Dijagnostikovanje i lečenje
Dijabetes tip 1 dijagnostikovan mi je oktobra 2003.godine, kada sam imala osam godina. O dijabetesu se u mojoj porodici nije znalo. Sve je počelo kada sam se kao dete inficirala virusom, koji mi je oborio imunitet. Ubrzo su se razvili i standardni simptomi dijabetesa tip 1 – učestala žeđ, mokrenje, gubitak apetita i telesne težine u kratkom vremenskom periodu.
Kada su me doveli na Institut za majku i dete, situacija je bila alarmantna. Na Institutu sam se pojavila sa glikemijom 45,5. Na sreću, bila sam u potpuno svesnom stanju. Uspostavili su mi dijagnozu i insulinsku terapiju, a novi način života mi nije lako pao. Od trenutka kada mi je dijagnostikovan dijabetes tip 1 sam na terapiji insulinom. Do 2012. godine bila sam na terapiji insulinskim analozima (insulinima NovoRapid i Levemir), a od 2012.godine sam na terapiji spoljnom portabilnom insulinskom pumpom. Pored insulinske pumpe koristim i senzore za kontinuirano merenje nivoa šećera u krvi. Takođe, koristim i aparat za merenje nivoa šećera u krvi.
Diskriminacija
Slatko Drugo Stanje
Početkom maja 2022.godine saznala sam da sam u drugom stanju. Mlada sam, puna pozitivne energije i prihvatila sam lepe vesti s radošću. Znala sam da me čekaju trud i prepreke, ali to me nije sprečilo da se radujem onome što tek dolazi. Kada sam saznala da sam u drugom stanju, TSH i HbA1c nisu bili u referentnim vrednostima, iako doktori potenciraju na važnosti da sve bude u granicama normale.
U trećem mesecu prvog trimestra moje trudnoće, suočila se sa još jednim izazovom koji je poremetio tok lečenja moje osonovne bolesti. Imala sam hematom i iako on nije dugo bio tu, za mene je to izgledalo kao da traje čitavu večnost. Morala sam da mirujem, primala sam Progesteron depo i niko mi nije rekao da će mi zbog toga biti neophodna veća količina insulina.
Veoma je važno držati nivoe šećera u krvi pod kontrolom (od 5,0 mmol/l do 7,8 mmol/l) tokom trudnoće kako se ne bi rađale “Džinovske bebe”. Povišena glukoza, u plodu izaziva hiperglikemiju, koja utiče na pojačano lučenje insulina ploda.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Porođaj
Porodila sam se u utorak 20.decembra 2022.godine carskim rezom. Trudnoću mi je vodila profesorka Dr Miroslava Gojnić Dugalić, specijalista ginekologije i akušerstva i načelnica odeljenja Patologija trudnoće na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog Kliničkog Centra Srbije. Ceo deveti mesec trudnoće sam ležala na odeljenju Patologija trudnoće kako bi mogli svakodnevno da me prate do samog porođaja.
Foto: Slatko drugo stanje
Priprema za porođaj napisana je od strane mog endokrinologa sa Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog Kliničkog Centra Srbije. Prema pripremi za porođaj, trebalo je da tokom celog porođaja kao i nakon njega imam na sebi insulinsku pumpu, sa unapred korigovanim dozama insulina prema mojim potrebama. Kako to nije „po protokolu kuće„ Klinike za ginekologiju i akušerstvo, insulinsku pumpu sam morala da skinem, a u infuziju koju su mi dali nakon porođaja, dodavali su doze brzo-delujućeg insulina Actrapida, koji sam ja koristila pre 20 godina, kada mi je dijagnostikovan dijabetes tip 1.
O autoru teksta
Zovem se Anđela Trajković. Imam 27 godina i iz Beograda sam. Sa dijabetesom tip 1 živim skoro punih 20 godina, od oktobra 2003. godine.
Aktivista sam Udruženja za borbu protiv dijabetesa grada Beograda ”Plavi krug”, kao i predavač na kampu za mlade lidere u dijabetesu Dijabetološkog Saveza Srbije na temu ”Dijabetes i putovanja”.
Od decembra 2022. godine sam mama dečaka Filipa. Ovim putem pozivam sve da zaprate moju stranicu „Slatko Drugo Stanje„ na društvenim mrežama Instagramu i Facebooku.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Komentari (0)