Narodnu izreku “Vezani ste kao pupčanom vrpcom” koristimo kada želimo da ukažemo na preveliku vezanost za nekoga ili nešto. I zaista, zar postoji jača veza od one između majke i bebe koja raste u njenom telu?
Pupčanik je kao i posteljica privremen organ ali je izuzetno važan za mamu i bebu, a ovu su 5 zanimljivih činjenica o pupčaniku!
Foto:Shutterstock
1. Beba diše i hrani se zahvaljujući pupčaniku
Majka diše i hrani svoju bebu preko pupčanika koji prenosi kiseonik ali i sve hranljive sastojke koji su neophodni za bebin razvoj.
Kako izgleda pupčanik i kome od ustvari pripada?
Fiziološki i genetski kod ljudske vrste pupčanik pripada bebi.
Sastoji se od tri krvna suda dve pupčane arterije i jedne pupčane vene koje su obložene sluzavim tkivom koje se naziva Vartonova sluz. Izuzetno retko, umesto tri krvna suda pupčanik može sadržati dva, jednu venu i jednu arteriju.
Vena pupčanika odvodi oksigenisanu krv, bogatu hranljivim materijama, od posteljice ka bebi. U fetus ulazi preko stomaka, na mestu gde će beba imati pupak i ide dalje prema ulazu u jetru, gde se grana na dva ogranka. Jedan nosi krv u jetru, a drugi zaobilazi jetru i uliva se u donju šuplju venu koja će krv odvesti do bebinog srca.
Dve pupčane arterije zadužene su da krv iz koje je baba uzela sve što joj treba sada vrate u posteljicu.
Zahvaljujući pupčaniku beba 9 meseci živi u stomaku potpuno zadovoljna bez hrane i vode.
2. Najduža izmerena pupčana vrpca bila je dugačka čak 195 centimetara
Dužina prosečne pupčane vrpce varira i kreće se u rasponu između 30 i 80 centimetara Ali, kao i u svemu ostalom, i ovde ima izuzetaka.
3. Pupčanik je prva bebina igračka
Beba se u stomaku igra sa pupčanikom hvatajući ga ručicama. Kako bebu nakon rođenja umiruje sve što je podseća na život u materici, imitacija pupčanika može biti super trik za umirivanje beba.
Foto: www.bestchinanews.com
Čarobne hobotnice koje umiruju prevremeno rođene bebe rade upravo to- imitiraju pupčanik, umiruju bebe i sprečavaju bebe da kidaju sonde u inkubatoru.
4. Pupčanik i pupčana krv sadrže pravo bogatstvo matičnih ćelija
Pupčanik je bogat dragocenim matičnim ćelijama koje su gradivni temelj našeg organizma. Od njih nastaju sva tkiva i svi organi u našem organizmu, a uz to imaju neverovatnu sposobnost obnavljanja, regeneracije svih ćelija i tkiva u telu.
U krvi pupčanika nalazi se ukupno 12 vrsta matičnih ćelija.
Takođe, krv iz pupčanika sarži kompletni imuni sistem deteta ( antitela, faktori rasta, citokini..).
Nakon porođaja pupčanik se preseca i baca ali se dragocena krv iz njega čuva na dug vremenski period u specijalnim krio tankovima.
Kako bi matične ćelije mogle da se upotrebe i nakon višedecenijskog čuvanja, važno je da se sačuvaju po posebnim uslovima i standardima. Nakon specijalne pripreme one se zamrzavaju na veoma niskim temperaturama (-190 stepeni). Ovaj proces naziva se krioprezervacija.
5. Presecanje pupčanika – prvi veliki rastanak!
Mada svi porođaj doživljavamo kao prvi sastanak sa bebom ustvari je to prvi veliki rastanak. Presecanjem pupčanika beba se zauvek odvaja od majčinog tela i tek tada se majke i baba upoznaju ali u ovom, po svemu drugačijem svetu.
Presecanje pupčane vrpce je potpuno bezbolno jer u njemu nema nervnih završetaka. Patrljak pupčane vrpce biće prisutan na bebinom pupku desetak dana kada će se potpuno osušiti i otpasti.
Iako će fizički biti razdvojenje presecanjem pupčane vrpce,
veza između mame i bebe trajaće zauvek
View this post on Instagram
Komentari (0)