Iako se dolazak bebe na svet često očekuje sa velikom radošću, za neke žene, muškarce i porodice trudnoća uopšte i period nakon porođaja mogu se pretvoriti u period najvećeg stresa i izazova. Pored toga, postajemo sve svesniji da i očevi pate od ovih poremećaja.
Mentalno zdravlje muškaraca je važna tema koja često prolazi neprimećeno
Razumljivo je da se fokusiramo na mame u postporođajnom periodu, ali ne zaboravimo da tate takođe trebaju podršku.
Prema jednom istraživanju pet do deset odsto očeva doživljava postporođajnu depresiju, dok 5–15 posto doživljava postporođajnu anksioznost, pri čemu se stope povećavaju kada su i majke izložene perinatalnim poremećajima mentalnog zdravlja.
Foto: Freepik
Bilo da se radi o nesanici, finansijskim brigama, novim odgovornostima ili promeni dinamike u partnerskom odnosu, očevi takođe imaju mnogo toga s čim se suočavaju. Ovo je ogromna promena u životu za oba roditelja. Osim toga, očevi mogu osećati krivicu zbog onoga kroz šta prolazi njihov partner, znajući da nisu oni ti koji doje u tri sata ujutru ili se oporavljaju od porođaja.
Evo šta treba da znate o postporođajnoj depresiji kod vaših partnera. (U daljem tekstu, sve informacije koje se navode mogu se pored očeva odnositi i na druge vrste partnera i ko-roditelja).
Očevi i partneri mogu doživeti depresiju u prvoj godini nakon rođenja bebe
- Broj muškaraca koji zapadnu u depresiju u prvoj godini nakon postajanja očevima dvostruko je veći od opšte populacije. Oko 25 posto očeva doživljava blage simptome depresije, dok oko 10% do 12% dobije dijagnozu depresije.
Očevi koji postaju roditelji po prvi put čini se da su ranjiviji na postporođajnu depresiju u odnosu na očeve koji dočekuju narednu decu.
Foto: Freepik
Postporođajna depresija kod muškaraca i drugih partnera često ostaje nedijagnostikovana
- U proseku postporođajna depresija kod muškaraca javlja se tri do šest meseci nakon rođenja.
Kao i kod postporođajne depresije kod mama, često ostaje nedijagnostikovana. Neretko je razlog to što simptomi mogu ličiti na svakodnevne stresove koje nosi život sa novorođenčetom.
Hormonalne promene mogu igrati ulogu
- Baš kao i kod mama, promene u hormonima mogu povećati verovatnoću postporođajne depresije kod očeva.
Hormoni, uključujući testosteron, estrogen, kortizol, vazopresin i prolaktin, mogu se promeniti kod očeva tokom perioda nakon dolaska njihovih beba.
Foto: Freepik
Postporođajna depresija kod očeva i partnera je verovatnija ako mama takođe ima depresiju
- Ako jedan od vas doživljava emocionalne ili mentalne poteškoće, verovatnije je da će drugi takođe. Kod očeva čije su partnerke depresivne, četvrtina do polovina može doživeti depresiju.
Različiti faktori mogu povećati verovatnoću postporođajne depresije kod očeva i partnera
- Očevi mlađi od 25 godina verovatnije će doživeti postporođajnu depresiju u poređenju sa starijim tatama.
ZAPAMTITE sasvim je uredu da bezbedno spustite bebu u krevetac ili kolica i udaljite se od stresne situacije. Udahnite nekoliko dubokih udaha sa fokusom na udah i izdah ili podtražite pomoć nekog člana porodice ili prijatelja
Ipak, starost nije jedini faktor rizika za postporođajnu depresiju kod muškaraca. Drugi važni faktori rizika uključuju istoriju depresije i anksioznosti, finansijske pritiske i prestanak veze s majkom deteta.
Ti drugi faktori mogu biti:
– poteškoće sa spavanjem ili plačem bebe
– zloupotrebu ili zavisnost od droga
– osećaj nedostatka podrške od strane partnera
Međutim, veza između ovih faktora nije jasna, pa možda ne moraju nužno biti direktni uzrok poteškoća sa mentalnim zdravljem.
Postporođajna depresija kod očeva se može manifestovati na različite načine u odnosu na mame
Simptomi mogu uključivati:
- strah, zbunjenost, bespomoćnost i nesigurnost u vezi sa budućnošću
- udaljavanje od porodičnog života, posla i društvenih situacija
- nesigurnost u odlučivanju
- frustraciju, razdražljivost, cinizam i bes
- bračni konflikt
- nasilje prema partneru
- negativno roditeljstvo
- upotrebu alkohola i droga
- nesanica
- fizičke simptome poput problema sa varenjem, promena u apetitu i težini, proliva, zatvora, glavobolja, zubobolja i mučnine
Ako ste zabrinuti za mentalno zdravlje vas ili vašeg partnera, potražite pomoć od svog lekara koji vam može pomoći da pristupite uslugama podrške. Vaš izabrani lekar prepoznaje ove simptome nakon čega će vas uputiti na konsultacije sa psiholozima i psihijatrima
Autor teksta:
Olivera Leonid Pejin
MSc psiholog i RE&KBT psihoterapeut pod supervizijom
Komentari (0)