Da li je kuvanje osnovna životna veština ili ženski posao? Odgovor na ovo pitanje uveliko može zavisiti od okruženja, ali… Ako je hrana jedna od osnovnih čovekovih potreba od pamtiveka, zar nije poznavanje pripremanja hrane osnova za preživljavanje?
Šta Montesori metoda kaže o deci i kuvanju?
Jedna od najpopularnijih obrazovnih metoda širom sveta, koja je ponela naziv po doktorki psihijatrije i pedagoškinji Mariji Montersori o pripremi hrane kaže sledeće:
- Dete od 2,3 godine bi trebalo da nauči da pospremi sto
- Dete od 4,5 godina bi trebalo da nauči da: 1) postavi pribor za jelo, 2) PRIPREMI JEDNOSTAVAN SENDVIČ, 3) pospremi kuhinjski sto i 4) obriše i pospremi posuđe
- Dete od 6,7 godina trebalo bi da nauči da oljušti krompir i šargarepu i napravi salatu
- Dete od 8,9 godina trebalo bi da nauči da umuti jaja i ispeče keksiće
- Dete od 10,11 godina trebalo bi da nauči da pripremi jednostavan obrok
- Dete od 12 i više godina trebalo bi da nauči da pripremi večeru i ispeče kolač ili hleb
U srži ove metode je ideja Marije Montesori da deca više uče iz onoga što rade, nego iz onoga o čemu slušaju i da im je urođena želja da budu potrebni i da budu od pomoći. Fokusiranost na samostalnost, individualno učenje i praktično iskustvo čini je privlačnom za mnoge roditelje i obrazovne institucije.
Šta kaže jedan od najpoznatijih svetskih kuvara?
— Svako dete u svakoj školi, bez obzira kakvog je porekla, zaslužuje da nauči osnove o hrani – odakle dolazi, kako se kuva i kako utiče na njihovo telo. Ove životne veštine su važne kao i čitanje i pisanje, ali su izgubljene tokom poslednjih nekoliko generacija. Moramo da ih vratimo i vaspitamo našu decu da budu snalažljiva oko hrane — ovo je o kuvanju i deci rekao čuveni “šef” Džejmi Oliver, koji je i veliki aktivista u pogledu poboljšanja hrane u školama.
View this post on Instagram
Džejmi je u više navrata isticao važnost učenja dece kuvanju, smatrajući da je to jedna od najvrednijih veština koju možemo da prenesemo našoj deci.
I sam otac petoro dece, poznati kuvar podelio je na svom vebsajtu nekoliko saveta za kuvanje sa klincima:
- Koristite zdrav razum kako biste odredili koje poslove mogu obavljati, u zavisnosti od njihovog uzrasta i veštine
- Uvek je dobro početi sa manjim zadacima, poput mešanja i merenja, pa postepeno preći na zahtevnije tehnike
- Što više kuvaju, biće veštiji
- Nagledajte ih kada koriste šporet ili oštre kuhinjske alatke
- Naučite ih o važnosti pranja ruku pre početka kuvanja, kao i nakon rukovanja sirovim mesom i ribom i drugim pravilima higijene
- Podstičite ih da kuvaju i probaju nove stvari
Ako ne nauče u kući, u školi teško da će kuvati
Dok mališani u vrtiću uče da posluju oko hrane koliko je to moguće – pomažu u podeli obroka, guranju kolica sa hranom, pripremi i pospremanju stolova, u školi petljanja sa hranom nema, sem kada je vreme da se pojede užina.
O kuvanju i pripremanju hrane deca u školi mogu nešto da nauče ukoliko u sedmom razredu izaberu domaćinstvo. Ovaj predmet, koji je bio simbol stare Jugoslavije, proteran je iz škola početkom devedesetih godina prošlog veka.
Domaćinstvo je vraćeno u škole pre petnaestak godina, ali kao izborni predmet u sedmom razredu.
Savremeno domaćinstvo u školama nije kao ono nekad, kad se heklalo i šilo na časovima. Više se odnosi na porodično domaćinstvo, kulturu stanovanja, ponašanja i odevanja, higijenu i ishranu. Kuvanje jeste deo programa, ali više teorijski, pa će teško da deca u školama zasukati rukave da naprave mafine i skuvaju čorbicu.
Komentari (0)