Dva porođaja mame Sare Mek Ginis, desila su se noću, a kada je saznala da je njeno iskustvo danas veoma retko, ovu zanimljivu statistiku podelila je sa čitaocima svog bloga.
– Kada pomislim na porođaj, to je uvek nešto što se dešava noću, a poslednji napon i novorođenče uvek dolaze oko ponoći. Moj prvi sin došao je na svet u tri časa i 30 minuta posle ponoći, a njegov 20 meseci mlađi brat, rođen je u 00:45 časova. Ali ispostavilo se da moje iskustvo nije baš uobičajeno – rekla je ona.
Statistika pokazuje da se najveći procenat novorođenih beba u Americi rađa u ranim jutarnjim i prepodnevnim časovima. Istraživanja, rađena od strane američkog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti pokazala su da je “najpopularnije” vreme za porođaj između osam i 12 časova u podne. I ne samo to, ispostavilo se da vreme dolaska moje dece na svet spada u vreme kada se deca retko rađaju. Istraživanja su pokazala da se samo tri posto dece rađa između ponoći i sedam časova ujutro.
Prirodni porođaj najčešće kreće u prepodnevnim časovima
Interesantno je da je u istraživanjima takođe zabeleženo da postoje i razlike u načinu porođaja, u odnosu na doba dana. Carski rez u najvećem broju slučajeva rađen je ženama čiji je porođaj počeo tokom večeri ili u ranim jutarnjim časovima. Dok se neindukovan prirodni porođaj najčešće dešava u prepodnevnim časovima, a porođaji kod kuće najčešći su sat vremena posle ponoći.
Autori studije dali su objašnjenje - broj medicinskih intervencija, kao što su indukcija ili carski rez, povećali su se u proteklih nekoliko decenija, što je u značajnoj meri povećalo broj porođaja koji se dešavaju u toku dana.
Interesantno, zar ne?
Komentari (0)