Razumljivo je da se fokusiramo na mame u postporođajnom periodu, ali ne zaboravimo da tate takođe trebaju podršku. Pored toga, postajemo sve svesniji da i očevi mogu da pate od postporođajne depresije ili anksioznosti.
Foto: Freepik@
Kako da se pripremim?
Kada na svet dođe vaša beba, odjednom hranjenje, menjanje pelena i vreme za spavanje postaju prioriteti, a očeva briga o sebi i mentalno zdravlje stavljaju se u drugi plan. Često odgovornosti očinstva, partnerskih obaveza i uloge glavnog provajdera porodice mogu postati opterećujuće i iscrpljujuće. Ukoliko naučite načine za suočavanje sa stresom može napraviti veliku razliku.
Razgovarajte o tome
Briga o sopstvenom blagostanju može delovati nedostižno u ranim fazama roditeljstva, ali treba je posmatrati kao nužnost, a ne luksuz. Mnogi misle da se samostalna nega mora sastojati od sati provedenih u teretani, ali može biti jednostavna kao na primer razgovor sa prijateljem. Slobodno recite prijatelju da je biti novi otac teško, jer je verovatno i on prošao kroz isto! Bićete iznenađeni koliko imate zajedničkog sada kad ste obojica roditelji.
Foto: Freepik@kutanya
Kako da brinem o sebi kao novopečeni tata?
Budite svesni sopstvenog zdravlja i vodite računa o istom uz pomoć ishrane i vežbanja. Ako vam redovni obrocni izmaknu tokom dana, obezbedite zdrave opcije pri ruci, kao što su iseckane šargarepe ili orašasti plodovi na kuhinjskom pultu.
Zapamtite, hidratacija je važna, pa može biti korisno da špstavite bočicu sa vodom u najčešće posećene prostorije vašeg doma kao podsetnik da pijete, pijete, i pijete dosta tečnosti!
Tražite podršku od voljenih
Sada je vreme da oko sebe okupite svoje „selo”. To može uključivati porodicu, prijatelje, kolege ili grupe podrške. Često je teško tražiti podršku i prihvatiti pomoć, ali ne morate ovo raditi sami. Pronađite pouzdane izvore za pristup savetima i koristite ih kada je potrebno.
Ono što znamo je da očevi igraju značajnu ulogu u razvoju svoje dece. Uloga očeva se promenila tokom poslednjih nekoliko decenija, sa očevima koji sada preuzimaju aktivniju ulogu nego ikad.
Onaj koji praktikuje samostalnu negu fizički i mentalno će verovatno biti spreman da se nosi s izazovima koje roditeljstvo može doneti, kao i sposobnost da uživa u lepim trenucima koje roditeljstvo može pružiti.
Novopečeni očevi su najrizičnija grupa
Postati otac po prvi put može doći prirodno ili izazvati zbunjenost i stres. Posebno kada je vaša partnerka trudna, utvrđivanje vaše uloge može potrajati. Neke odlične metode pripreme za postati otac po prvi put mogu uključivati prisustvovanje prenatalnim školicama sa svojom partnerkom, učenje veština kao što su uvijanje bebe i menjanje pelena, i razgovor s bebom dok je još u stomaku.
Foto: Freepik@koldunov
Kada beba dođe, zapamtite da je u redu ako ne znate šta radite
Učenje nečeg novog zahteva vreme! Učenje kako zajedno sa partnerkom biti roditelj i uspostavljati rutine je prilagođavanje. Tokom ovog perioda i tokom trudnoće, ključna je komunikacija.
Kao što je već rečeno, muškarci često pristupaju „patnji u tišini”, a posebno za nove očeve, ovaj način razmišljanja nije održiv i često može dovesti do simptoma posporođajne depresije ili anksioznosti.
Potraga za tretmanom/dijagnozom posporođajne depresije kod tata
Tretman za postnatalnu depresiju može uključivati jedan ili kombinaciju sledećeg:
- Dovoljno sna, vežbanje i ishrana
- Podrška okruženja
- Terapija razgovorom
- Farmako terapija
Dostupne su različite online, telefonske ili 1-na-1 usluge podrške, te očevi sada mogu lakše pristupiti podršci i savetima nego ikad pre.
Planovi za tretman mentalnog zdravlja dostupni su kod psihijatra ili psihologa stoga potražite pomoć od svog lekara koji vam može pomoći da pristupite uslugama podrške. Vaš izabrani lekar prepoznaje ove simptome nakon čega će vas uputiti na konsultacije sa psiholozima i psihijatrima.
Autor teksta:
Olivera Leonid Pejin
MSc psiholog i RE&KBT psihoterapeut pod supervizijom
Komentari (0)