Da li su zubići razlog za ujedanje?
Iako se rast zubića povezuje sa nemlečnom ishranom – mnoge bebe i dalje sisaju kada krenu da im rastu zubići, pa čak i kada ih imaju već nekoliko – dovoljno da bi mogli i da sažvaću neke namirnice.
Foto: Freepik
Ipak, nisu sve bebe spremne za (samo) nemlečnu ishranu u isto vreme, te se kod mnogih koje su od početka dojenje održava ta želja i navika da sisaju. Međutim, zubići mogu biti problem -za mame.
Da li sve bebe ujedaju? Naravno da ne! To nije nikakvo pravilo, ali postoji niz razloga zbog kojih bebe ujedaju mamu tokom sisanja.
Najčešći razlozi zbog kojih beba grize tokom sisanja
- Mleko iz dojke izlazi prebrzo pa ne može da proguta
- Mleko iz dojke izlazi presporo pa nema strpljenja
- Beba samo skreće pažnju na sebe
- Možda je u periodu nicanja zuba kada gricka sve što joj se nađe blizu usta
- Ne oseća se dobro ili nešto nije u redu
- Možda joj nešto odvlači pažnju od sisanja
- Beba se dosađuje – što se najčešće dešava pred kraj podoja kada je skoro sita
Šta da radim ako me beba ujeda tokom sisanja?
To što beba ujeda tokom dojenja nije znak da bi trebalo da prestanete sa dojenjem. Možda je samo vreme da promenite nešto što bebi smeta i što je razlog zbog kog beba ujeda.
Foto: Freepik
Možda nećete odmah uvideti šta je problem i razlog zbog kog grize, pa je potrebno da isprobate niz različitih stvari kako biste došli do rešenja. U svakom slučaju – nemojte odustajati, pogotovo ako je beba ipak zainteresovana za sisanje, čak iako grize.
U svakom slučaju – beba ne može da grize dok sisa, tako da ako vas ujeda – znači da u tom trenutku ne sisa. Poradite na tome da uklonite sve moguće prepreke za sisanje – i ujedanje će prestati.
Kako rešiti problem ujedanja u toku dojenja?
- Ostanite smireni jer ako viknete možete uplašiti bebu ili će beba pomisliti da je to neka igra – pa će nastaviti da vas grize kako biste reagovali na isti način i zabavili je.
- Ako mleko iz dojke izlazi prebrzo onda je potrebno da tokom dojenja zauzmete malo drugačiji položaj – malo zavaljen u odnosu na normalno sedenje ili da dojite u ležećem položaju.
- Ako mleko iz dojke izlazi presporo onda je potrebno da tokom sisanja pokrenete mleko masažom dojke ili promenite dojku.
- Beba može ujedati ako joj nije dobro – proverite da li joj je začepljen nosić zbog čega joj može biti teže da diše dok sisa; promenite položaj kako bi se bebi obezbedio bolji protok vazduha.
- Ukoliko je bebi dosadno ili joj nešto odvlači pažnju – pokušajte da napravite neke bolje uslove za sisanje; možda joj je potrebno više tišine i mira dok sisa, bez društva i drugih stvari koje bi joj mogle odvući pažnju ili je potrebno da je vi sami zabavite i održite joj pažnju dok sisa – gledajte se, pričajte joj, mazite je.
View this post on Instagram
Komentari (0)