šta je vanmaterična trudnoća?
Kako već sam naziv govori – vanmaterična trudnoća je trudnoća koja se razvije izvan materice. To se dogodi kada se oplođeno jajašce ne usidri normalno u matericu, nego se počne razvijati negde drugde u donjem delu trbuha. Plod takve trudnoće je abnormalan i ne može se razviti u fetus.
Takvo se jajašce najčešće usidri u jajovodima, a može se zaustaviti i na jajnicima ili se pričvrstiti za crevo. Vanmateričnu trudnoću moguće je otkriti u 5. do 10. nedelji trudnoće, a može dovesti i do ozbiljnijih komplikacija – recimo do krvarenja. Naime, s rastom oplođenog jajašca polako se počnu širiti i jajovodi, što može uzrokovati njihovu rupturu odnosno trganje. Budući da se uz jajovode nalazi glavna arterija, njihovo širenje može biti jako opasno jer može doći do prsnuća arterije, što uzrokuje snažno krvarenje.
Uzroci vanmaterične trudnoće
Do vanmaterične trudnoće dođe kada oplođeno jajašce ne nastavi svoj put do materice, nego se zaustavi u jajovodu. Jajašce se zaustavi ako je jajovod oštećen, ogreben ili savijen. Mogućnosti za vanmateričnu trudnoću povećavaju prošle upale jajovoda, hlamidija ili gonoreja.
Ako je žena u prošlosti imala operaciju organa u donjem delu trbuha, recimo na jajovodima, jajnicima, materici ili crevima, mogućnosti za vanmateričnu trudnoću bi mogle biti takođe veće. Na pojavu trudnoće te vrste utiču i vanmaterične trudnoće iz prošlosti.
Simptomi vanmaterične trudnoće i kada potražiti lekarsku pomoć
Simptomi vanmaterične trudnoće prilično su slični simptomima pobačaja. Kod trudnoće te vrste ponekad može doći do komplikacija. Najčešće se jave u obliku bola u donjem delu trbuha i vaginalno krvarenje. U težim slučajevima koji zahtevaju hitnu medicinsku pomoć javlja se i vrtoglavica, ošamućenost, bledoća, znojenje i ubrzani otkucaji srca. Žena s velikim vaginalnim krvarenjem hitno treba lekarsku pomoć, jer u protivnom može iskrvariti za manje od dva sata.
Lekarski pregledi i lečenje
U slučaju bolova i vaginalnog krvarenja ženi se stavlja maska za dovod kiseonika i obavljaju se krvne pretrage. Lekar će obaviti i ginekološki pregled, pri čemu će verovatno koristiti ultrazvuk kako bi utvrdio gde je mesto trudnoće. Ako je krvarenje vrlo snažno i žena je u životnoj opasnosti, odmah će biti prebačena u operacijsku salu.
Budući da vanmaterična trudnoća nije normalna i ne omogućava razvoj deteta, lekar će predložiti najbolji način lečenja. Kada je trudnoća locirana u jajovodima, obično se propisuju lekovi koji onemogućavaju rast tkiva, što ga kroz neko vreme telo izbaci. Pri tome je potrebno svaka tri dana obavljati krvne analize, a žene koje su iskusile lečenje vanmaterične trudnoće te vrste izveštavaju o bolovima u donjem delu trbuha i vaginalnom krvarenju, koje je slično malo jačoj menstruaciji.
Za otklanjanje vanmaterične trudnoće hirurzi naprave laparoskopiju, što obično zahteva dva mala reza u donjem delu trbuha, pomoću kojih uklanjaju tkivo. Ponekad je potreban veći rez, a u nekim slučajevima kada je jajovod jako oštećen, neophodno je odstraniti i sam jajovod.
Komentari (0)