Foto:

Kako mama treba da se hrani tokom dojenja?

Izvor: Bebac.com

Koliko je bitna ishrana tokom dojenja?

Veoma je bitna! Morate joj posvetiti veliku pažnju, možda čak i veću nego u periodu trudnoće. Imajte na umu činjenicu da i dalje nastavljate sa ishranom svoga deteta, samo sada putem mlečnih žlezda (a ne putem krvi kao što je bio slućaj tokom trudnoće).

Nisam sigurna da li unosim dovoljne količine hranljivih materija, kolike su moje potrebe?

Potrebe u toku dojenja su povećane, a zavise od količine mleka koju vaše žlezde izluče u toku dana (tj. u odnosu na sadržaj hranljivih materija u mleku). S obzirom da vaše dete raste i postaje sve aktivnije, morate da zadovoljite i njegove povećane potrebe u hranljivim materijama.

Ukoliko pogledate sastav majčinog mleka uočićete da njegovim izlučivanjem gubite značajnu količinu hranljivih materija.

Hemijski sastav majčinog mleka:

Hranljive materije%Napomena
Masti3,5%

-prisutne su u vidu sitnih emulgovanih kapljica koje se lako vare i potpunije iskorišćavaju;
-značajan su izvor toplotne energije i liposolubilnih vitamina A i D;
-sadrže više nezasićenih masnih kiselina (količina oleinske kiseline je dva puta veća nego u kravljem mleku);
-najviše masti ima na kraju podoja

Belančevine1,2 – 1,5%Gradivni materijal za nova tkiva i rast deteta (najveći deo belančevina se svari u crevima odojčeta i odlazi u krv gde služi za rast i razvoj mladog organizma, a manji deo ostaje u crevima nesvaren – ima zaštitnu ulogu).
Mlečni šećer (laktoza)7,2%Prisutan u 2 puta većim količinama nego u kravljem mleku.
Voda87,5%Čini najveći procenat majčinog mleka – gubi se tokom dojenja – voditi računa o nadoknadi!
Minerali – soli kalcijuma, kalijuma, fosfora – delom vezane za kazein, a delom u neorganskom obliku – magnezijuma, hlora, natrijuma, sumpora0,2%Majčino mleko ima sve minerale neophodne vašem odojčetu do petog meseca života (od petog meseca života njihov sadržaj u mleku je nedovoljan – naročito u gvožđu).
Vitamini0,3%Sadržaj vitamina u majčinom mleku zavisi od načina ishrane dojilje (ukoliko se pravilno hranite – mleko sadrži dovoljne količine vitamina A, B, i C). Vitamina D nema dovoljno, već se mora dodavati u hranu (dodavanje vitamina D počinje odmah po rođenju, a najbolje od druge nedelje života u vidu ribljeg ulja ili nekog drugog preparata – riblje ulje pored vitamina D sadrži i vitamin A).

Da li su moje energetske potrebe uvećane tokom perioda dojenja?

- Vaše energetske potrebe su znatno povećane u odnosu na period pre trudnoće. Neophodno je da svoju ishranu »pojačate« sa dodatnih 300-500 kcal dnevno (ovu količinu energije daće Vam npr. parče integralnog hleba, 1 bareno jaje i šolja jogurta).

Ukoliko dojite blizance, vaše energetske potrebe rastu za dodatnih 400-800 kcal). Dodatna energija, u odnosu na period pre trudnoće,  neophodna Vam je ne samo zbog dojenja, već i zbog promena kojima je Vaš organizam izložen (manje spavate, aktivniji ste,…).

- Neophodno vam je oko 20g belančevina dnevno, s obzirom da se u proseku izgubite mlekom oko 1.2g belančevina na 100 ml mleka.

- Izuzetno je bitno da vodite računa o unosu kalcijuma u toku dojenja (oko 1.200 mg/dan), jer ukoliko ne unosite dovoljne količine (hranom i u vidu preparata), nivo kalcijuma u mleku održaće se »povlačenjem« kalcijuma iz Vašeg tkiva (pogotovo kostiju). Ukoliko ste vegetarijanka vodite računa o unosu vitamina B12!

Cink je takođe bitan mineral u toku dojenja, a preporuke su 15-20 mg dnevno. Izvor cinka su jaja, meso, žitarice (hleb i proizvodi od integralnog brašna, pahuljice,…). Dobro isplaniranom i kombinovanom hranom, obezbedićete svom organizmu, a samim tim i svom detetu (mlekom) dovoljne količine i ostalih minerala (potrebe se ne razlikuju u odnosu na period trudnoće).

- S obzirom da oko 87% majčinog mleka čini voda, neophodno je da nadoknadite taj gubitak unosom oko 1.5-3 l tečnosti dnevno. Savet: unosite 4 čaše vode više u odnosu na period pre trudnoće.

ishrana tokom dojenja
Foto: Fotolia

Pošto je majčino mleko u periodu dojenja jedini izvor hranljivih materija, pitam se da li se hranim ispravno?

Nepravilna ishrana majke tokom dojenja = nepravilna ishrana bebe koja sisa

Prilikom odabira namirnica koje će se naći na vašem dnevnom jelovniku uvek imajte na umu da direktno utičete na kvalitet mleka kojim hranite vaše dete!

Ukoliko se vi ne hranite pravilno, istovremeno je i ishrana vaše bebe nepravilna (oskudna u nutritivnim sastojcima neophodnim za njen razvoj).
Ispravno se hranite ukoliko:

- Unosite namirnice koje vam ne obezbeđuju samo „prazne” kalorije (slatkiši, alkoholna i gazirana pića, grickalice…).

„Zdrav” izbor je:

  • sveže voće (kao što su jabuke, pomoranđe, breskve, dinja, lubenica, borovnica),
  • voćni sok (najbolje da sami cedite voće, bez dodatka šećera),
  • povrće (sveže, bareno, u vidu variva ili pirea),
  • mleko i mlečni proizvodi (izbegavajte pounomasne proizvode),
  • posno meso,
  • integralne žitarice i njihovo proizvodi,
  • maslinovo, bundevino i kukuruzno ulje (masti su esencijalne za razvoj nervnog sistema vaše bebe). 

ishrana tokom dojenja

- Tokom prvih dana dojenja možete osetiti izrazitu žeđ – vodu gubite mlekom, jer ona čini najveći procenat majčinog mleka. Nadoknađujte je voćnim sokovima, mlekom, vodom ili bistrom supom, ali ne preterujte, suviše tečnosti može da zaustavi lučenje mleka.

Način pripreme namirnica takođe nije zanemarljiva stavka kada je u pitanju Vaša ishrana u periodu dojenja. Izbegavajte pržena, pohovana i jela bogata mastima, obilnu upotrebu začina i povrća bogatog celulozom.

Interesuje me koliko mleka se izluči u mlečnim žlezdama dojilje?

Prvi dan posle porođaja luči se oko 20ml mleka, 3-4 dana oko 50ml mleka, ta količina se povećava da bi se posle 2 nedelje lučilo oko 1/2l mleka, a kasnije i do 1l mleka dnevno.   Odojče što češće sisa luči se sve veća količina mleka, što znači da pražnjenje dojki stimuliše lučenje mleka.

Od porođaja (u prvih 15 dana) sastav mleka se razlikuje od mleka koje se luči kasnije. Prvo mleko je KOLOSTRUM, a posle 15 dana sastav mleka je konstantan (ZRELO MLEKO). Kolostrum nije obilan, ali je prilagođen odojčetu. Sadrži više belančevina, vitamina i zaštitnih materija nego zrelo mleko, a manje masti i šećera.

Razmišljam da prestanem sa dojenjem, da li je veštačka ishrana jednako zdrava za moju bebu?

Istina je da danas imamo na tržištu veliki izbor preparata koji mogu da zamene majčino mleko. Međutim, majčino mleko je ipak najbolje rešenje.

Navešću vam prednosti dojenja koje će vam dovoljno reći o uticaju dojenja na zdravlje vaše bebe u odnosu na veštačku ishranu:

– Varenje majčinog (humanog) mleka je potpunije i kraće se odvija- po svom sastavu podešeno organima za varenje vaše bebe.

– Sadrži i sastojke koji pomažu njegovo varenje – belančevine (albumini) majčinog mleka u želudcu se zgrušavaju u sitne rastresite grudvice na koje lakše deluju želudačni sokovi.

– Odojče koje dojite znatno je otpornije prema infekcijama od odojčeta koje se veštački hrani, jer majčino mleko sadrži zaštitne materije;

– Mleko posisano neposredno iz dojke skoro ne sadrži bakterije;

– Laktoza – sprečava prolive kod bebe – laktoza majčinog mleka delom stiže u debelo crevo bebe u nesvarenom obliku, gde započinje proces fermentacije (u debelom crevu dolazi do povećanja kiselosti što podstiče razvoj korisnih bakterija koje sprečavaju naseljavanje štetnih bakterija i nastajanje zapaljenja creva praćenih prolivom).

– Majčino mleko zaštitnim materijama štite odojče (naročito u prvim nadeljama) od crevnih infekcija, nekih infekcija disajnih puteva, od prodiranja bakterija u krv i pojave sepse i drugih infekcija.

– Sadrži i materije koje podstiču rast ćelija tela-povoljno utiču na rast zaštitnog omotača (sluzokože) organa za varenje, na rast nerava i očiju, ćelija jetre i dr. organa.

Zašto je majčino mleko zdravije u odnosu na veštačke preparate?

Pored već navedenih prednosti, skrenuću vam pažnju i na činjenicu da je majčino mleko najsavršenija hrana (tzv. PRIRODNA ISHRANA) za odojče i da ni jedno industrijski proizvedeno mleko ne može u potpunosti da ga  zameni. Mleko je osnovna, a u prvim mesecima nakon rođenja i jedina hrana za Vaše odojče. Ono mlekom dobija sve hranljive materije neophodne za osnovne životne potrebe, za održavanje toplote tela u sredini koja je hladnija od majčine utrobe, za pokrete koji postaju sve brži i živahniji, za brz rast i razvoj mladog organizma.

Dojenje predstavlja nastavak prirodne veze između vas i deteta, koja je postojala i pre rođenja. Ono je neophodno u prvim mesecima života, ako ste i vi i dete zdravi i ako imate dovoljne količine mleka. Odojče koje se hrani majčinim mlekom bolje napreduje, ređe pokazuje poremećaje u ishrani, ima jači imunitet, ređe oboljeva. Osnovu majčinog mleka čini voda, a u njoj su rastvoreni svi oni hranljivi sastojci koji mogu da zadovolje sve potrebe u ishrani jednog odojčeta.

Imam problem, lučenje mleka je nedovoljno, kako da hranim moje odojče?

Iako sam prethodno istakla sve prednosti prirodne ishrane (dojenja), naravno veštačka ishrana je (industrijski proizvedenom hranom) ili dohranjivanje kravljim mlekom alternativno je rešenje.

Da li postoje neke prepreke dojenju od strane majke?

Naravno da postoje, i to ne samo od strane majke, već i odojčeta.

Prepreke dojenju od strane majke:

– Mleko u početku sporije nadolazi pa je dete gladno ili mleko suviše jeko nadolazi pa se javlja tvrdoća dojke i odojče ne može da sisa;

– Bradavice mogu biti ili ravne ili uvučene. U tom slučaju mleko »izmuzite« i dajte odojčetu;

– Akutna infekcija majke-odojče treba odvojiti od majke da se ne bi infekcija prenela;

– Ragade (naprsline) na bradavicama praćene bolovima. Savetuje se da se podoj privremeno prekine. Mleko se izmuze i prokuvano daje odojčetu;

– Zapaljenje dojke (Mastitis)-nastaje obično posle ragada, kada bakterije prodru u dojku (možete da primetite po povišenoj telesnoj temperaturi, nabrekloj i bolnoj dojci). Tada je neophodno da privremeno prenete dojenje.

– Hronična oboljenja majke (teška oboljenja jetre, srca, bubrega, maligna oboljenja, žene koje boluju od psihoza i akutne TBC pluća) su stanja u kojima majka ne sme dojiti.

Prepreke dojenju od strane odojčeta:

– Deca sa malom telesnom masom (ispod 1500 grama) su obično slaba, nije im razvijen refleks gutanja i sisanja i obično ne mogu da doje;

– Urođene mane kao što su rascep usne tzv »zečija usta« ili rascep nepca. U tim slučajevima stavljaju se privremene proteze, a kasnije se vrši hiruška intervencija;

– Kijavica (Rinitis) praćena je zapušenjem nosića deteta što znatno otežava dojenje;

– Teže povrede mozga pri porođaju;

– Urođene srčane mane.  

– Belančevine majčinog mleka se razlikuju od belančevina kravljeg mleka (kravlje mleko sadrži 3-4 puta više belančevina nego majčino mleko, sadrži pretežno kazein, a majčino mleko pretežno mlečne albumine koje se lakše vare i boljeg su sastava).

Da li ću nakon dojenja imati poteškoća sa skidanjem masnih naslaga?

Verujem vam da već razmišljate kako ćete se vratiti u formu u kojoj ste bili pre trudnoće. Reći ću vam jedno: uopšte nemate razloga za brigu! Imajte na umu da je povećan unos energetskih i nutritivnih sastojaka neophodan za ishranu vašeg odojčeta i da se odnosi na prva tri meseca dojenja.

kilogrami posle porodjaja
Foto: Fotolia

Nakon ovog perioda (ukoliko nastavite sa dojenjem) troše se masne rezerve stečene u toku trudnoće. Možete čak u prvim mesecima dojenja osetiti izrazitu glad – nikako je ne smete zanemariti (sasvim je prirodna, jer proizvodite hranu za vaše odojče) u strahu za povećanjem telesne mase (ali naravno ne preterujte u količinama i sledite date preporuke).

Primetila sam kod moje bebe izvesne tegobe, da li one mogu biti uzrokovane hranom?

Moguće je da hranom unosite izvesne supstance koje „prelaze” u mleko i izazivaju tegobe kod vaše bebe (grčevi, gasovi,…).

Veliki broj namirnica navodi se kao krivac za pojavu tegoba: luk, praziluk, celer, citrusno voće, karfiol, kupus, začini …

Međutim, njihov uticaj je individualan (bebe različito reaguju na pojedine namirnice). S obzirom na to, predlažemo vam da vodite dnevnik ishrane u kojem ćete beležiti šta pojedete u toku dana – može vam bitno pomoći u identifikaciji i eliminisanju hrane koje šteti vašoj bebi.

U toku dojenja svakako trebate izbegavati (ili njihovu konzumaciju svesti na najmanju moguću meru) alkohol i napitke koji sadrže kofein (kafa, crni čaj, gazirani sokovi). Ove supstance imaju negativan uticaj i po vas (umanjuju lučenje mleka i izazivaju razdražljivost) i po vaše odojče (nervoza, razdražljivost, nesanica…).

Ukoliko se ipak odlučite ove napitke, ograničite količinu i pijte ih minimum 2 sata pre dojenja (vreme neophodno da ih eliminišete iz vašeg organizma). Imajte na umu i činjenicu da navedene supstance veoma brzo prelaze u mleko – što odbija vaše odojče da nastavi sa dojenjem.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Koliko je bitna ishrana tokom dojenja?

Veoma je bitna! Morate joj posvetiti veliku pažnju, možda čak i veću nego u periodu trudnoće. Imajte na umu činjenicu da i dalje nastavljate sa ishranom svoga deteta, samo sada putem mlečnih žlezda (a ne putem krvi kao što je bio slućaj tokom trudnoće).

Nisam sigurna da li unosim dovoljne količine hranljivih materija, kolike su moje potrebe?

Potrebe u toku dojenja su povećane, a zavise od količine mleka koju vaše žlezde izluče u toku dana (tj. u odnosu na sadržaj hranljivih materija u mleku). S obzirom da vaše dete raste i postaje sve aktivnije, morate da zadovoljite i njegove povećane potrebe u hranljivim materijama.

Ukoliko pogledate sastav majčinog mleka uočićete da njegovim izlučivanjem gubite značajnu količinu hranljivih materija.

Hemijski sastav majčinog mleka:

Hranljive materije%Napomena
Masti3,5%

-prisutne su u vidu sitnih emulgovanih kapljica koje se lako vare i potpunije iskorišćavaju;
-značajan su izvor toplotne energije i liposolubilnih vitamina A i D;
-sadrže više nezasićenih masnih kiselina (količina oleinske kiseline je dva puta veća nego u kravljem mleku);
-najviše masti ima na kraju podoja

Belančevine1,2 – 1,5%Gradivni materijal za nova tkiva i rast deteta (najveći deo belančevina se svari u crevima odojčeta i odlazi u krv gde služi za rast i razvoj mladog organizma, a manji deo ostaje u crevima nesvaren – ima zaštitnu ulogu).
Mlečni šećer (laktoza)7,2%Prisutan u 2 puta većim količinama nego u kravljem mleku.
Voda87,5%Čini najveći procenat majčinog mleka – gubi se tokom dojenja – voditi računa o nadoknadi!
Minerali – soli kalcijuma, kalijuma, fosfora – delom vezane za kazein, a delom u neorganskom obliku – magnezijuma, hlora, natrijuma, sumpora0,2%Majčino mleko ima sve minerale neophodne vašem odojčetu do petog meseca života (od petog meseca života njihov sadržaj u mleku je nedovoljan – naročito u gvožđu).
Vitamini0,3%Sadržaj vitamina u majčinom mleku zavisi od načina ishrane dojilje (ukoliko se pravilno hranite – mleko sadrži dovoljne količine vitamina A, B, i C). Vitamina D nema dovoljno, već se mora dodavati u hranu (dodavanje vitamina D počinje odmah po rođenju, a najbolje od druge nedelje života u vidu ribljeg ulja ili nekog drugog preparata – riblje ulje pored vitamina D sadrži i vitamin A).

Da li su moje energetske potrebe uvećane tokom perioda dojenja?

- Vaše energetske potrebe su znatno povećane u odnosu na period pre trudnoće. Neophodno je da svoju ishranu »pojačate« sa dodatnih 300-500 kcal dnevno (ovu količinu energije daće Vam npr. parče integralnog hleba, 1 bareno jaje i šolja jogurta).

Ukoliko dojite blizance, vaše energetske potrebe rastu za dodatnih 400-800 kcal). Dodatna energija, u odnosu na period pre trudnoće,  neophodna Vam je ne samo zbog dojenja, već i zbog promena kojima je Vaš organizam izložen (manje spavate, aktivniji ste,…).

- Neophodno vam je oko 20g belančevina dnevno, s obzirom da se u proseku izgubite mlekom oko 1.2g belančevina na 100 ml mleka.

- Izuzetno je bitno da vodite računa o unosu kalcijuma u toku dojenja (oko 1.200 mg/dan), jer ukoliko ne unosite dovoljne količine (hranom i u vidu preparata), nivo kalcijuma u mleku održaće se »povlačenjem« kalcijuma iz Vašeg tkiva (pogotovo kostiju). Ukoliko ste vegetarijanka vodite računa o unosu vitamina B12!

Cink je takođe bitan mineral u toku dojenja, a preporuke su 15-20 mg dnevno. Izvor cinka su jaja, meso, žitarice (hleb i proizvodi od integralnog brašna, pahuljice,…). Dobro isplaniranom i kombinovanom hranom, obezbedićete svom organizmu, a samim tim i svom detetu (mlekom) dovoljne količine i ostalih minerala (potrebe se ne razlikuju u odnosu na period trudnoće).

- S obzirom da oko 87% majčinog mleka čini voda, neophodno je da nadoknadite taj gubitak unosom oko 1.5-3 l tečnosti dnevno. Savet: unosite 4 čaše vode više u odnosu na period pre trudnoće.

ishrana tokom dojenja
Foto: Fotolia

Pošto je majčino mleko u periodu dojenja jedini izvor hranljivih materija, pitam se da li se hranim ispravno?

Nepravilna ishrana majke tokom dojenja = nepravilna ishrana bebe koja sisa

Prilikom odabira namirnica koje će se naći na vašem dnevnom jelovniku uvek imajte na umu da direktno utičete na kvalitet mleka kojim hranite vaše dete!

Ukoliko se vi ne hranite pravilno, istovremeno je i ishrana vaše bebe nepravilna (oskudna u nutritivnim sastojcima neophodnim za njen razvoj).
Ispravno se hranite ukoliko:

- Unosite namirnice koje vam ne obezbeđuju samo „prazne” kalorije (slatkiši, alkoholna i gazirana pića, grickalice…).

„Zdrav” izbor je:

  • sveže voće (kao što su jabuke, pomoranđe, breskve, dinja, lubenica, borovnica),
  • voćni sok (najbolje da sami cedite voće, bez dodatka šećera),
  • povrće (sveže, bareno, u vidu variva ili pirea),
  • mleko i mlečni proizvodi (izbegavajte pounomasne proizvode),
  • posno meso,
  • integralne žitarice i njihovo proizvodi,
  • maslinovo, bundevino i kukuruzno ulje (masti su esencijalne za razvoj nervnog sistema vaše bebe). 

ishrana tokom dojenja

- Tokom prvih dana dojenja možete osetiti izrazitu žeđ – vodu gubite mlekom, jer ona čini najveći procenat majčinog mleka. Nadoknađujte je voćnim sokovima, mlekom, vodom ili bistrom supom, ali ne preterujte, suviše tečnosti može da zaustavi lučenje mleka.

Način pripreme namirnica takođe nije zanemarljiva stavka kada je u pitanju Vaša ishrana u periodu dojenja. Izbegavajte pržena, pohovana i jela bogata mastima, obilnu upotrebu začina i povrća bogatog celulozom.

Interesuje me koliko mleka se izluči u mlečnim žlezdama dojilje?

Prvi dan posle porođaja luči se oko 20ml mleka, 3-4 dana oko 50ml mleka, ta količina se povećava da bi se posle 2 nedelje lučilo oko 1/2l mleka, a kasnije i do 1l mleka dnevno.   Odojče što češće sisa luči se sve veća količina mleka, što znači da pražnjenje dojki stimuliše lučenje mleka.

Od porođaja (u prvih 15 dana) sastav mleka se razlikuje od mleka koje se luči kasnije. Prvo mleko je KOLOSTRUM, a posle 15 dana sastav mleka je konstantan (ZRELO MLEKO). Kolostrum nije obilan, ali je prilagođen odojčetu. Sadrži više belančevina, vitamina i zaštitnih materija nego zrelo mleko, a manje masti i šećera.

Razmišljam da prestanem sa dojenjem, da li je veštačka ishrana jednako zdrava za moju bebu?

Istina je da danas imamo na tržištu veliki izbor preparata koji mogu da zamene majčino mleko. Međutim, majčino mleko je ipak najbolje rešenje.

Navešću vam prednosti dojenja koje će vam dovoljno reći o uticaju dojenja na zdravlje vaše bebe u odnosu na veštačku ishranu:

– Varenje majčinog (humanog) mleka je potpunije i kraće se odvija- po svom sastavu podešeno organima za varenje vaše bebe.

– Sadrži i sastojke koji pomažu njegovo varenje – belančevine (albumini) majčinog mleka u želudcu se zgrušavaju u sitne rastresite grudvice na koje lakše deluju želudačni sokovi.

– Odojče koje dojite znatno je otpornije prema infekcijama od odojčeta koje se veštački hrani, jer majčino mleko sadrži zaštitne materije;

– Mleko posisano neposredno iz dojke skoro ne sadrži bakterije;

– Laktoza – sprečava prolive kod bebe – laktoza majčinog mleka delom stiže u debelo crevo bebe u nesvarenom obliku, gde započinje proces fermentacije (u debelom crevu dolazi do povećanja kiselosti što podstiče razvoj korisnih bakterija koje sprečavaju naseljavanje štetnih bakterija i nastajanje zapaljenja creva praćenih prolivom).

– Majčino mleko zaštitnim materijama štite odojče (naročito u prvim nadeljama) od crevnih infekcija, nekih infekcija disajnih puteva, od prodiranja bakterija u krv i pojave sepse i drugih infekcija.

– Sadrži i materije koje podstiču rast ćelija tela-povoljno utiču na rast zaštitnog omotača (sluzokože) organa za varenje, na rast nerava i očiju, ćelija jetre i dr. organa.

Zašto je majčino mleko zdravije u odnosu na veštačke preparate?

Pored već navedenih prednosti, skrenuću vam pažnju i na činjenicu da je majčino mleko najsavršenija hrana (tzv. PRIRODNA ISHRANA) za odojče i da ni jedno industrijski proizvedeno mleko ne može u potpunosti da ga  zameni. Mleko je osnovna, a u prvim mesecima nakon rođenja i jedina hrana za Vaše odojče. Ono mlekom dobija sve hranljive materije neophodne za osnovne životne potrebe, za održavanje toplote tela u sredini koja je hladnija od majčine utrobe, za pokrete koji postaju sve brži i živahniji, za brz rast i razvoj mladog organizma.

Dojenje predstavlja nastavak prirodne veze između vas i deteta, koja je postojala i pre rođenja. Ono je neophodno u prvim mesecima života, ako ste i vi i dete zdravi i ako imate dovoljne količine mleka. Odojče koje se hrani majčinim mlekom bolje napreduje, ređe pokazuje poremećaje u ishrani, ima jači imunitet, ređe oboljeva. Osnovu majčinog mleka čini voda, a u njoj su rastvoreni svi oni hranljivi sastojci koji mogu da zadovolje sve potrebe u ishrani jednog odojčeta.

Imam problem, lučenje mleka je nedovoljno, kako da hranim moje odojče?

Iako sam prethodno istakla sve prednosti prirodne ishrane (dojenja), naravno veštačka ishrana je (industrijski proizvedenom hranom) ili dohranjivanje kravljim mlekom alternativno je rešenje.

Da li postoje neke prepreke dojenju od strane majke?

Naravno da postoje, i to ne samo od strane majke, već i odojčeta.

Prepreke dojenju od strane majke:

– Mleko u početku sporije nadolazi pa je dete gladno ili mleko suviše jeko nadolazi pa se javlja tvrdoća dojke i odojče ne može da sisa;

– Bradavice mogu biti ili ravne ili uvučene. U tom slučaju mleko »izmuzite« i dajte odojčetu;

– Akutna infekcija majke-odojče treba odvojiti od majke da se ne bi infekcija prenela;

– Ragade (naprsline) na bradavicama praćene bolovima. Savetuje se da se podoj privremeno prekine. Mleko se izmuze i prokuvano daje odojčetu;

– Zapaljenje dojke (Mastitis)-nastaje obično posle ragada, kada bakterije prodru u dojku (možete da primetite po povišenoj telesnoj temperaturi, nabrekloj i bolnoj dojci). Tada je neophodno da privremeno prenete dojenje.

– Hronična oboljenja majke (teška oboljenja jetre, srca, bubrega, maligna oboljenja, žene koje boluju od psihoza i akutne TBC pluća) su stanja u kojima majka ne sme dojiti.

Prepreke dojenju od strane odojčeta:

– Deca sa malom telesnom masom (ispod 1500 grama) su obično slaba, nije im razvijen refleks gutanja i sisanja i obično ne mogu da doje;

– Urođene mane kao što su rascep usne tzv »zečija usta« ili rascep nepca. U tim slučajevima stavljaju se privremene proteze, a kasnije se vrši hiruška intervencija;

– Kijavica (Rinitis) praćena je zapušenjem nosića deteta što znatno otežava dojenje;

– Teže povrede mozga pri porođaju;

– Urođene srčane mane.  

– Belančevine majčinog mleka se razlikuju od belančevina kravljeg mleka (kravlje mleko sadrži 3-4 puta više belančevina nego majčino mleko, sadrži pretežno kazein, a majčino mleko pretežno mlečne albumine koje se lakše vare i boljeg su sastava).

Da li ću nakon dojenja imati poteškoća sa skidanjem masnih naslaga?

Verujem vam da već razmišljate kako ćete se vratiti u formu u kojoj ste bili pre trudnoće. Reći ću vam jedno: uopšte nemate razloga za brigu! Imajte na umu da je povećan unos energetskih i nutritivnih sastojaka neophodan za ishranu vašeg odojčeta i da se odnosi na prva tri meseca dojenja.

kilogrami posle porodjaja
Foto: Fotolia

Nakon ovog perioda (ukoliko nastavite sa dojenjem) troše se masne rezerve stečene u toku trudnoće. Možete čak u prvim mesecima dojenja osetiti izrazitu glad – nikako je ne smete zanemariti (sasvim je prirodna, jer proizvodite hranu za vaše odojče) u strahu za povećanjem telesne mase (ali naravno ne preterujte u količinama i sledite date preporuke).

Primetila sam kod moje bebe izvesne tegobe, da li one mogu biti uzrokovane hranom?

Moguće je da hranom unosite izvesne supstance koje „prelaze” u mleko i izazivaju tegobe kod vaše bebe (grčevi, gasovi,…).

Veliki broj namirnica navodi se kao krivac za pojavu tegoba: luk, praziluk, celer, citrusno voće, karfiol, kupus, začini …

Međutim, njihov uticaj je individualan (bebe različito reaguju na pojedine namirnice). S obzirom na to, predlažemo vam da vodite dnevnik ishrane u kojem ćete beležiti šta pojedete u toku dana – može vam bitno pomoći u identifikaciji i eliminisanju hrane koje šteti vašoj bebi.

U toku dojenja svakako trebate izbegavati (ili njihovu konzumaciju svesti na najmanju moguću meru) alkohol i napitke koji sadrže kofein (kafa, crni čaj, gazirani sokovi). Ove supstance imaju negativan uticaj i po vas (umanjuju lučenje mleka i izazivaju razdražljivost) i po vaše odojče (nervoza, razdražljivost, nesanica…).

Ukoliko se ipak odlučite ove napitke, ograničite količinu i pijte ih minimum 2 sata pre dojenja (vreme neophodno da ih eliminišete iz vašeg organizma). Imajte na umu i činjenicu da navedene supstance veoma brzo prelaze u mleko – što odbija vaše odojče da nastavi sa dojenjem.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 23.11.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije