Kako navodi dr Džodi Mindel iz dečije bolnice u Filadelfiji, deca najčešće u malo veći krevet prelaze u periodu između 18 meseci i tri godine. Šta je ono što signalizira da je došlo vreme za promenu?
Vaša beba je jednostavno prerasla svoj krevetac.
Čekate drugu bebu kojoj će trebati krevetac.
I naravno, uvek postoje mali avanturisti koji obožavaju da iskaču iz njega pravo na glavu.
“Neka deca do svoje druge godine promene krevet bez ikakvih problema”, navodi doktorka Mindel, koja dodaje da kod velikog broja mališana postoje poteškoće u vidu stalnog ustajanja iz kreveta ili konstantnog dozivanja majke – “Zato čvrsto preporučujem menjanje kreveta najkasnije do treće godine, kada dete kognitivno razume granice ostajanja u krevetu”
Uključite dete u proces
Pošto većina mališana ne podnosi dobro promene, popričajte prvo sa detetom o tome i uključite ga u kupovinu novog kreveta ili posteljine. Čak i ako je vaše dete uzbuđeno oko novog kreveta, očekujte blagu anksioznost kada napustite sobu. Naravno, dobro pazite da je krevet obezbeđen i da su u blizini detetove omiljene igračke sa kojima spava. Sada se postavlja pitanje da li će dete posegnuti iz kreveta da vas traži?
“Možda, ali nemojte mu ni ubacivati ovu misao u glavu”, rekla je doktorka Džodi. Šanse su da će prihvatiti nevidljivu barijeru ako jednostavno kažete ‘Znam da ćeš ostati u krevetu'”.
Smernice koje će olakšati tranzitivni period
Dajte detetu signale – Recite svom mališanu koliko ste srećni zbog njegovog novog kreveta. Ukoliko je već naučeno da nuždu obavlja u noši recite, isto ga hvalite i kada je krevet u pitanju – “Vidi kako je moj veliki dečko ustao iz kreveta sasvim sam!”.
Držite se uobičajene rutine – Ako prvih par noći budete spavali na podu pokraj kreveta tako nećete pomoći detetu i vrlo verovatno ostati tu i narednih par meseci.
Budite nežni, ali dosledni – Ukoliko dete stalno ustaje iz kreveta, neprestano ga vraćajte nazad dok ne nauči.
Komentari (0)