Svi roditelji se raduju kada vide da je njihova bebica uspela nešto da uradi PO PRVI PUT. Radujemo se prvom osmehu, prvom okretu, uspešnom hvatanju… svemu! Ti prvi uspesi predstavljaju prekretnice koje su važne i pokazuju da beba pravilno raste i da se razvija kako treba.
Foto: Freepik
Među prekretnicama koje se dešavaju kod beba u toku prve godine, kao jedna od važnijih, ali i zabavnijih svakako je i trenutak kada beba počinje da nas imitira – i to svesno i namerno! Ovo je često veoma zabavno roditeljima, pa u tome uživaju zajedno sa bebom.
Kada bebe počinju da nas imitiraju?
Iako je jedan od najčešćih načina na koji bebe i deca uče, imitiranje podrazumeva određene veštine koje se moraju savladati pre. Kako bi uspele da nas imitiraju bebe moraju prvo da “sačekaju” da im se vid dodatno razvije kako bi uopšte mogle da vide dalje od 20-ak centimetara, kao i da bolje razaznaju boje i nijanse. Sve ovo se razvija tek u trećem mesecu, da bi u četvrtom počeo mnogo brži razvoj ovog čula. Ipak, vid se u potpunosti razvija tek pred prvi rođendan bebe.
Međutim, nije to jedini uslov za početak imitiranja. Najčešće ovo počinje u periodu između sedmog i devetog bebinog meseca, kada bebe uspevaju već samostalno da sede, da podižu ruke i prave bolje koordinisane pokrete nego ranije.
Na koji način i zašto nas bebe imitiraju?
Imitiranjem bebe mogu da nauče i savladaju mnoge veštine, među kojima su i one vezane za psihički razvoj, socijalne veštine i govor. U početku će beba pokušati da imitira jednostavne zuke koje proizvodite, ali kasnije će joj biti interesantnije da imitira vaše pokrete pa će početi od onih koje pravimo rukama – mašemo, tapšemo ili podižemo ruke. Osim toga, veoma često će pratiti kakve izraze lica pravite pa će i same pokušati isto.
Foto: Freepik
Upravo je zadatak roditelja da podstaknu imitiranje, da se zabave sa bebom i da joj na taj način pomognu da savlada ovaj najbolji način učenja. Od jednostavnijih pokreta, ka složenijim, kao i od jednostavnijih zvukova ka artikulisanijim zvukovima, slogovima, pa kasnije i rečima.
S obzirom na to da je ovo veoma zabavna zajednička aktivnost – lako ju je inicirati, pa je dovoljno samo da budete blizu bebe i da “dobijete” njenu pažnju. U početku je potrebno da vi imitirate nju – kako bi beba shvatila o čemu se radi, pa onda i ona vas počela da imitira. Na ovaj način uključujete bebu u interaciju i učite je ovoj socijalnoj veštini.
Kada ste vi primetili da je vaša beba prvi put namerno imitirala ono što radite?
View this post on Instagram
Komentari (0)