Šta je to anafilaktički šok?
Anafilaktički šok je izuzetno brza i jaka alergijska reakcija, i jedna od najstrašnijih zdravstvenih kriza sa kojom se roditelj suočava. On počinje kada imuni sistem, greškom, reaguje na štetne supstance koje prepoznaje kao ozbiljnu pretnju. Reakcija pokreće otpuštanje histamina i ostalih hemikalija koje uzrokuju veliki broj simptoma, a neki od njih su opasni po život.
Foto: Freepik
Kod bebe simptomi uključuju:
• Otekline na koži, usnama, u grlu, na jeziku ili na licu
• Sipljanje ili ogromni problemi sa disanjem
• Ubrzan puls ili nepravilan rad srca
• Osip na koži
• Gubitak svesti
• Povraćanje
• Proliv
• Izuzetno bleda koža i znojenje, crvenilo kože, ili plava koža
Simptomi se obično javljaju u prva dva sata nakon izlaganja supstanci – ponekad se javljaju i u roku od nekoliko minuta – mada je moguće da se simptomi pojave tek nekoliko sati kasnije.
Pročitajte i: Alergija na ambroziju kod dece: Kada se javlja i kako se leči
Anafilaktički šok nije čest kod beba mlađih od šest meseci, delom zbog toga što bebe u tom periodu nisu izložene alergenima, a naročito alergenima iz hrane. Uopšteno, potrebno je više izlaganja alergenu da bi se javila reakcija, i može proći i nekoliko godina pre nego što dođe do reakcije. No, ipak, poznato je da su se anafilaktički šokovi pojavljivali i kod beba koje su imale samo mesec dana, kao i kod dece koja do tada nisu bila izlagana nekim poznatim alergenima.
Koje supstance najčešće izazivaju jaku reakciju?
Postoji veliki broj potencijalnih alergena, ali ovi su najčešći:
• Kikiriki, orasi, školjke, račići, jastog, riba, mleko i jaja su najčešći okidači, iako bilo koja hrana može izazvati alergijsku reakciju.
• Lekovi iz familije penicilina (uključujući i popularni antibiotik amoksicilin)
• Ujedi insekata i pčela (i drugih insekata koji ujedaju, odnosno bodu)
• Lateks – guma (često se koristi u zdravstvenim ustanovama)
• Konzervansi za hranu i boje za hranu (kao što je žuta broj 5)
Šta treba da radim ako moja beba dobije jaku alergijsku reakciju?
Odmah pozovite hitnu pomoć (194) ako beba ima problema sa disanjem ili izgubi svest. Postavite bebu u ležeći položaj, sa podignutim nogama, kako biste smanjili rizik od šoka. Pokušajte da smirite dete pričom i tako što ćete i vi ostati pribrani.
Foto: Freepik
Nemojte bebi davati antihistamine ako je mlađa od šest meseci. Čak i ako je beba starija, nemojte joj davati antihistamine ako ima problema sa disanjem ili gutanjem, jer može da se uguši.
Kada hitna pomoć stigne, verovatno će na licu mesta bebi dati injekciju epinefrina, koji će zaustaviti reakciju u roku od nekoliko minuta. (Epinefrin izaziva jače lupanje srca, opušta mišiće u disajnim organima, smanjuje otok i poboljšava protok krvi kako bi se povećao dotok krvi do vitalnih organa, odnosno srca i mozga).
Hitna pomoć će odvesti bebu u bolnicu, gde će je pregledati i motriti na zakasnele reakcije. Lekari će u bolnici pokušati da ustanove šta je prouzrokovalo reakciju.
Šta mogu da uradim da zaštitim moju bebu od anafilaktičkog šoka?
Anafilatički šok nije čest kod beba mlađih od šest meseci
Najbolja prevencija je da izbegavate sve poznate alergene kao i supstance koje uglavnom uzrokuju ozbiljne alergijske reakcije.
Pročitajte i: Da li će beba prerasti alergiju na hranu
Ako je vaša beba alergična na određenu hranu, potrebno je samo zrnce da pokrene reakciju, pa je zato izuzetno važno da pažljivo čitate etikete i pitate u restoranu ili kod prijatelja da li obrok sadrži neku od zabranjenih hrana. Moraćete biti veoma oprezni sa ovim, jer vaše dete to ne može samo da radi.
Ako ujedi insekata prave problem, pomozite bebi da nađe mesto na kojem nema bubica gde može da se igra. Nemojte se oslanjati na sprejeve protiv insekata – oni nisu efikasni protiv pčela i žutih mrava, koji obično ujedaju decu.
Foto: Freepik
A kada vaš bebac prohoda, ne dajte mu da šetka napolju bos. Mnoga deca dobiju ubod tako što nagaze na nekog insekta.
Ako je vaše dete imalo jaku alergijsku reakciju, lekar će možda preporučiti da kada dete malo poraste sa sobom nosite injekciju epinefrina. On je namenjen deci koja imaju od 15 do 30 kilograma i dostupan je samo na recept.
Takođe se postarajte da bilo ko ko čuva vašu bebu – bebisiterka, baka, deka, rođaci – zna za alergije bebe, kao i da tačno zna šta da radi ukoliko dođe do reakcije.
Komentari (0)