Rezultat istaživanja zdravlja stanovnika Srbije za 2013. godinu su poražavajući, jer manje od dve trećine dece i mladih uzrasta 7 do 14 godina (61.8 odsto) redovno pere ruke, nakon ulaska u kuću, pre jela i posle upotrebe toaleta, što je značajno niže u poređenju sa 2006. godinom kada je ruke redovno pralo 72.6 odsto dece i mladih ovog uzrasta. Takođe, ovaj procenat je sada znatno viši kod devojčica (70.8 odsto) nego kod dečaka (53.3 odsto). Dve trećine dece i mladih koji imaju od 7 do 14 godina po ovim rezultatima se tuširaju, odnosno kupaju više od tri puta nedeljno (66.2%), što je takođe značajno više u poređenju sa 2006. godinom (54.9%).
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2008. godinu proglasila Međunarodnom godinom sanitacije i Svetski dan čistih ruku je bio centralni događaj u aktivnostima koje su dale podsticaj za mobilizaciju miliona ljudi širom sveta da peru svoje ruke sapunom i da se na taj način unapredi higijenska praksa.
Ruke moraju da se operu sa sapunom
Globalna inicijativa „Pranje ruku sapunom” ima međunarodni karakter, i od 2001. godine uključuje u svoju delatnost brojne svetske organizacije među kojima su široj javnosti najpoznatije UNICEF i Svetska Banka. Prvi put je Svetski dan čistih ruku obeležen 15. oktobra, 2008. godine, kod nas i u celom Svetu.
Glavni cilj ustanovljenog Svetskog dana čistih ruku je razvoj kulture pranja ruku stanovništva, kako na globalnom tako i na lokalnom nivou. Israživanja su dokazala da je pranje ruku sapunom jedna od najkorisnijih i sigurno najisplativijih mera sprečavanja bolesti praćenih prolivom i upale pluća, a upravo su te bolesti najodgovornije za umiranje dece do godine dana. Svake godine 3,5 miliona dece u svetu ne dožive svoj prvi rođendan zbog proliva i upale pluća (dijareje i pneumonije).
Komentari (0)