Još od detinjstva imam astmu. Da li ću imati problema tokom trudnoće?
Ne brinite, blaga astma, koja zahteva samo povremenu upotrebu inhalatornih kortikosteroida ili bronhodilatatora – onoga što se obično naziva pumpicama, obično ne pravi problem tokom trudnoće. Teški oblici, kod kojih se često javljaju astmatični napadi i lekovi su stalno potrebni, zahtevaju nekada i ležanje u bolnici i posebni nadzor bebe.
Jako je važno da ne prestanete da uzimate lekove koje vam je prepisao lekar, bez obzira što ste u drugom stanju. Ukoliko se na bilo koji način pogorša stanje vaše bolesti, odmah se javite vašem lekaru.
Da li će astma uticati na moju bebu?
Ne, ako je pod kontrolom, zato je važno da uzimate lekove ako vam je to lekar rekao i da se sa njim konsultujete oko kontrola.
Da li lekovi koji se koriste za lečenje astme mogu da štete bebi?
Ne, više smeta ako ih ne uzimate, jer tako možete da dobijete napade, pa da beba ne dobija dovoljno kiseonika. Ako koristite inhalatore, vrlo male količine leka dolaze u vašu krv, samim tim i do bebe, a ako uzimate tablete, malo veća količina ulazi u krv, ali ni to ne bi trebalo da smeta bebi.
Da li se povećava rizik od astmatičnog napada kada se budem porađala?
Rizik od dobijanja napada tokom samog porođaja je veoma mali, ali naravno da na porođaj treba da ponesete svoje lekove i o svom stanju da obavestite medicinsko osoblje.
Da li smem da dojim bebu ukoliko uzimam lekove protiv astme?
Da, ali svakako o tome razgovarajte i sa svojim pedijatrom, da zna da ste na terapiji.
Da li postoji rizik da će moja beba naslediti astmu od mene?
Postoji mali rizik da i beba dobije astmu, posebno ako ima još neko u porodici, ili je ima i otac bebe.
Komentari (0)