Želeli biste još jednom pre nego što se porodite da s partnerom otputujete negde na zimovanje? Pitate se smete li u trudnoći krenuti u planine ili leteti u toplije južne krajeve? Ovde pronađite odgovore na najvažnija pitanja o zimskom odmoru za trudnice!
Trudna sam, ali tako bih rado još jednom pošla na putovanje?
Ako je vaša trudnoća uredna i bez komplikacija, zašto ne? Najbolje vreme da to učinite jeste između petog i sedmog meseca. U prvim mesecima trudnoće lekari će vas verovatno odgovarati od putovanja iz vrlo jednostavnog razloga. Sve dok se embrion čvrsto ne ugnezdi u matericu, postoji veći rizik od krvarenja ili spontanog pobačaja.
Zadnjih osam nedelja pre termina, takođe, nije idealno vreme za putovanja. Imate veliki trbuh i niste više mobilni kao pre. Osim toga postoji šansa da dete malo urani pa je bolje biti kod kuće.
Mogu li trudnice na odmor u planine?
U principu nema razloga da za vreme trudnoće ne putujete u planine. Međutim, odaberite radije planine niže nadmorske visine. Takođe, izbegavate vožnju žičarama kod kojih je velika visinska razlika između početne i krajnje tačke. Naime, vazdušni pritisak pada s većom visinom kao i količina kiseonika pa trudnice na planinama iznad 1800 m mogu osećati nedostatak kiseonika. To naravno oseća i dete.
Oseća li dete da je napolju hladno?
U planinama je temperatura često niska i vrlo je hladno. Trudnicama je dodatan problem veliki stomak kojeg je teško potpuno i dobro zaštititi kaputom ili jaknom. Ipak, ne brinite. Detetu u trbuhu nikada nije hladno. Ono je dobro zaštićeno prvo vašom kožom, zatim masnim tkivom, mišićima, tkivom materice, vodenjakom i plodovom vodom. Čak i kad bi trudnica plivala u hladnoj vodi, dete ne bi osetilo hladnoću.
Telo trudnice u takvoj situaciji uključuje sistem "grejanja u nuždi" te pumpa dodatne količine tople krvi u udove. Trudnice doduše govore kako imaju osećaj da se njihovo dete u trbuhu sklupča ako je majci hladno. Dogodi li vam se to, znajte da dete reaguje indirektno na ono što osećate vi, a to je neugodnost zbog hladnoće.
Sme li trudnica da se skija i sanka?
Umeren sport u trudnoći odnosno rekreacija svakako su poželjni. U tom smislu zaista se nema šta reći protiv šetnje po snegu, naravno ako se ne radi o planinarenju na veće nadmorske visine. što se tiče skijanja, skijaškog trčanja, sankanja, klizanja i sl. najbolje ih je izbegavati. Oni su doduše zdrav način rekreacije, no budući da postoji velika opasnost od pada, trudnicama se ne preporučuju.
Ne volim zimu i najradije bih otputovala na jug! Smem li da letim avionom i kuda da otputujem?
Trudnicama se preporučuje da putuju na mesta s niskim rizikom od infekcija i bolesti. Zato biste se u svakom slučaju pre odluke o putovanju u daleke zemlje trebale raspitati kod infektologa o sigurnosti te zemlje i porazgovarati sa svojim ginekologom. Osim toga, odaberite zemlju do koje ćete leteti najviše 4 sata. Dugotrajno sedenje u avionu može biti preveliko opterećenje za noge i vene.
Kako sprečiti da se povratkom u zimu ne razbolim?
Jedite puno voća i povrća koje sadrži vitamin C, na primer citruse, kivi, papriku. Tako će vaš imunitet ostati u fit-formi i nećete promenom klime uhvatiti prehladu. Dok ste na jugu iskoristite sunce i more, ali svakako ne propustite neki od programa opuštanja. Mnogi hoteli nude upravo wellness programe za trudnice. Uživajte i prepustite se odmoru jer vas uskoro čekaju izazovi porođaja.
Komentari (0)