Još jedna opasnost je davljenje. Ukoliko se floater probuši ili se ispumpa, beba može da se udavi. Zbog toga je neophodan stalan nadzor prilikom korišćenja.
Floateri otežavaju okretanje glave kod beba, izražavanje i dodirivanje. “Bebe se osećaju nelagodno jer se ne mogu slobodno kretati”, objašnjava profesor.
Šta su alternative?
Umesto bebi flotera, roditelji mogu koristiti mišiće za ruke ili pojaseva za plivanje, kao i klasičnih plutača za bebe. Važno je da bebe u vodi budu pod stalnim nadzorom roditelja.
Foto: Canva
Plivanje je zabavna aktivnost za bebe i poželjno je da bebe provode vreme u vodi od malih nogu. Profesor preporučuje plivanje kao jednu od prijatnih vežbi za bebe, uz predlog da se na početku pliva 10 minuta.
Roditeljima se takođe preporučuje da, što je moguće ranije, nauče svoju decu da plivaju.