U Srbiji je zvanično registrovano 56.000 samohranih roditelja, a prema procenama Udruženja samohranih majki, realno ih ima više od 75.000. U 75 odsto slučajeva to su majke, mada je sve više i očeva, ali ni jedni, ni drugi, često ne mogu da ostvare svoje zakonsko pravo na izdržavanje. Prema izveštaju Autonomnog ženskog centra, alimentaciju ne dobija čak 85 odsto dece!
Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da iz godine u godinu između 1.000 i 2.000, uglavnom majki, podnese krivičnu prijavu protiv bivših supružnika zbog neplaćanja alimentacije. Veliki broj tuženih, a to su u 90 odsto slučajeva muškarci, biva osuđen, ali do plaćanja u praksi ne dođe nikad.
Očevi, po rečima Vanje Macanović, iz Autonomnog ženskog centra, masovno izbegavaju ove obaveze, pa menjaju prebivališta, ne prijavljuju zaposlenje, prijavljuju minimalna primanja, kriju dodatne zarade, imovinu prevode na drugog…
– Da bi ostvarile svoja prava, majke moraju da pokreću nove postupke za izvršenje, koji ih dodatno iscrpljuju i osiromašuju, a ne garantuju rezultate – kaže Macanovićeva.
Većinu majki sredina dodatno destimuliše. Recimo, veliki problem je preuzimanje brige o deci da bi majka uopšte mogla da se zaposli. U predškolskim ustanovama udeo dece čiji je samo jedan roditelj zaposlen je 29 odsto, a od toga samo su pet odsto deca samohranih roditelja.
Vladin tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva uradilo je analizu stanja i, sa grupom od sedam nevladinih organizacija, predložiće Vladi rešenje ovog problema.
– Država jeste osmislila mehanizam alimentacije, ali u praksi on ne funkcioniše kako bismo želeli – kaže Žarko Šunderić, prvi čovek Tima za inkluziju. – Da bi on imao smisla, država će morati bolje da uredi primenu presuda.
Jedna od opcija je ono što je uradila Velika Britanija. Njihova Agencija za brigu o detetu, kada izostane isplata, može da prebaci novac direktno sa zarade dužnika, ili mu privremeno oduzme vozačku dozvolu ili pasoš dok ne plati.
Druga je opcija već predviđena Građanskim zakonikom – iz Alimentacionog fonda bi se plaćale alimentacije deci o kojoj očevi ne brinu, a potom bi država jurila dužnike.
OČEVI NA KORISNOM RADU
Vladin tim i koalicija nevladinih organizacija predložiće izmene Krivičnog zakonika. Kako kažu, praksa je da tužilaštva često odlažu krivično gonjenje dužnika i zadovolje se ako on plati trećinu ili polovinu alimentacije. Kazne su najčešće uslovne, pa se ređaju uslovi, a dužnik nastavlja po starom. Zato je jedan od predloga da se, osim što će morati da plati, on osudi i na društveno koristan rad.
Komentari (0)