Kako izgleda proces obrade mleka?
Obavezno je bakteriološko ispitivanje mleka svake mame, kao i pasterizacija donorskog mleka. Donorsko mleko mora da se čuva na kontrolisanoj temperaturi od -21°C.
Razmrzavaje i pasterizacija obavljaju se u modernom pasterizatoru sa kontrolisanom temperaturom. Poštovanje ovih tehnoloških procesa obezbeđuje da se u mleku sačuva maksimum imunoloških i hranljivih sastojaka.
Koliko može da se čuva mleko nakon zamrzavanja?
Pravilno zamrznuto donorsko mleko koje se čuva u medicinskom zamrzivaču (-21°C) može da se koristi u periodu od šest meseci.
Zašto se analizira kvalitet donorskog mleka?
Za pravilnu ishranu prevremeno rođenog novorođenčeta potrebno je obogaćivanje donorskog mleka. Analiza sastava svakog uzorka omogućava individualno obogaćivanje donorskog mleka i zadovoljenje individualnih potreba svakog prevremeno rođenog novorođenčeta. Tako se obezbeđuje da prevremeno rođena beba adekvatno napreduje.
Na koji način se analizira kvalitet mleka?
Laserski mikroanalizator – „MIRIS” je aparat koji iz minimalne količine mleka utvrđuje njegovu kalorijsku vrednost, količinu šećera, masti i proteina.
Da li je potrebno da se koriste posebne bočice i pumpice za prikupljanje mleka?
Potrebno je da se mama izmlaza pumpicom i da mleko presipa u specijalne bočice – kontejnere – koji su odgovarajući za pasterizator koji Banka koristi.
Kako se obeležava mleko?
Svaka mama – donor ima svoj matični broj, a svaki uzorak mleka se označava nalepnicom sa datumom izmlazanja. Nalepnice za obeležavanje mleka ćete dobiti u Prvoj srpskoj banci humanog donorskog mleka.
Komentari (0)