Jedna prijateljica se ugojila 20 kilograma u trudnoći, vaša majka jedva 10, a vi? Koliko mislite da smete da se ugojite tokom drugog stanja i da li za sve važi isto pravilo?
Foto: Freepik
Svaka trudnoća je drugačija, te pravilo vezano za broj kilograma koji smete ili ćete dobiti tokom trudnoće ne može čak da bude isto ni kod jedne žene u više trudnoća. Od čega onda to zavisi?
Delom je odgovor u genetici, ali pre svega u kilogramima koje imate pre trudnoće i načinom života i ishrane tokom drugog stanja. Poznato je da zdrav način života, kako pre tako i tokom drugog stanja, podrazumeva pravilnu ishranu i redovnu fizičku aktivnost. Na taj način možete pratiti da li ste uneli dovoljno hraniljivih i zdravih sastojaka u svoj organizam, a kako da znate da li ste u granicama “dozvoljenog” kada su kilogrami u pitanju?
Šta je BMI i kako se računa?
Ako želite da saznate koliko biste okvirno mogli dobiti kilograma u trudnoći, a da se to nalazi u granicama normalne, trebalo bi da izračunate BMI, odnosno indeks telesne mase (Body mass index).
BMI (indeks telesne mase) predstavlja okvirni pokazatelj za procenu telesne težine i izračunava se na osnovu visine i težine. BMI ne meri direktno količinu masnoće u telu, ali ovaj jednostavan metod može vam okvirno pokazati kojoj kategoriji pripadate.
>>> Izračunajte svoj BMI <<<
BMI se računa tako što se vaša telesna masa (pre trudnoće) deli sa kvadratom visine (u metrima), odnosno:
BMI = kilogrami/visina na kvadrat
* BMI = 60 kilograma / 1,70 x 1,70 = 20,76
*primer*
Težina pre trudnoće određuje kilgrame u trudnoći
U odnosu na visinu BMI broj kilograma koje bi trebalo da dobijete u trudnoći su:
BMI < 20 (spada u neuhranjenost) – od 13 do 18kg
BMI od 20 – 26 (idealna težina/normalno) – od 10 do 15kg
BMI od 26 – 30 (prekomerna telesna težina/manja gojaznost) – od 7 do 11kg
BMI od 30 – 35 (blaga gojaznost) – do 9kg
BMI > 35 (gojaznost) – do 6kg
Komentari (0)