Planirali ste porodično putovanje koje će trajati više sati i najlakše je da idete svojim automobilom. Ipak, deca se još uvek nisu vozila tako dugo pa je najveće pitanje od svega – kako će oni izdržati toliki put?
Foto: Freepik
Uvek postoji način da putovanje kolima postane neka vrsta zabave za najmlađe. Čak iako nemate dovoljno “iskustva” sa dužim porodičnim putovanjima – nema razloga za brigu. Donosimo vam nekoliko veoma korisnih saveta koji će vam pomoći da putovanje kolima pretvorite u deo odmora koji počinje čim se i poslednji kofer spakuje u gepek.
1. “Vežbajte” duža putovanja – ako deca nisu nigde putovala duže možda bi trebalo da razmislite o test-putovanju pre nego što se zaputite na tu konačnu destinaciju za odmor. Probajte par puta da se spakujete i otputujete negde bliže kako biste videli kako će se deca ponašati i šta je to što može “iskočiti” kao najveći problem tokom duže vožnje.
2. Obezbedite im potpunu udobnost – najvažnije je da, pored sigurnosti, deca imaju potpunu udobnost tokom dužeg putovanja. Obucite ih udobno i komforno, obezbedite njihova sedišta na pravi način, regulišite temperaturu u kolima, potrudite se da im ne smeta sunce kroz prozor, da imaju dovoljno svežeg vazduha… Morate misliti o svemu kako bi kretanje na put bilo što uspešnije.
Foto: Freepik
3. Prilikom pakovanja za put obezbedite zadnje sedište prekrivačima koje ćete kasnije lako oprati – jer putovanje sa decom sigurno predstavlja jedan od najlakših načina da se isprlja apsolutno svaki deo auta u kom borave deca. Na ovaj način ćete i vi putovati bez stresa i brige o prosutom soku ili vodi ili bačenim grickalicama.
4. Planirajte putovanje u terminu za spavanje ili dremku (ukoliko je moguće) – preporuka je da se pripremite i spakujete za put onda kada bi deca trebalo da spavaju kako biste iskoristili deo puta za mirnu vožnju. Kako biste smanjili šansu da će biti nervozna – nemojte čekati predugo već budite sigurni da su siti i da je sve ostalo u redu, pa da će nakon ulaska u automobil uskoro i da zaspu.
5. Pripremite sve omiljene igračke i knjige – ponesite sve one igračke koje su im inače omiljene i držite ih negde gde mogu sami da ih uzmu ili gde vi možete lako da im dodate. Ovde govorimo o svim plišanim igračkama, omiljenim knjigama i slikovnicama, ali i magičnim tablama za crtanje, autićima, lutkicama…
Foto: Freepik
6. Samo omiljena hrana za put – pripremite omiljene namirnice za užinu mališana tokom puta. Neka im na dohvat ruke budu omiljene grickalice, po mogućstvu nešto suvo što će im prijati i neće povećavati šansu od mučnine. Takođe, važno je da imaju i vodu u blizini kako bi utolili žeđ i učinili vožnju i iz tog aspekta ugodnom.
7. Osmislite putne igre za celu porodicu – možete se igrati nekih izmišljenih igara i brojati na primer autobuse ili kamione koje srećete uz put, opisivati ptice koje ste videli kroz prozor, pevati pesmice u kojima se nalaze prizori koje vidite, izmišljati priče o životinjama koje vidite ili o tome šta ćete tek videti. Crtanje po zamagljenom prozoru ili pogađanje zamišljene reči takođe mogu biti zabavne aktivnosti za celu porodicu u autu.
8. Pravite redovne pauze – pogotovo ako vidite neko igralište usput – ovo će deci biti posebno zabavan deo puta. Zabavne pauze koje će poslužiti i da se malo protegnete, jedete, osvežite se, ali i da se zabavite i prekratite put nekim novim događajima o kojima ćete kasnije u kolima pričati.
9. Nemojte se zaustavljati i praviti pauze ako su deca mirna – jedan od ključnih saveta za što lakše stizanje do cilja jeste upravo to – da ako deca ne traže pauzu i dobro im je u svojim sedištima nemojte se zaustavljati i praviti pauze, sačuvajte to za trenutak kada pauza bude mnogo neophodnija.
View this post on Instagram
Komentari (0)