Brza hrana, jeftina moda… sve su to karakteristike današnjice. Za hranu “s nogu” već i ptice na grani znaju da je opasna, a koliko posledica ima svakodnevno i besumučno ispunjavanje ormana istraživala je Elizabeth Cline koja za sebe tvrdi da je “izlečena kupoholičarka”.
Elizabeth je posle mnogo, zaista mnogo potrošenog novca i vremena po prodavnicama rešila da preispita svoje navike. Rezultat je knjiga “Overdressed: The Shockingly High Cost Of Cheap Fashion”. Ovo su najzanimljivije činjenice i saznanja do kojih je došla.
TREND NE POSTOJI
– Nema više prepoznatljivih modnih perioda i dekada – tvrdi Elizabeth Cline.
Osamdesete i devedesete su bile godine prepoznatljive po svojim trendovima, ali “brza moda” je u 21. veku ostavila ovu generaciju bez trenda.
ZAVISNOST OD JEFTINOĆE
Cline tvrdi da smo se navikli da plaćamo manje i uzimamo više.
– Američke porodice troše 1700 dolara godišnje na odeću, a nacija kupi oko 20 milijardi odevnih predmeta godišnje – kaže.
MNOGO STVARI, A MALO PRODAVNICA
Iako smo preplavljeni odećom, izbor radnji se drastično smanjio jer industrijom dominiraju ogromni globalni lanci zbog kojih je sve manje prostora za male prodavnice i šarmantne butike.
POLIESTER JE GLAVNI
Poliester je postao dominantna tkanina. Kvantitet je pobedio kvalitet.
SAMO KRPE POJEFTINJUJU
Iako su cene stanovanja, obrazovanja, zdravstvene zaštite i većine drugih osnovnih životnih potreba stalno u porastu, cena odeće generalno stalno opada.
ŠIVENJE JE SUPER KUL
Cline tvrdi da je kupovina odeće dovela do nestajanja obrtništva. Ona tvrdi da je u modnoj industriji naglasak na brzini i smanjenju troškova proizvodnje pretvorio odeću u predmete za jednokratnu upotrebu.
Zato ona smatra da bi svako trebao da šije svoju odeću i da dobro razmisli o količini kupljenih stvari.
Komentari (0)