U zdravom braku i vezi postoji mnogo prednosti zdravog seksualnog života. Učestaliji seks povezan je sa pozitivnim promenama, poput nižeg krvnog pritiska, smanjenog stresa, veće intimnosti i čak niže stope razvoda.
Foto: Freepik
Iako ne postoje jedinstvena pravila za sve, kada je u pitanju učestalost, evo nekoliko uvida iz važnost postojanja seksa u braku i partnerskim odnosima.
Postoji li limit za minimalan broj seksualnih odnosa
Studija iz 2015. godine otkrila je da je opšte blagostanje jeste povezano sa seksualnom učestalošću, ali samo u određenoj meri. Zadovoljstvo partnerskim odnosom se progresivno povećavalo kada god bi partneri povećali broj seksualnih odnosa, ali samo do određene mere. Jedan seksualni odnos nedeljno prosek je skoro svakog braka. Međutim, sve brži način života može smetati u želji da se taj broj poveća.
Prosečna seksualna aktivnost odrasle osobe:
Prosečna odrasla osoba: 54 puta godišnje (otprilike jednom nedeljno)
Odrasli u 20-ima: oko 80 puta godišnje
Odrasli u 60-im godinama: 20 puta godišnje
Iako se učestalost često smanjuje sa godinama, seksualna aktivnost kod starijih ostaje veoma važna.
Seks je dobar za psihu
Mnogo je emocionalnih i psiholoških blagodati vođenja ljubavi. Seks je čvrsto povezan sa boljim kvalitetom života, a neke od ovih pogodnosti uključuju:
Bolja slika o sebi: Seks može povećati samopoštovanje i smanjiti osećaj nesigurnosti, što dovodi do pozitivnije samopercepcije.
Veće stope sreće: Prema studiji iz 2015. godine sprovedenoj u Kini, više dobrovoljnih seksualnih odnosa u direktnoj su vezi sa srećom.
Više zbližavanja: Hemikalije u mozgu se oslobađaju tokom seksa, uključujući endorfine, koji smanjuju razdražljivost i osećaj depresije. Drugi hormon, oksitocin („lek za zagrljaj”) povećava se stimulacijom bradavica i ostalim seksualnim aktivnostima. Oksitocin pomaže u negovanju osećaja smirenosti i zadovoljstva.
Foto: Freepik
Oslobađanje od stresa: Hronični stres može doprineti smanjenju seksualne učestalosti. Međutim, seks može biti efikasna tehnika upravljanja stresom. Seks smanjuje hormone odgovora na stres, poput kortizola i adrenalina (epinefrin), sa efektima koji traju i do narednog dana.
Poboljšani kvalitet spavanja: Orgazmi pokreću oslobađanje hormona prolaktina, koji pomaže u boljem spavanju.
Fizičke koristi od seksa
Prilično je intuitivno shvatiti kako seks poboljšava emocionalno zdravlje, ali seks ima i brojne fizičke koristi. Neki od njih uključuju:
Bolja fizička spremnost: Seks je oblik vežbanja. Prema Američkom udruženju za srce, seksualne aktivnosti su ekvivalentne umerenim fizičkim aktivnostima, poput brzog hodanja ili penjanja na dva stepenika. Seksa može zategnuti i tonirati trbušne i karlične mišiće. Za žene, poboljšani tonus mišića i poboljšati kontrolu bešike.
Foto: FreepikPoboljšana funkcija mozga: Preliminarne studije na pacovima otkrile su da su češći odnosi u korelaciji sa boljom kognitivnom funkcijom i rastom novih moždanih ćelija. Slične koristi su od tada primećene i u studijama na ljudima. Studija iz 2018. godine na preko 6 000 odraslih osoba povezala je seks sa boljim performansama pamćenja kod odraslih osoba starijih od 50 godina.
Poboljšana imunološka funkcija: Biti seksualno aktivniji pozitivno utiče na imunološku funkciju. Redovni seks može čak smanjiti verovatnoću prehlade ili gripa.
Niži nivo bola: Endorfin iz seksa promoviše ne samo osećaj blagostanja i smirenosti, on čini da endorfini smanjuju migrenu i bolove u leđima.
Može uticati na gubitak kilograma: Polni odnos tokom 30 minuta sagoreva u proseku 200 kalorija.
Pozitivni efekat na srce: Seksualna aktivnost (ali ne i samozadovoljavanje) povezana je sa nižim krvnim pritiskom. Povišen krvni pritisak povećava rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Seksualne aktivnosti pomažu u širenju krvnih sudova, povećavajući isporuku kiseonika i hranljivih sastojaka kroz telo, istovremeno smanjujući krvni pritisak.
Dodatne fizičke koristi: Česti odnosi povezani su sa lakšim menstruacijama i manje bolnim grčevima.
Komentari (0)