Da li treba da ponudim bebi cuclu?
Vaš lični izbor je da li ćete bebi ponuditi cucu. Uopšteno gledano, korišćenjem cucle ne možete prouzrokovati veliku štetu za bebu, a može vam biti od koristi, posebno u prvih šest bebinih meseci kada beba ima najveću potrebu da zadovolji poriv za sisanjem. Izlaženje u susret bebinim potrebama i tešenje u situacijama kada je to potrebno, glavna su okupacija roditelja na početku roditeljstva i u tim okolnostima cuca može biti od pomoći.
Cuca nije zamena za hranjenje ili pažnju roditelja
Ako je vaša beba i dalje nervozna nakon što je nahranjena, nakon što je uspešno podrignula, bila mažena, ljuljana, zaigrana, možete probati da je umirite sa cucom.
Ono što je važno je da cuca ne bude način da odložite dojenje ili hranjenje na flašicu ili ponudite bebi koja pokazuje da želi vašu pažnju, a ne cucu. Naravno, svaki roditelj čije dete koristi cucu doživeo je da se nalazi u situaciji kada mu je cuca zaista bila kratkoročni spas. Na primer, ukoliko se vozite autom, beba se uznemirila jer je gladna, a veoma ste blizu kuće.
Da li dojenje može biti ometeno upotrebom cuce?
Američka akademija pedijatara preporučuje izbegavanje upotrebe cuce dok beba ne savlada proces dojenja u potpunosti. Najčešće je to period nakon prve tri ili četiri sedmice, ali može biti i ranije ukoliko tako procenite vi ili vaš pedijatar. Ono što je veoma važno je da odložite korišćenje cucle ukoliko beba ima problem da pravilno povlači mleko iz dojke ili vi imate problem sa malom količinom mleka. Osim toga, ako sumnjate da je beba gladna, uvek joj prvo ponudite da jede, kako biste bili sigurni da je ta njena potreba zadovoljena, a tek nakon toga joj možete dati cucu.
Prednosti korišćenja cucle
1. Uteha za bebu
Pojedine bebe smiruju se ukoliko ih mazite i ljuljuškate, a želju za sisanjem pokazuju samo tokom dojenja, ali ne i van obroka. Sa druge strane, postoje bebe koje žele da zadovolje svoju potrebu za sisanjem i onda kada nisu gladne. U tim situacijama, vašoj bebi cuca će biti uteha i pomoći će joj da zadovolji tu potrebu.
2. Smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta
Postoje studije u kojima je uočena veza između korišćenja cuca kod novorođenčadi i ređe pojave sindroma iznenadne smrti novorođenčeta. Nije najjasnije zašto je tako, ali se ta veza ponavlja kroz različite studije.
3. Pomoć pri spavanju
Nakon što je ručkala i podrignula, pojedinim bebama cuca pomaže pri održavanju sna.
4. Podrška pri putovanjima
Tokom leta avionom, ukoliko beba koristi cucu, to će joj pomoći da se ublaži osećaj u ušima zbog promene pritiska i smanjiće njenu reakciju na ovaj neobičan osećaj. Takođe, često se može desiti da se beba unervozi tokom duge vožnje u autosedištu. U toj situaciji, cuca može biti spas.
5. Možete prestati sa korišćenjem kada odlučite
Za razliku od beba koje sisaju svoje prstiće, prekidanje sisanja cuce desiće se kada je beba više ne bude imala dostupnu.
Nedostaci korišćenja cucle
1. Zavisnost od cuce
Mnoge bebe koje koriste cucu postanu ”zavisne” od nje, jer ne mogu da zaspe bez cuce, ali i uznemire ako je nemaju u ustima. Što je beba starija, postoji veća šansa da će odvikavanje od cuce biti teže.
2. Problem sa ishranom
Ukoliko prerano uvedete cucu u upotrebu, može se desiti da vam to bude jedan od problema pri uspostavljanju dojenja.
3. Problemi sa zubima
Ako beba koristi cucu više od dve – tri godine,postoji šansa da to ostavi posledice po zdravlje njenih zuba i pravilan ugriz.
Saveti za pametnu upotrebu cuce
1. Uvažite bebinu reakciju
Pojedine bebe prihvate cucu istog trenutka kada se sa njom susretnu, dok je druge uporno odbijaju. Savet je da uvažite bebino pravo da joj se cuca jednostavno ne dopada.
2. Probajte različite cuce
Ukoliko smatrate da bi cuca bila od pomoći vašoj bebi i vama, probajte da ponudite bebi više vrsta i vidite koji tip cuce joj najviše odgovara.
3. Ne nudite cucu na prazan stomak
4. Ponudite bebi cucu između obroka, kada ste sigurni da nije gladna
5. Koristite cucu u vreme spavanja
Noćno spavanje ili dremanja u toku dana mnogim bebama su neodvojivi od upotrebe cuce. Ukoliko im u toku sna cuca ispadne, a beba ne odreaguje, nema potrebe da joj vraćate nazad.
Koristite cuclu na siguran način
# Cuca mora biti čista kada je beba upotrebljava
# Nemojte čistiti cucu tako što je stavite u svoja usta
# Izbegavajte da držite cucu na ”lančiću” oko bebinog vrata
# Izaberite cuce koje imaju rupice za vazduh
# Redovno menjajte cuce koje se oštete
# Ukoliko primetite da je beba počela da žvaće cucu, što pre je izbaciti iz upotebe
# Iako jeste jedan od načina da privolite bebu da koristi cucu, izbegavajte da je umačete u med, sok, šećer i slično…
Foto: Freepik
Komentari (0)