Foto:

Bezbednost u automobilu

Izvor: Bebac.com

Zašto je bitna autosedalica u automobilu?

Autosedalica je jedan od najbitnijih delova opreme za vašu bebu koju morate da imate već po rođenju bebe. Odabir autosedalice se vrši na osnovu težine vaše bebe i njenog uzrasta. Različiti modeli autosedalica odgovaraju različitim modelima automobila. Autosedalica mora da bude dobro pričvršćena i da se ne pomera kada je fiksirana na sedištu, zbog sigurnosti deteta. Bez obzira na cenu sedalice najbitnije je obratiti pažnju na njeno pravilno montiranje.

Koje su posledice nepravilnog montiranja autosedalice?

Brojna ispitivanja su pokazala da sigurnosna sedišta smanjuju rizik od povreda za 70 odsto kod beba i 50 odsto kod mlađe dece. Do povrede bebe može doći i u automobilima koji imaju sigurnosnu sedalicu, uglavnom zbog nepravilnog montiranja ili neispravnosti.

Sedišta sa isofiks sistemom su bezbednija jer se ne mogu pogrešno postaviti. Za pravilno postavljanje autosedalice potrebno je da pratite uputstva proizvođača, jer ukoliko ne pročitate uputstva može doći do pogrešnog postavljanja sedalice i time možete da dovedete vaše dete u opasnost.

Šta treba da znate pre kupovine autosedalice?

Nemojte da žurite sa odabirom sedalice. Pregledajte kataloge svih proizvođača kao i njihove web sajtove. Razmišljajte o tome kako i koliko često ćete koristiti autosedalicu. Ukoliko morate da je premeštate više puta u automobil i iz automobila odaberite sedalicu koja je lakša, ili ukoliko često putujete odaberite sedalicu koja je udobnija za bebu.

Kako da odaberem odgovarajuću sedalicu?

– Kupite novu autosedalicu, tako ćete biti sigurni da sedalica nije oštećena i da je najsigurnija za vaše dete.
– Kada kupujete sedalicu za novorođenče kupujte isključivo onu koju je dizajnirana za novorođenče. Ta sedalica je najudobnija i najsigurnija i ima dršku za nošenje čime je olakšan prenos sedalice.
– Odaberete sedalicu koja odgovara težini i uzrastu vaše bebe.

Koji tip autosedalice najviše odgovara mom detetu?

Biranje autosedalice može da bude veoma konfuzno, iz razloga što postoji veoma velik broj kategorija koje određuju na osnovu čega se bira autosedalica. Najlakši način za odabir autosedalice je na osnovu detetove težine. U tabeli je prikazano kako se na osnovu težine određuje koja kategorija sedalice odgovara detetu.

TežinaUzrast detetaGrupa
Od rođenja do 10 kgOd rođenja do 9 meseci0
Od rođenja do 13 kgOd rođenja do 5-18 meseci0+
9kg do 18kg9 meseci do 4 godine1
15kg do 25 kgDo 6 godina2
22kg do 36kgDo 11 godina3

Da li moram da koristim autosedalicu, i da li je moja beba sigurna u autosedalici?

Autosedalice grupe 0 i 0+ namenjene su za prevoz beba. Sve dok bebino teme ne prelazi gornji deo naslona i dok beba ne dostigne 10 kg u okviru grupe 0, i 13 kg u okviru grupe 0+, trebalo bi da ostane postavljena u suprotnom smeru od kretanja vozila, ukoliko autosedalicu postavljate na prednje sedište obavezno morate isključiti airbag.

S obzirom da bebe spavaju većinu vremena, možete da je prenosite iz automobila i u automobil, a da je ne probudite. Autosedalice za bebe imaju dršku za nošenje kojom se olakšava prenos sedalice.

U samoj sedalici se nalaze mali jastuci koji su postavljeni sa obe strane bebine glave, i ne dozvoljavaju da beba pomera glavu pri neravnom putu, jastučiće bi trebalo koristiti prva tri meseca, sve dok beba ne bude mogla sama da kontroliše pokrete glave.

Kako da znam da je beba prerasla svoju prvu sedalicu?

Kada vaša beba dostigne bar 9 kg težine, verovatno će krenuti da prerasta svoju prvu autosedalicu, i potrebna joj je sedalica koja je okrenuta u smeru kretanja vozila, a ona spada u grupu 1 autosedalica. Ukoliko vaša beba ima sedalicu koja pripada grupi 0+ moći će da je koristi dokle god ne dostigne težinu od 13kg.

Sedalica koja je okrenuta napred može da se koristi dok dete ne dostigne 18kg na težini, što spada u uzrast deteta od oko četiri godine. Sedišta grupe 1 su mnogo veća i teža nego bebina prva sedalica, i nemaju dršku koja se koristi za nošenje sedalice. Veće sedalice su dizajnirane tako da ostanu fiksirane za sedište, a ne da se prenose kao sedalica za novorođenče.

Šta je ISOFIX mehanizam kod autosedalica?

ISOFIX predstavlja akronim sastavljen od dve reči. ISO – International Standards Organisation odnosno Međunarodna organizacija za standardizaciju i FIX – fixing, što znači pričvršćivanje ili montiranje.
ISOFIX je metod jednostavnog, pouzdanog i brzog montiranja dečijeg sedišta koje je u skladu sa međunarodnim standardom ISO 13216 – 1.

ISOFIX sistem je značajan jer veliki broj ljudi ima problema sa fiksiranjem autosedalice na sedište i time se ugrožava bezbednost deteta. Pomoću ISOFIX sistema na veoma lak način može da se fiksira sedalica, tako što se pričvrsti na tačke koje se nalaze na sedištu automobila postavljene za isofix sistem.

Da li mom detetu treba buster?

Ovakvo sedište je dizajnirano za decu težine od 15kg do 25kg. Ovo sedište izdiže dete tako da sigurnosni pojas u kolima može pravilno da se postavi preko deteta i to preko grudi i karlice, i poseduju naslon tako da imaju dodatnu zaštitu. Busteri bez naslona se koriste kada dete dostigne težinu od 22kg do 36kg.

Na koji način proveriti da li autosedalice odgovaraju automobilu?

Postavite autosedište u vašem automobilu na zadnje sedište tako da ne mogu previše da se pomeraju. Testirajte tako što ćete probati da pomerate sedište levo-desno, gore-dole, ukoliko se sedište ne pomera onda je dobro pričvršćeno. Testirajte sedište pre nego što stavite dete u njega. Kada postavite dete u sedište proverite da li je sigurnosni pojas dobro postavljen i da ne prelazi preko detetovog stomaka nego preko grudi i karlice.

Kako da postavim pravilno sedalicu za novorođenče?

Za postavljanje autosedalice pravilno potrebno je da pratite uputstva proizvođača. Ukoliko ne pratite uputstva može doći do pogrešnog postavljanja sedalice i time možete da dovedete vaše dete u opasnost. Ukoliko ne razumete uputstva kontaktirajte proizvođača da vam daju jasnije instrukcije.

Gde da postavim sedalicu za novorođenče?

Najbolje mesto da se postavi sedalica za novorođenče je na zadnjem sedištu i to sa leve strane. Pomerite prednje sedište napred toliko da postoji prostor između sedišta i autosedalice. Nikada ne treba postavljati sedalicu tako da prednje sedište bude priljubljeno uz sedalicu.

Da li smem da koristim polovnu autosedalicu?

Polovne autosedalice nisu poželjne da se koriste iz razloga što u većini slučajeva ne znamo da li ima neka oštećenja koja nisu vidljiva golim okom.

Retko kada ćete dobiti uputstva za upotrebu uz polovnu sedalicu, a što je veoma bitno jer u samom uputstvu je objašnjeno kako se sedalica montira, i da li ste je dobro pričvrstili. Najsigurnije je da ukoliko nemate drugog izbora uzmete sedalicu od nekog člana porodice, rođaka ili poznanika.

Kada dobijete sedalicu dobro je pregledajte a pogotovo:
– Pregledajte je detaljno da vidite da li postoje neka vidljiva oštećenja.
– Pitajte da li postoje uputstva za upotrebu
– Budite sigurni da ste odabrali odgovarajuće sedište za uzrast i težinu deteta
– Probajte sedalicu da li odgovara vašem automobilu

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (11)

  1. Sve preporuke za autosedelice. Cinjenica je da svi stavljaju autosedelicu na zadnje sediste iza suvozaca, ali sredina je najsigurnije mesto za montiranje iste. Razlog je jednostavan – u slucaju udara sa strane najmanja je sansa da ce dete biti povredjeno. Na prednjem sedistu nije preporucljivo da se stavlja, ali ako vec mora moraju se iskljuciti airbag-ovi. Medjutim treba imati na um da se cim se predje na sledeci nivo vozila, tj kad se beba okrece napred sedelica mora postaviti pozadi. Problem u srbiji je da su u gomili kola pojasevi isečeni, ali i za to postoji rešenje – mogu se kupiti kod ovlašćenih predstavnika automobila, dakle u slučaju punta ili zastave u radnjama zastave.

    12
  2. Muz i ja koristimo sediste koje s prema pravilu postavlja na prednje sediste, naravno bez air bag-a, vrlo smo zadovoljni jer znamo da j ona tu najsigurnija. Nas auto nema zadnj pojaseve tako da je ovo extra resenje. ovaj tekst je fenomenalan i daje ekstra savete, jer bas sad i mi trebamo preci na sediste br.1.
    Problem mi je samo gde da kupimo pojaseve za Punta?

    6
    • nemoguce da punto nema zadnje pojaseve ! To spada u standardnu i obaveznu opremu bez obzira na godiste. Ili su pojasevi upali unutar sedista ili ih je neko isekao . mogu da se naruce svakako a mozes pogledati kod bilo kog ovlascenog distributera za fiat ili na otpadima, samo treba voditi racuna da pojas koji je bio koriscen u trenutku sudara MORA biti zamenjen, ondnosne njegove kocnice. Proveravas tako sto cimnes pojas pa ako se zakoci ispravne su ako ne nisu, jednostavno.

      1
  3. imali smo mali saobracajni udes i svi smo ok. bili smo vezani, a bebac u svojoj fotelji. beba ja gledala dvd predvidjen za kola. kako je poleteo napred, opalio je glavom o uredjaj i malo se povredio. isli smo malom brzinom, ali smo zakljucili. nase sediste ne valja, a dvd isped bebe je vrlo opasan.

    17
  4. E OVO JE TEMA NAD SVE…AUTOSEDALICU I JA LICNO PREPORUCUJEM, U NOJ JE VASE DETE PUNO PUNO BEZBEDNIJE NEGO BEZ NJE…ALI OPET NIJE TO STOPOSTO..PRVILNO FIKSIRANJE SEDALICE I PRAVILNO VEZANJE SEDALICE MINIMALIZUJE POVREDE DETETA…UBLAZUJE UDARE I POTRESE…NO DESILO SE DA JE PRE TRI SEDMICE U SLOVACKOJ DECAK STAR 18 MESEI PRI SUDARU IAKO JE BIO KAKO KAZU PROPISNO U SEDALICI VEZAN IZGUBIO ZIVOT…NJEGOV JE OTAC U PUNOJ BRZINI IZGUBIO KONTROLU NAD VOZILOM I UDARIO U DRVO, OTAC I MAJKA DETETA SU JOS NA INTEZIVNOJ NEZI U KLINICKOM CENTRU U VRLO TESKOM STANJU, KOJE IM SE POGORSALO NAKON VESTI O SMRTI NJIHOVOG PRVORODJENOG SINCICA JEDINCA.MALISAN JE PREMINUO NA PUTU U BOLNICU..MALISAN JE IAKO VAZAN U SEDALICI ISPAO IZ SEDALICE I UDARIO GLAVICOM U PREDNJE STAKLO VOZILA….U ISTRAZIVANJU RAZLOGA NESRECE JE USTANOVLJENO DA SE AUTO U DARILO U DRVO SA BRZINOM PREKO 120 KM / h DA JE ISAO BRZINOM DO 90 km / h MALISAN BI OSTAO ZIV IAKO SA TEZIM DUTRAJNIM POVREDAMA…JA SAM TO VIDELA NA VESTIMA…MOGU VAM RECI JEZA ME PROSLA CELIM TELOM…KAKO JE TO NEODGOVORNO, SA DECOM U AUTU BRZINA NE SME BITI TOLIKA…KAD SA DETETOM SEDNEMO U AUTO I ZA VOLAN PREDHODNO UTVRDIMO DA LI JE DETE OBEZBEDJENO I PROPINO SMESTENO I UCVRSCENO U SEDALICI, PA NAKON TOGA KRENEMO NA SRETAN PUT PA I TAJ NAJKRACI I TAD MISLIMO NA BRZINU NA NASE SPOSOBNOSTI NA SILU GRAVITACIJE NA UBRZANJE NA SVE STO SE MORA U TOKU VOZNJE IMATI NA UMU…DRAGI RODITELJI PUTNICI – VOZACI, POSTO ZNATE STA TREBA UCINITI ZA VLASTITO DETE I SAMOG SEBE ZELIM VAM SRETAN PUT I LEP PROVOD NA CILJU VASEG PUT TAKODJE JOS SRETNIJI POVRATAK KUCI GDE CE TE SE SECATI LEPIH TRENUTAKA VOZNJE I PROVODA…NA ZADNJOJ POLICI TJ PLATFORMI IZA ZADNJIH SEDISTA AUTA NE DRZITE NIKAD OSTRIH IVICA PREDMETE NISTA STO JE TEZE OD 10 GRAMA A POGOTOVO NE KNJIGE ILI ALAT…TAKODJE DETE MLADJE OD 4 GODINE PO PROPISU NE SME DA SEDI U SREDINI, NA ZADNJEM SEDISTU, UVEK JE BOLJE IZA SUVOZACA AKO STA SAMO JEDNA OSOBA U VOZILU ILI IZA VRATA VOZACA AKO STE DVOJE U VOZILU…UZMITE OVE MOJE SAVETE U OBZIR I NA UMU IH IMAJTE…TAKO STITITE SVOJU DECU A UJEDNO IMATE I KONTROLU NAD TIMSTA VASE DETE RADI U VOZILU, KAKO DISE…ITD…PRESLA SAM STOTINE HIôJADA KILOMETARA U AUTU SAMO…I SA DECOM BAR 2/3 TOGA I SIGURNA SAM U TO STO VAM GOVORIM STOVAM SAVETUJEM…
    A STO SE TICE STOJADINA I JUGA SIGURNO POSTOJI NACIN I MESTO GDE CETE KUPITI POJASEVE I STAVITI TJ MONTIRATI U AUTO…BEZBEDNOST DECE I VAS VLASTITA NEK JE UVEK NA PRVOM MESTU…NE ZIVIM U SRBIJI TE NEMAM PREGLED TAKVIH RADNJI ALI ETO POKUSAJTE POTRAZITI NA INTERNETU…ILI PITATI RADNIKE MEKOG AUTOSALONA U MESTU GDE ZIVITE…NE USUDJUJEM VAM SE PREDLOZITI DA KUPITE NOVO AUTO…JER TO JE DOSTA SUROV SAVET…JER NE POZNAJEM A I NE ISPITUJEM VASE IMOVINSKO STANJE..SAMO VAM ZELIM POMOCI AKO ZELITE I VI TO…I

    7
  5. Ne znam za nase zakone, ali u SAD, gde zivim, nije dozvoljeno stavljati sediste za bebu tzv. “car seat” na prednje sediste automobila. Beba obavezno mora da se smesti na zadnje sediste i prvih godinu dana sediste mora da bude okrenuto u smeru suprotnom od smera kretanja automobila. Prednje sediste nije bezbedno za bebu ili malu decu zbog mogucih saobracajnih nesreca, kada se airbag otvara i moze ozbiljno da povredi ili usmrti dete. Ono sto mozete da uradite da biste videli bebu jeste da nabavite ogledalo (kao mali retrovizor) koji se prikaci na bebino sediste tako da beba gleda u njega, a vi preko svog retrovizora mozete da vidite ogledalo i bebu u njemu. Kada beba malo poraste i bude mogla da se vozi u sedistu okrenutom u smeru kretanja vozila, mozete da nabavite ogledalce koje se prikaci pored unutrasnjeg retrovizora u kolima i okrene tako da posmatrate bebu u svakom trenutku. Nadam se da je ovo objasnjenje barem donekle pomoglo. Pozdrav i srecno!

    7
  6. Zelim da postavim pitanje svima. Da li zakon dozvoljava postavljanje auto-sedalice na prednje sediste tako da beba bude okrenuta u suprotnom pravcu? Prema uputstvu beba mora biti tako okrenuta, a opasno je da je ne vidim sta radi ukoliko sam sama sa njom u autu dok vozim.
    Hvala unapred!!!

    16

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Zašto je bitna autosedalica u automobilu?

Autosedalica je jedan od najbitnijih delova opreme za vašu bebu koju morate da imate već po rođenju bebe. Odabir autosedalice se vrši na osnovu težine vaše bebe i njenog uzrasta. Različiti modeli autosedalica odgovaraju različitim modelima automobila. Autosedalica mora da bude dobro pričvršćena i da se ne pomera kada je fiksirana na sedištu, zbog sigurnosti deteta. Bez obzira na cenu sedalice najbitnije je obratiti pažnju na njeno pravilno montiranje.

Koje su posledice nepravilnog montiranja autosedalice?

Brojna ispitivanja su pokazala da sigurnosna sedišta smanjuju rizik od povreda za 70 odsto kod beba i 50 odsto kod mlađe dece. Do povrede bebe može doći i u automobilima koji imaju sigurnosnu sedalicu, uglavnom zbog nepravilnog montiranja ili neispravnosti.

Sedišta sa isofiks sistemom su bezbednija jer se ne mogu pogrešno postaviti. Za pravilno postavljanje autosedalice potrebno je da pratite uputstva proizvođača, jer ukoliko ne pročitate uputstva može doći do pogrešnog postavljanja sedalice i time možete da dovedete vaše dete u opasnost.

Šta treba da znate pre kupovine autosedalice?

Nemojte da žurite sa odabirom sedalice. Pregledajte kataloge svih proizvođača kao i njihove web sajtove. Razmišljajte o tome kako i koliko često ćete koristiti autosedalicu. Ukoliko morate da je premeštate više puta u automobil i iz automobila odaberite sedalicu koja je lakša, ili ukoliko često putujete odaberite sedalicu koja je udobnija za bebu.

Kako da odaberem odgovarajuću sedalicu?

– Kupite novu autosedalicu, tako ćete biti sigurni da sedalica nije oštećena i da je najsigurnija za vaše dete.
– Kada kupujete sedalicu za novorođenče kupujte isključivo onu koju je dizajnirana za novorođenče. Ta sedalica je najudobnija i najsigurnija i ima dršku za nošenje čime je olakšan prenos sedalice.
– Odaberete sedalicu koja odgovara težini i uzrastu vaše bebe.

Koji tip autosedalice najviše odgovara mom detetu?

Biranje autosedalice može da bude veoma konfuzno, iz razloga što postoji veoma velik broj kategorija koje određuju na osnovu čega se bira autosedalica. Najlakši način za odabir autosedalice je na osnovu detetove težine. U tabeli je prikazano kako se na osnovu težine određuje koja kategorija sedalice odgovara detetu.

TežinaUzrast detetaGrupa
Od rođenja do 10 kgOd rođenja do 9 meseci0
Od rođenja do 13 kgOd rođenja do 5-18 meseci0+
9kg do 18kg9 meseci do 4 godine1
15kg do 25 kgDo 6 godina2
22kg do 36kgDo 11 godina3

Da li moram da koristim autosedalicu, i da li je moja beba sigurna u autosedalici?

Autosedalice grupe 0 i 0+ namenjene su za prevoz beba. Sve dok bebino teme ne prelazi gornji deo naslona i dok beba ne dostigne 10 kg u okviru grupe 0, i 13 kg u okviru grupe 0+, trebalo bi da ostane postavljena u suprotnom smeru od kretanja vozila, ukoliko autosedalicu postavljate na prednje sedište obavezno morate isključiti airbag.

S obzirom da bebe spavaju većinu vremena, možete da je prenosite iz automobila i u automobil, a da je ne probudite. Autosedalice za bebe imaju dršku za nošenje kojom se olakšava prenos sedalice.

U samoj sedalici se nalaze mali jastuci koji su postavljeni sa obe strane bebine glave, i ne dozvoljavaju da beba pomera glavu pri neravnom putu, jastučiće bi trebalo koristiti prva tri meseca, sve dok beba ne bude mogla sama da kontroliše pokrete glave.

Kako da znam da je beba prerasla svoju prvu sedalicu?

Kada vaša beba dostigne bar 9 kg težine, verovatno će krenuti da prerasta svoju prvu autosedalicu, i potrebna joj je sedalica koja je okrenuta u smeru kretanja vozila, a ona spada u grupu 1 autosedalica. Ukoliko vaša beba ima sedalicu koja pripada grupi 0+ moći će da je koristi dokle god ne dostigne težinu od 13kg.

Sedalica koja je okrenuta napred može da se koristi dok dete ne dostigne 18kg na težini, što spada u uzrast deteta od oko četiri godine. Sedišta grupe 1 su mnogo veća i teža nego bebina prva sedalica, i nemaju dršku koja se koristi za nošenje sedalice. Veće sedalice su dizajnirane tako da ostanu fiksirane za sedište, a ne da se prenose kao sedalica za novorođenče.

Šta je ISOFIX mehanizam kod autosedalica?

ISOFIX predstavlja akronim sastavljen od dve reči. ISO – International Standards Organisation odnosno Međunarodna organizacija za standardizaciju i FIX – fixing, što znači pričvršćivanje ili montiranje.
ISOFIX je metod jednostavnog, pouzdanog i brzog montiranja dečijeg sedišta koje je u skladu sa međunarodnim standardom ISO 13216 – 1.

ISOFIX sistem je značajan jer veliki broj ljudi ima problema sa fiksiranjem autosedalice na sedište i time se ugrožava bezbednost deteta. Pomoću ISOFIX sistema na veoma lak način može da se fiksira sedalica, tako što se pričvrsti na tačke koje se nalaze na sedištu automobila postavljene za isofix sistem.

Da li mom detetu treba buster?

Ovakvo sedište je dizajnirano za decu težine od 15kg do 25kg. Ovo sedište izdiže dete tako da sigurnosni pojas u kolima može pravilno da se postavi preko deteta i to preko grudi i karlice, i poseduju naslon tako da imaju dodatnu zaštitu. Busteri bez naslona se koriste kada dete dostigne težinu od 22kg do 36kg.

Na koji način proveriti da li autosedalice odgovaraju automobilu?

Postavite autosedište u vašem automobilu na zadnje sedište tako da ne mogu previše da se pomeraju. Testirajte tako što ćete probati da pomerate sedište levo-desno, gore-dole, ukoliko se sedište ne pomera onda je dobro pričvršćeno. Testirajte sedište pre nego što stavite dete u njega. Kada postavite dete u sedište proverite da li je sigurnosni pojas dobro postavljen i da ne prelazi preko detetovog stomaka nego preko grudi i karlice.

Kako da postavim pravilno sedalicu za novorođenče?

Za postavljanje autosedalice pravilno potrebno je da pratite uputstva proizvođača. Ukoliko ne pratite uputstva može doći do pogrešnog postavljanja sedalice i time možete da dovedete vaše dete u opasnost. Ukoliko ne razumete uputstva kontaktirajte proizvođača da vam daju jasnije instrukcije.

Gde da postavim sedalicu za novorođenče?

Najbolje mesto da se postavi sedalica za novorođenče je na zadnjem sedištu i to sa leve strane. Pomerite prednje sedište napred toliko da postoji prostor između sedišta i autosedalice. Nikada ne treba postavljati sedalicu tako da prednje sedište bude priljubljeno uz sedalicu.

Da li smem da koristim polovnu autosedalicu?

Polovne autosedalice nisu poželjne da se koriste iz razloga što u većini slučajeva ne znamo da li ima neka oštećenja koja nisu vidljiva golim okom.

Retko kada ćete dobiti uputstva za upotrebu uz polovnu sedalicu, a što je veoma bitno jer u samom uputstvu je objašnjeno kako se sedalica montira, i da li ste je dobro pričvrstili. Najsigurnije je da ukoliko nemate drugog izbora uzmete sedalicu od nekog člana porodice, rođaka ili poznanika.

Kada dobijete sedalicu dobro je pregledajte a pogotovo:
– Pregledajte je detaljno da vidite da li postoje neka vidljiva oštećenja.
– Pitajte da li postoje uputstva za upotrebu
– Budite sigurni da ste odabrali odgovarajuće sedište za uzrast i težinu deteta
– Probajte sedalicu da li odgovara vašem automobilu

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Ponedeljak, 21.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije