Trudnoća i dojenje su periodi u životu svake žene kada se posebna pažnja posvećuje ishrani i zdravlju. Probiotici su korisne bakterije koje podržavaju zdravlje crevne flore i imaju brojne koristi za probavni i imuni sistem.
Foto: Freepik – tharwatali
Bezbednost uzimanja probiotika u trudnoći
Kada je reč o trudnoći, bezbednost uzimanja probiotika je često pitanje gotovo svake trudnice. Srećom, većina probiotika je bezbedna za trudnice. Međutim, uvek je važno konsultovati se sa lekarom ili stručnjakom pre nego što započnete bilo kakav dodatak ishrani tokom trudnoće. Lekari će vam pružiti najbolje savete na osnovu vašeg zdravstvenog stanja i individualnih potreba.
Zašto probiotici tokom trudnoće?
Probiotici mogu biti korisni tokom trudnoće jer mogu pomoći u održavanju ravnoteže crevne flore, sprečiti gastrointestinalne probleme poput zatvora i nadimanja, poboljšati apsorpciju hranljivih materija i podržati imuni sistem. Takođe, rezultati nekih studija sugerišu da uzimanje određenih probiotika može smanjiti rizik od alergijskih reakcija kod novorođenčadi.
Probiotik i dojenje
Kada je u pitanju dojenje, probiotici mogu biti korisni kako za majku tako i za bebu. Studije su pokazale da uzimanje određenih probiotika može pomoći u smanjenju rizika od kolika* kod beba i poboljšanju digestivnog zdravlja kod majki. Takođe, neki probiotici mogu pomoći u prevenciji i lečenju bradavica i infekcija dojki.
*Kolika – Sa stanovišta kliničara kolika se definiše i kao bol koji nastaje usled grča (spazma) glatkih mišićnih ćelija zida šupljeg organa. Može biti: crevna, bilijarna (žučna) i renalna (bubrežna).
Pročitajte i >>> Creva – centar zdravlja još pre rađanja
Važno je napomenuti da ne postoji univerzalni probiotik koji odgovara svim trudnicama i dojiljama. Različite vrste probiotika imaju različite koristi i dejstva. Stoga je najbolje da se konsultujete sa stručnjakom koji će vam preporučiti odgovarajući probiotik za vaše individualne potrebe.
Takođe je važno napomenuti da je ishrana takođe ključni faktor u održavanju zdravlja crevne flore. Konzumiranje probiotičkih namirnica poput jogurta, kefira, kiselog kupusa i kiselog mleka može biti prirodan način da se unesu korisne bakterije.
Ukratko, uzimanje probiotika tokom trudnoće i dojenja može biti korisno za održavanje zdravlja crevne flore, probavnog sistema i imunog sistema. Međutim, uvek je važno konsultovati se sa lekarom ili stručnjakom pre nego što započnete uzimanje bilo kakvog dodatka ishrani tokom ovih perioda.
Komentari (0)