Nakon što se kazaljke poklope i krene otvaranje poklona, većinu okupljenih oko božićne jelke, naročito dece, novi kućni ljubimac oboriće s nogu. Međutim, vrlo brzo će doći „trežnjenje”. Do juče mala, slatka životinjica postaće teret, a oduševljenje će zameniti briga i razmišljanje kako ga se rešiti. Uzimajući u obzir da poklanjate živo biće, a ne predmet, pre nego što to uradite postavite sebi nekoliko pitanja:
Prvo i osnovno pitanje je zašto osoba kojoj je poklanjate do sada nije nabavila životinju? Kućne ljubimce najčešće poklanjaju osobe koje ih nikad nisu imale, a kada ih pitate zašto, odgovaraju da su alergični na dlaku, da nemaju mesta u stanu i da im finansijska situacija nije baš blistava. Iz istih razloga treba dobro razmisliti da li će budući vlasnik imati iste probleme.
U praznično vreme najčešće se kupuju male životinje, pre svega zbog pristupačne cene. Hrčak, papagaj ili zlatna ribica zaista ne koštaju mnogo, ali razmislite da li će vlasnik ubuduće imati novca za njihovu hranu, odlazak kod veterinara, kavez, hranilicu, pojilicu, igračke i slično. Ne zaboravite da, iako su mali, ovi ljubimci ne žive u teglama za krastavce.
Veoma važno pitanje je šta će biti sa životinjom ako se prijatelju poklon ne svidi? Ako se malo osvrnete oko sebe, u skoro svakoj ulici ćete videti dve-tri mace ili psa. Mislite da su oni tamo svojom voljom? Uglavnom ne. Veliki je broj onih koje su vlasnici napustili. I baš zato, ako niste sigurni da je životinja pravi poklon, bolje poklonite neku plišanu.
Komentari (0)