Deca i govor, pomoć logopeda
„Postoji najlepše dete na svetu i svaka majka ga ima” – stara je izreka koja dokazuje da su naša deca za nas savršena. Međutim, postoje određeni momenti kada shvatimo da je našem detetu potrebna pomoć i da mi za to nismo dovoljno stručni.
Naime, pre određenog vremena sam primetila da moje četvorogodišnje dete šuška kada govori. Kada izgovara glasove s, z, c jezik mu jednostavno izlazi više napolje i govor nije pravilan. On inače ima bogat rečnik, rečenice su mu „kitnjaste”, bogate pridevima. Kao beba je rano progovorio, ali to očigledno nije dovoljno za pravilan razvoj govora. Tada sam kontaktirala logopeda.
Za početak, dete je potrebno pripremiti za odlazak kod logopeda. To nije stresan događaj, ali deca vole rutinu i sve što izlazi iz tog koloseka za njih može predstavljati strah. Detetu morate objasniti da logoped nije lekar, već više nešto poput prijatelja kod koga idemo da igramo igrice i pričamo priče. Uz takvu priču moje dete je mene pet dana pre prvog odlaska stalno ispitivalo kada idemo, i taj dan kada smo prvi put išli na pregled bio mi je neverovatno sladak u iščekivanju. Birao je odevnu kombinaciju i mene neprestano opominjao da treba i ja da počnem sa spremanjem.
S druge strane, kako će ono da prihvati logopeda ne zavisi samo od pristupa roditelja tom pitanju već i od pristupa logopeda. Zato sam se na vreme raspitala i odabrala onog koji ima iskustva u radu s decom i kabinet opremljen za rad s najmlađim uzrastima.
Na prvom pregledu smo ušli u sobu sa igračkama, na zidu je nekoliko montesori tabli i slično, mali sto i stolice. Već tu je bio oduševljen. Tada smo radili artikulacioni test koji obuhvata izgovor svih glasova našeg jezika i ukazuje na njihove nedostatke. Dokaz da je prvi susret bio više nego uspešan jeste činjenica da on nije hteo da ide kući jer mu je tu lepo. Još kada je saznao da će na sledećem susretu da bude pilot i da će mu staviti slušalice i da će da govori u mikrofon – iščekivanje je opet ogromno.
A mi smo za početak dobili prvi domaći i odlično nam ide.
Ovim postom želim da ohrabrim sve roditelje da ne „guraju probleme pod tepih”; uz male vežbice možemo svom detetu puno pomoći, a ujedno provesti kvalitetno vreme s njima.
O autorki
Milena Milenković je rođena 29. 11. 1985. godine u Beogradu. Odrasla je u Novoj Pazovi, a od 2013. godine živi u Kragujevcu. Majka je dva sina, Predraga i Ratomira, koji obožavaju igračke, ali i crtaće sa superherojima; omiljeni im je Spajdermen. Zbog ljubavi prema svim vrstama kockica, prolazak kroz njihovu dnevnu sobu bez povređivanja je misaona imenica.
Komentari (0)