11 razloga zašto mame treba više da plivaju i uživaju
Da li žene, majke, „kraljice” danas imaju vremena za sebe, a kamoli još i za plivanje? Ili se utrkuju sve više sa mnogobrojnim „to do listama”, koje same sebi nametnu od sumraka do svitanja.
Zašto žene treba više da plivaju i uživaju? Zašto je plivanje dobro za mame? O ovim pitanjima treba da govorimo što češće, kako bi nam mame, sestre, žene, tetke, ujne, strine, komšinice, koleginice bile što zadovoljnije, zdravije!
Foto: Privatna arhiva
Kako savremena žena da integriše plivanje u svoj život? Kako? Nije lako… Znam, imate uvek spreman neki izgovor: umorna sam; bole me leđa; decu treba pokupiti iz škole, odvesti od tačke A do tačke B; Marko ima sutra kontrolni iz matematike, a Milica pismeni iz srpskog; imam zakazano kod frizera, manikira; sutra rano je bitan sastanak sa klijentom; ko će ručak za sutra spremiti; jedva čekam da legnem, a ne još i da plivam i to u ledenom bazenu; plivanje „gljivice i razne mrvice…” pa tek sam se rešila jedne…; bojim se duboke vode; ne znam da plivam, sramota me je sa 30 da uopšte krenem na časove plivanja; hladno mi je, a još pada kiša, auuu napolju je magla, sneg; trudna sam; ko će bebu da čuva; mali mi je kupaći, a nemam nov; bazen mi nije blizu, kola su kod brata, ne ide mi se gradskim prevozom… „pukao mi je nokat” itd.
Foto: Privatna arhiva
Čekaj malo „ženo, majko, kraljico”, stani, udahni.
Zaboravi na svaki izgovor i počni da plivaš već danas.
Zašto?
1. Volećete više sebe, a i mi vas!
2. Bićete sigurnije, lakše ćete reći ono NE, ali itekako i ono DA!
3. I mama ima dušu! Odvojićete se makar na sat vremena od dece i nećete čuti poznatu vrisku, dreku, tužakanje…1000 puta na sat mama ovo, mama ono, mama, mama, mamaaaa!
4. Zato što vi htele to ili ne, vašim primerom o zdravom načinu života utičete na decu, okruženje.
5. Zato što će vam koža biti odmornija, lice svežije, ali i srce veselije, ne samo za vas, već i za sve nas oko vas…
6. Manje će vas boleti glava, leđa, ramena, vrat, prst na desnoj nozi… a imaćete vremena nakon plivanja i za frizera i kafu, čaj sa kumom!
Foto: Privatna arhiva
7. Svaka prašina, prljav veš, haos u ormanu mogu da sačekaju… jer je vaše zdravlje na prvom mestu.
8. Ukoliko plivate tokom cele godine, „narandžine kore” na koži manje će biti.
9. I dok ste trudne i imate stabilnu trudnoću možete da plivate i održavate zdravo stanje tela i uma. Lakše će vam biti tokom tih devet meseci, ali i na porođaju kao i tokom oporavka!
10. Kad dođe beba tada brzo uskočite u bazen, ohladite glavu bar na kratko, neko će već presvući bebu.
11. Ulaskom u vodu, korak po korak, možete savladati dugotrajan strah od vode, a ono što je još bitnije nećete ga prenositi na bližnje, decu.
Svet neće stati bez vas, ukoliko sat vremena za sebe odvojite nedeljno da plivate!
Da li imate još neki izgovor, ili ste već u bazenu, i uživate?
Plivanje kao i pisanje, čitanje, je osnovna kultura življenja!
O autoru: Ko je Swimming Dad (Vladimir Anušić)?
Vladimir Anušić je profesor fizičkog vaspitanja i trener plivanja, kao i Magistar menadžmenta u sportu. Pre svega je tata jedne ajkulice i jedne ribice! Zahvaljujući njima svako jutro za njega ima novu dimenziju. Izazov pre svega, kao tate u svetu roditeljstva, ali i u svetu plivanja.
Već više od dve decenije Vladimir je u svetu sporta, plivanja, i radu sa decom svih uzrasta, počevši od beba, tinejdžera, studenata, vrhunskih plivača. Ni iskustvo sa veteranima mu nije strano, kao i rad sa decom sa smetnjama u razvoju.
Veruje u dobre, a ne u pametne ljude. Obožava dobar basket i muziku. Voli da svira saxofon, gitaru i peva pod vodom!
Osnivač je Baby Swim kluba u Beogradu i Novom Sadu koji je trenutno u stanju mirovanja, dok ne pronađe odgovarajuće uslove za ono što želi da radi sa bebama i decom u Srbiji. Osnivač koncepta i autor bloga Swimming Dad.
Ukoliko želite da saznate nešto više o Vladimiru i lepezi njegovog dosadašnjeg profesionalnog iskustva, projektima, edukaciji, potražite ga na Linkedin profilu ili jednostavno pišite na [email protected].
Komentari (0)