Šta su alergije na ljubimce?
Alergija na ljubimce je reakcija na životinjsku perut (ljuspice kože), slinu, urin i fekalije. Životinjsko krzno samo po sebi nije alergen, ali u njemu se može zadržati polen, prašina i drugi alergeni. Kada dete koje ima alergiju na životinje udahne perut ili dođe u kontakt sa ostacima sline (ili pljuvačke), njegov imuni sistem počinje da se brani i ispušta histamin i više od 40 drugih hemikalija koji se bore protiv alergena.
Histamin ’’pali’’ nos i disajne puteve, a hemikalije mogu izazvati dobro poznate simptome alergije: curenje iz nosa, suzne oči, kijanje kao i simptome astme, kao što su kašljanje i hripanje. Ustvari, najveći broj astmi javlja se u detinjstvu a podstiču je životinje. Ako alergen dođe u kontakt sa kožom vaše bebe, ona može dobiti osip ili reakciju na koži.
Sve životinje, uključujući i pse, hrčke, morsko prase, a naročito mačke, mogu izazvati reakciju kod deteta koje je alergično.
Kako da prepoznam da je moja beba alergična na ljubimca?
Tokom cele godine (a ne samo sezonski) simptomi kao što je svrab, suzne oči, osip, curenje iz nosa, kijanje, kašljanje ili hripanje u zatvorenom prostoru su znak alergije na prašinu, buđ ili ljubimca. Simptomi se kod bebe mogu pojaviti čak i ako ona nije u direktnom kontaktu sa životinjom, jer se alergeni mogu nalaziti i u zatvorenom prostoru. Trebaće malo truda da utvrdite da li je problem u vašem ljubimcu ili je nešto drugo u pitanju.
Nažalost, vaša beba i dalje može da reaguje na vašeg ljubimca, čak iako nije više u kući. Hronično izlaganje i simptomi kada se jednom pojave mogu da se pojavljuju i danima nakon što je uzrok uklonjen. što je još važnije, alergeni se mogu preneti u novu sredinu preko odeće i drugih predmeta.
Ako izbacite psa ili mačku iz kuće na test period, to vam neće mnogo pomoći, jer u kući sigurno imate više nego dovoljno životinjskih alergena koji će pokrenuti bebinu alergiju čak iako životinja nije u kući. Zato će vam trebati mnogo više vremena van kuće da ustanovite da li se vaša beba bolje oseća bes prisustva životinje.
Ako utvrdite da ljubimac uzrokuje bebine simptome, onda ćete definitivno kuci morati da nađete novi dom. Ako i dalje niste sigurni, onda odvedite bebu kod specijaliste za alergije koji će vam pomoći da sklopite sve kockice.
Kako lekar određuje na šta je alergična moja beba?
Da bi odredio šta je pokrenulo alergiju kod vaše bebe, lekar će napraviti test na koži, zabadanjem iglica na površinu kože u kojima je mala doza tečnog alergena. Posle 15 do 20 minuta lekar će pogledati da li ima oteklina ili reakcije (koje podsećaju na ubod komarca) koje su pokazatelj da alergija postoji.
Ovaj test je veoma osetljiv i veoma koristan da vam predoči da li treba da odstranite ljubimca iz kuće i temeljno je očistite. Čak i posle toga, moguće je da će biti potrebno da prođe i nekoliko meseci pre nego što alergeni nestanu iz vašeg doma i vi primetite razliku i poboljšanje.
Da li mogu sprečiti pojavu alergije moje bebe na ljubimca?
Verovatno ne, naročito ako vi ili vaš partner imate alergiju. U tom slučaju vaša beba je genetski predodređena da razvije neke vrste alergije, a moguće je da ne budu iste kao vaše.
Ako želite da imate ljubimca, a mislite da bi vaše dete moglo biti alergično, razmislite o tome da sačekate da dete napuni šest godina. Simptomi alergije su ređi kod starije dece. Alergija na ljubimce će kod vašeg deteta izazvati teško kašljanje kada ima 4 ili 5 godina, ali ako ima 8 godina onda će verovatno samo malo kašljucati.
Nemojte zaboraviti da ako nabavite ljubimca vaše dete neće odmah imati simptome alergije. Potrebno je čak i nekoliko meseci pre nego što alergično dete razvije simptome.
Da li neke životnje manje izazivanju alergije od drugih?
Neki lekari kažu da, drugi se ne slažu. Izgleda da još ne postoje čvrsti dokazi da neka vrsta psa manje ili više izaziva alergiju od drugih. Mnogi ljudi pogrešno misle da su kratkodlaki psi, kao što su pudlice, manji alergeni od drugih rasa sa dugom dlakom. Životinjska perut izaziva reakciju, a ne dlaka ili krzno.
Opšte je prihvaćeno da su mačke alergeni iste jačine, bez obzira na vrstu. Njihove je alergene teže izbeći nego pseće – mačja perut je manja i lepljivija nego pseća, što znači da može daleko da ’’putuje’’ kroz vazduh i zalepi se na površinu na duže vreme. Pošto mačke stalno ližu krzno, dete ima više šanse da dođe u kontakt sa mačjom pljuvačkom, što je još jedan alergen.
Za decu koja su sklona alergijama ne preporučuju se ni hrčci i drugi glodari, jer oni mogu razviti alergiju na njihovu mokraću i izmet. Kada su u kavezu, ove životinje ne mogu izbeći hodanje po sopstvenom urinu i izmetu, što posle stvara reakciju kada dođe u dodir sa dečjom kožom.
Ako vaša beba ne podnosi životinje sa krznom, a želi ljubimca kada malo odraste, pokušajte sa ribicama!
Kako da smanjimo izloženost alergijama na ljubimce?
Iako je mnogo lakše izbeći životinjsku perut nego polen ili prašinu, neki životinjski alergeni, kao što je mačja perut, vrlo se teško izbegavaju.
Preporučujemo vam sledeće korake:
• Uvek držite životinje van spavaće sobe i ograničite im pristup na samo neke sobe u kući, preporučujemo na one koje nemaju tepih.
• Kutiju sa peskom držite podalje od spavaće i dnevne sobe.
• Temeljno čistite kuću. Nameštaj, podovi, zavese, čak i zidovi mogu biti zamka gde se krije životinjska perut. Razmislite da poptuno zamenite tepihe (u njima se alergeni zadržavaju čak i do šest meseci) linoleumom ili parketom, makar u dečjoj sobi. Jedna studija je pokazala da je brisanje suvom krpom dovoljno efektno za uklanjanje alergena sa glatke, tvrde podloge.
• Uložite u usisivač sa jačim filterom. Nikad nemojte usisavati dok je beba u sobi. Nemojte zaboraviti da je česticama prašine potrebno čak dva sata de se spuste na zemlju posle usisavanja.
• Ne dajte ljubimcima da se penju na nameštaj. Fotelje, dvosedi i trosedi najbolje upijaju životinjsku perut. Ako je to nemoguće, onda vašem psu ili mački odredite jedno mesto gde će da leži, a sa kojeg nemate srca da ga oterate. Na to mesto stavite neku krpu ili podlogu koja se lako pere.
• Ne dajte ljubimcu da ulazi u dečju sobu. Izbacite tepih i teške zavese iz dečje sobe i smanjite broj punjenih igračaka. Perite posteljinu jednom nedeljno u vreloj vodi. Dušeke i jastuke prekrijte pokrivačima koji su otporni na alergene.
• Presvucite dete nakon što se igralo sa ljubimcem. (Ako ne možete odmah da operete odeću, odložite je posebno od druge odeće). Detetu ruke operite odmah, u stvari, okupajte ga odmah, ako možete. Ako ne, obavezno ga okupajte uveče, pred spavanje (ne zaboravite da mu operete kosu). Ne želite da dovuče alergene u svoj krevet.
Komentari (0)