Svako želi da mu brak uspe
Svaka mlada devojka koja ide prema oltaru puna je nade da će njen brak trajati večno. Međutim samo nekoliko godina kasnije mnoge se zapitaju zašto su se udale za pogrešnu osobu ili kažu da se nikad ne bi udale za istog čoveka.
Šta se to dogodi između “da” i “kamo sreće da nikada nisam udala za njega”, objašnjeno u knjizi autorke Suzan Šapiro Bareš “Devet faza braka: kako ga graditi, uzdrmati, sačuvati”. Ovaj bračni vodič je nastao na osnovu razgovora sa ženama starosti od 21 do 85 godina.
Foto: Fotolia
Faza 1: Mlada puna nade
Najidealnije bi bilo kada bi ova faza mogla da potraje do kraja života. Ta prva godina braka je očito i najlepša, jer novopečeni par uživa u receptu dobrog braka: strasti, intimnosti i posvećenosti. Međutim i u ovaj fazi javljaju se prve nesuglasice, sumnje i svađe, ali žene i dalje iskreno veruju da na svog muža mogu da se oslone u svemu i da ćete zajedno ostariti i dočekati unučiće.
Foto: Pixaby
Savet: Strast i romantiku je lako postići u ranoj fazi, ali istovremeno morate da razvijate i prijateljstvo sa partnerom, kao garanciju za dugovečnost braka.
Faza 2: Savršena supruga
Pre udaje nema devojke koja ne sanja da će partner ravnopravno učestvovati u kućnim poslovima i obavezama. Ali već posle dve do tri godine nažalost uviđaju da su se pretvorile u multipraktikum i postale kuvarica, i čistačica i poslovna žena.
U ovoj fazi i počinju svi problemi da se nagomilavaju jer mnogi muževi misle da su dovoljno potvrdili svoju privrženost samim tim što su otišli pred matičara.
U današnje vreme, kada su skoro sve žene zaposlene, pa još moraju da obavljaju i kućne poslove i da raščišćavaju nered iza muževa, mnoge počinju da osećaju da nisu cenjene.
Foto: Fotolia
Savet: Kad ove mane isplivaju na površinu, nebitno je da li je reč o prljavim čarapama, lenjosti ili aljkavosti, to može da bude šok. Zato bi trebalo da se pomirite sa činjenicom da nijedan brak nije idealan. Uzmite stvar u svoje ruke i odlučite šta ćete tolerisati, a šta ne.
Faza 3: Deca u centru pažnje
Htele da priznaju ili ne, ali žene kada rode bebu menjaju svoje ponašanje i njihovi prioriteti se menjaju. Pojedine izgube interesovanje za muža, smatrajući da je on obavio biološku funkciju, a druge opet forsiraju muževe da postanu idealni očevi. Mnoge, potpuno gube predstavu o sebi zbog preterane posvećenosti deci, što dovodi do udaljavanja supružnika.
Savet: Uprkos tome što ste postali majka, ne dozvolite da izgubite sebe niti da zanemarite partnera i vezu. Ako oboma odgovara brak u kojem će se sve vrteti oko deteta, onda razgovarajte sa mužem kako ćete podizati porodicu.
Faza 4: Zajednički krevet, različiti snovi
Ova faza obično počinje u devetoj ili desetoj godini braka. U ovoj fazi mnoge žene se ne stide da priznaju da im veoma prija razdvojenost od muža na nekoliko dana. U ovoj fazi iako žene žele da zadrže brak, njihovo nezadovoljstvo sve više raste, a najčešće zbog novca ili nesuglasica u vezi vaspitanja deteta.
Foto: Fotolia
Savet: Trebalo bi da spustite kriterijume i očekivanja. Biće vam lakše, jer ćete biti manje razočarani ako se budete suočili sa promenama koje neminovno donosi bračna zajednica.
Faza 5: Udaljavanje
Kada deca malo odrastu i kada se osamostale, a to se najčešće događa u petnaestoj godini braka, mnoge žene se ponovo okreću sebi, svojim željama, hobijima i karijeri. U ovom periodu vrlo lako se uleće u romansu.
Žene često kažu da je romansa sa strane dobar način da preispitaju svoju ulogu supruge. Ljubavnik im pričinjava zadovoljstva koja je suprug zanemario i po pravilu, on je sušta suprotnost mužu.
Savet: Umesto da tražite izlaz van braka, potrudite se da ponovo uspostave bliskost sa partnerom, jer upravo izostanak intimnosti i njih tera na prevaru. Okrenite se mužu i provodite više vremena zajedno.
Faza 6: Moguć razvod
Za žene u srednjim godinama, koje imaju dvadeset i više godina bračnog staža, preljuba koja je otpočela u prethodnoj fazi sada može da rasturi brak. Mnoge tada počinju da se pitaju, šta uopšte imaju od braka. Žene u ovim godinama finansijski su samostalne, deca su skoro potpuno samostalna, pa im razvod ne deluje strašno. Počinju da se okreću svojim prijateljicama koje su razvedene ili se nisu ni udavale.
foto: Pixabay
Savet: Ako dođete u fazu da razmišljate o razvodu, savet je da se prvo privremeno razdvojite da biste bili sigurni da li ste prenaglili ili je razvod neminovnost. Pre nego što odete zajedno kod bračnog savetnika, prvo sami posetite psihologa.
Faza 7: Pregovori
Ovo je faza koja obično nastupa između 15. i 30. godine braka. Tada žene ponovo razmatraju bračnu situaciju i u velikom broju slučajeva odlučuju da ostanu u braku. Većina shvata da njihove razvedene prijateljice uopšte nisu tako srećne ili bezbrižne kako im se to na prvi pogled činilo.
Savet: Pre nego što napustite partnera, zapitajte se da li vaša neudata ili razvedena prijateljica ima veliki uticaj na vas, pričajući vam o svom burnom ljubavnom životu. Nastojte da napravite plan za oživljavanje veze sa mužem.
Faza 8: Ravnoteža
Između 30. i 40. godine braka kasno je za manipulacije, nadmudrivanja i igre moći. Već napamet znate i svoje i suprugove prednosti, mane i slabosti. Ali, sa dolaskom unučića, ta ravnoteža može da bude narušena.
Savet: Cenite podršku koju imate od muža i podržavajte ga u privikavanju na ulogu dede. Budite najbolji prijatelji i tragajte za zajedničkim temama i interesovanjima.
Faza 9: Samilost
Kada jednog dana počnete da se približavate srebrnom ili zlatnom jubileju, shvatate koliko je važno da se međusobno ne omalovažavate. Do tada ste naučile i da opraštate.
Savet: Budite jedno drugom podrška i sigurna luka. Nemojte da se prepirete oko prošlosti, ne prigovarajte jedno drugom, ne pokrećite konflikte i svađu. Prihvatite najzad činjenicu da to što je svako od vas ponekad imao sopstveni život, što je bio “ja” a ne uvek “mi”, ne mora da bude prepreka u braku.
Komentari (0)