Ponekad se čini da zapisivanje misli nema nekog smisla, ali istraživanja pokazuju da pisanje o vlastitim emocijama poboljšava psihofizičko stanje pojedinca.
Pisanje dnevnika sa stručnog stajališta ima niz pozitivnih učinaka. Kako je dnevnik najčešće nešto što je dostupno samo nama, omogućava nam da otvoreno izrazimo sva svoja osećanja i da bolje upoznamo sebe i svoje emocije bez osuda okoline.
Naime, poznato je da neizražavanje osećanja često dovodi do raznih posledica, a jedna od njih su i psihosomatske bolesti. Iako se smatra da neizražavanje emocija podstiče njihovo nestajanje, to zapravo nije tako: osećanja najčešće ne nestaju nego odlaze dublje u podsvest odakle utiču na naš život.
Dnevnik možete da pišate i na lap topu ili računaru
Budući da pisanje dnevnika pomaže mladima da pronađu sebe i odgovore na brojna pitanja koja ih u periodu odrastanja zbunjuju, uglavnom se s pisanjem dnevnika i počinje negde oko 12. godine, na početku adolescencije.
Pisanje dnevnika tako mladoj osobi pomaže da imenuje i izrazi svoje osećaje, podstiče je da opiše sve svoje fantazije koje su neretko zbunjujuće, a ponekad i zastrašujuće za tu mladu osobu.
Sama činjenica pisanja i prepoznavanja emotivnih stanja na neki način dovodi do rasterećenja.
Takođe, nekada je teško svoje najiskrenije misli i osećaje podeliti s drugima – u takvim situacijama dnevnik može biti utočište kojem možemo poveriti sve što mislimo, osećamo, želimo.
Komentari (0)