U ovom gradu će iz gradske kase biti izdvojeno tri miliona dinara za tu namenu. “Republička stručna komisija Ministarstva zdravlja propisala je da žene do 40. ili 41. godine mogu da učestvuju u programu vantelesne oplodnje, a grad Zrenjanin je tu granicu podigao na 45 godina”, izjavila je Olivera Lisica, načelnica Odeljenja za društvene delatnosti u Gradskoj upravi.
ZR: Podignuta granica za VTO
Izvor: Bebac.com
Kako je objasnila, ova odluka ne odnosi se samo na žene.
“Ukoliko postoji neka druga bračna zajednica gde je žena već ostvarena kao majka, cilj je da se i muškarcu omogući da se ostvari kao roditelj, omogućavanjem tom paru da bude uključen u program vantelesne oplodnje”, rekla je Lisica za Radio-televiziju Vojvodine.
Iz gradske kase biti će izdvojeno tri miliona dinara za program VTO
Gradsko veće Zrenjanina usvojilo je Pravilnik o kriterijumima za ostvarivanje prava na finansijsku pomoć za vantelesnu oplodnju za 2014. godinu, a iz gradskog budžeta će se za tu namenu izdovojiti tri miliona dinara.
Glavni uzrok steriliteta su godine i infektivna oboljenja genitalnog trakta kod žena, kaže za RTV dr Darko Radovanović, subspecijalista fertiliteta i steriliteta, ukazujući na veliki porast muškog steriliteta.
“Što se tiče finansiranja grada Zrenjanina parova koji ulaze u ispitivanje i program lečenja, stručna komisija trebalo bi da proceni ima li smisla ići u vantelesnu oplodnju kod žena preko 45 godina, jer prema svetskim standardima, preko 40. i 41. godine isti je uspeh spontanog i stimulisanog ciklusa”, istakao je dr Radovanović.
On napominje i da je potreba za VTO u porastu, ali da je taj postupak oko 30 odsto kompletnog ispitivanja u lečenju steriliteta. U zrenjaninskoj bolnici može se uraditi kompletna priprema, a dr Radovanović smatra da bi ovde, uz izvesna ulaganja, mogla da se radi i VTO.
“Prostora ima, stručnog kadra ima. Nedostaje samo da se uradi laboratorija, i da krene da se uplaćuje za injekcije koliko je već neophodno za potrebu VTO. To je već na Pokrajini, odnosno državi da se prošire kapaciteti. Potrebno je i zaposliti embriologa koji će prvo krenuti sa 50 ili 100 ciklusa godišnje, a posle ćemo videti kolike su potrebe”, ukazao je dr Radovanović.
Godišnje u Srbiji negde šest do sedam hiljada parova ima potrebu za nekim vidom lečenja, a kapaciteti državnih i privatnih ustanova su od tri, do tri i po hiljade ciklusa godišnje, i to isključivo u vezi sa programom stimulacije VTO.
Prema podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje sa teritorije zrenjaninske filijale tokom prošle godine u proces biološko-medicinski potpomognute oplodnje upućeno je 31 osigurano lice, 2012. godine bilo ih je 44-oro, a godinu dana ranije njih 43-oje.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)