Mnoge žene koje su u postupku vantelesne oplodnje suočavaju se sa problemom nabavke Prolutex injekcija, kao i sa odbijanjem ginekologa da ih propišu dok se ne ustanovi trudnoća.
Iako pravilnici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) jasno navode da se ovaj lek obezbeđuje o trošku Fonda za primenu tokom vantelesne oplodnje i uz dijagnozu N97, u praksi se često dešava da žene moraju same da snose troškove, koji nisu mali.
Prema informacijama koje je roditeljski portal Bebac dobio od Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), Prolutex injekcije se obezbeđuju o trošku Fonda za primenu tokom ambulantnog ili bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama u toku vantelesne oplodnje. To znači da bi žene trebalo da dobijaju ove injekcije besplatno, ukoliko ih lekar koji je vodio postupak propiše u skladu sa indikacijama.
Šta ako dom zdravlja ne obezbedi lek?
Ukoliko se desi da dom zdravlja ne obezbedi Prolutex injekcije, a one su vam neophodne, imate pravo na refundaciju troškova. Da biste ostvarili ovo pravo, potrebno je da:
- lek bude propisan od strane izabranog lekara (ginekologa) u skladu sa indikacijama;
- podnesete zahtev za refundaciju u filijali RFZO u kojoj ste osigurani;
- uz zahtev priložite originalni račun o kupovini leka (fiskalni račun i gotovinski račun na ime i prezime), medicinsku dokumentaciju i dokaz o primeni leka koji izdaje zdravstvena ustanova u kojoj je on aplikovan.
Šta ako izabrani ginekolog odbija da propiše lek?
Kako tvrde naše čitateljke, dešava se da izabrani ginekolog odbija da propiše Prolutex injekcije, iako ih je lekar koji je radio vantelesnu oplodnju preporučio.
Ukoliko vam je lekar prepisao Prolutex, imate pravo da ga dobijete o trošku RFZO. U slučaju da naiđete na problem, obratite se nadležnoj filijali RFZO i zahtevajte refundaciju troškova.
U tom slučaju, imate pravo da uložite prigovor nadležnoj filijali RFZO, kaže se u zvaničnom odgovoru Roditeljskom portalu Bebac iz RFZO.
Iako je situacija sa Prolutex injekcijama frustrirajuća, važno je da znate svoja prava i da ne odustajete od njih.
Prolutex kao zamena za Progesteron Depo
Početkom leta 2024. godine, lek Progesteron Depo, koji se koristio za sprečavanje prevremenog porođaja kod trudnica, povučen je iz upotrebe u Srbiji i Evropskoj Uniji. Razlog za povlačenje je taj što je Evropska agencija za lekove (EMA) sprovela istraživanje koje je pokazalo da odnos koristi i rizika za lekove koji sadrže 17-OHPC (aktivni sastojak Progesteron Depo injekcija) više nije pozitivan.
Umesto Progesteron Depo injekcija, na listu lekova Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) stavljen je lek Prolutex. Prolutex je takođe progesteronski lek, ali se primenjuje drugačije – potkožno, a ne u mišić kao Progesteron Depo.
Prolutex je lek koji se koristi u zdravstvenim ustanovama – domovima zdravlja i bolnicama koje obavljaju postupak VTO. U apotekama mogu da se izdaju samo u izuzetnim prilikama.
Komentari (0)