Šta je ekspertni ultrazvuk?
Ekspertni ultrazvuk predstavlja ultrazvučni pregled u trudnoći koji služi za ranu dijagnostiku fetalnih anomalija i hromozomopatija, odnosno poremećaja u razvoju hromozoma. Ovaj specijalistički pregled može otkriti da li postoji sumnja na neki od poremećaja, kao što je Daunov sindrom i drugi.
Foto: Freepik
Kada se radi ekspertni ultrazvuk?
Preporuka specijaliste ginekologa jeste da se ekspertni ultrazvuk radi u periodu između 11. i 14. gestacijske nedelje kako bi se na vreme otkrili potencijalni problemi u razvoju ploda. Ukoliko je potrebno, ekspertni ultrazvuk se ponavlja i u 16. nedelji trudnoće.
Postoji i drugi ekspertni ultrazvuk koji se radi u kasnijoj trudnoći, između 22. i 26. gestacijske nedelje, kada se analizira izgled svih glavnih sistema organa i spoljašnji izgled bebe.
Šta otkriva ekspertni ultrazvuk?
Prvi ekspertni ultrazvuk analizira starost i vitalnost ploda, anatomiju, položaj posteljice, količinu plodove vode, ali i rad srca, izgled pupčane vrpce, kičmenog stuba. Posebna pažnja se obraća na izgled, odnosno odsustvo nosne kosti, određivanje debljine vratnog nabora bebe (nuhalna translucenca-NT), detaljan pregled srca i krvnih sudova, protoka krvi i rada srca, analiza trbušnog zida i stomačnih organa.
Jedan od pokazatelja moguće hromozomopatije koji se može otkriti ekspertnim ultrazvukom jeste povećan NN, odnosno nakupljanje tečnosti u vratnom delu kičme ploda što ukazuje i na moguću hromozomopatiju, ali i na veći rizik od srčanih defekata. U tom slučaju predlaže se fetalna ehokardiografija.
Uz pomoć prvog ekspertnog ultrazvuka konačno se određuje broj plodova i tip blizanačke, odnosno višeplodne trudnoće, ako postoji. Određuje se i preciznije verovatni termin porođaja (VTP).
Zašto se radi drugi ekspertni ultrazvuk?
Drugi ekspertni ultrazvuk, koji se radi između 22. i 26. nedelje trudnoće, predstavlja jedan od redovnih pregleda u trudnoći, a služi da se isprati napredak i razvoj bebe. Tada se analizira spoljašnji izgled ploda (lice, ekstremiteti, kičmeni stub), stepen razvoja moždanih struktura (mali mozak, krvni sudovi baze lobanje, komorni sistem) i izgled unutrašnjih organa, odnosno prisustvo želuca, izgled bubrega, mokraćne bešike, dijafragma).
Poseban deo pregleda je detaljna analiza anatomije i strukture srca, kao i količina plodove vode, struktura posteljice i merenje dužine grlića.
a