Kako oprati kosu bebi?
Važno da prilikom kupanja i pranja bebine kose budete posebno pažljivi i da pripremite sve što je potrebno. Za pranje kose važno je odabrati adekvatnu kozmetiku prilagođenu bebama – bez jakih mirisa i što nežnije formule koja neće nauditi bebinoj koži, kosi i licu.
Pranje kose bebi – korak po korak:
Prilikom pranja kose važno je da beba bude bezbedna, zato je važno da je držite da leži na leđima sa osloncem ispod glave. Glava bi trebalo da je blago zabačena unazad da voda i šampon ne bi došli do lica prilikom pranja i ispiranja.
Šampon za pranje bebine kose ne moje sipati direktno na bebinu glavu, već prvo na svoj dlan, zatim rukama napravite sapunicu i nanesite je na bebinu glavu. Isti je postpupak i za sapun, ukoliko ne koristite tečne šampone za pranje bebine kose.
Trljajte bebinu glavicu nežno u krug i u svim smerovima pogotovo ako beba ima malo više kose. Potrudite se da istrljate sve – od temena do čela i iza ušiju.
Nakon šamponiranja – vreme je za ispiranje kosice. Koristite čistu vodu i pripazite da bude adekvatne temperature. Za ispiranje poslužite se manjom posudom/bokalom kojim ćete sipati vodu preko bebine glave, pridržavajući rukom ivicu čela da voda sa sapunicom ne bi skliznula bebi u oči.
Koliko često treba prati kosu bebi?
Da li je potrebno bebi prati kosu svaki dan i ako ne – koliko često je dovoljno? Ovo su neka od najčešćih pitanja koje roditelji malih beba postavljaju. Preporuka je da se novorođenče kupa na svakih nekoliko dana, što uključuje i pranje kose.
Ne postoji potreba za pranjem kose svakodnevno jer bebina koža glave u prvim mesecima ne luči puno sebuma, te je nije ni potrebno prati.
Šta ako bebi uđe sapunica u oči?
Ako dođe do kontakta sapunice sa bebinim očima – najvažnije je isprati bebino lice više puta čistom, mlakom vodom. Preporuka je da se koriste šamponi i sapuni blage formulacije koja neće peći oči bebe.
Da li treba osušiti bebinu kosu posle kupanja?
Sušenje kose u prvim nedeljama i mesecima nije potrebna, sem ukoliko beba nema dužu i gustu kosu. Sušenje kose se kod beba najčešće obavlja blagim trljanjem mekog peškira, a zatim upotrebom guste, meke četke namenjene za bebe.
Kružni pokreti četke nekoliko minuta uspešno će osušiti meku i tanku bebinu kosicu. Posebnu pažnju obratite na kosu na temenu.
Šta ako beba ima temenjaču?
Temenjača se javlja kod velikog broja beba i predstavlja seborični dermatitis poglavine, odnosno masne žućkaste naslage na glavi bebe. U slučajevima kada se pojavi – potrebno je češće prati kosu bebe, koristiti adekvatan češalj ili četku, masirati kožu glave bebi koristeći bebi ulja kako bi temenjača omekšala i lakše spala.
Uglavnom nije potreban medicinski tretman za suzbijanje temenjače, već ona sama prolazi, ali ukoliko postane uporna ili počne da se širi i na drugim delovima tela bebe se pojave ljuspice na koži – obratite se lekaru.
Šta ako voda uđe u bebine uši?
Jedan od najvećih strahova roditelja vezanih za pranje bebine kose jeste – šta ako bebi uđe voda u uši? Ipak – nema potrebe paničiti ako se to desi.
Da biste sprečili da voda uđe bebi u uši – tokom kupanja i pranja kose držite bebu u položaju takvom da joj je glava malo nagnuta unazad i nemojte dozovliti da se previše vode sliva bebi niz glavu u predelu ušiju.
Kada su manje bebe, moguće je i prstima začepiti uši bebi dok se pridržava tokom kupanja. Neka bebina glava “legne” u vaš dlan dok palcem i kažiprstom držite uši bebe zatvorenim.
Ako ipak voda uđe u bebine uši namestite bebu tako da joj voda sama iscuri iz ušiju. Zahvaljujući vosku u ušima voda će skliznuti napolje, a zatim je dovoljno ćoškom peškira ili neke pamučne krpice pokupiti preostalu vodu iz ušne školjke.
S obzirom na to da je uvo zatvoren sistem, bubna opna koja se nalazi na kraju spoljašnjeg kanala, neće dozvoliti da voda prodre u unutrašnjost.
Komentari (0)