Sećate li se onih slatkih, malih notesa sa katancem i ključem. Napišete ime simpatije, zatvorite svesku, zaključate je i sakrijete ispod kreveta? Ne vređate osobe javno, a samo nekolicina vaših najbližih zna šta ste napisali. E pa takvo vreme je nestalo.
Da pređemo na stvar, došla je era sramnih Fejsbuk stranica, a Snapchat sexting (slanje erotskih sadržaja putem Snepčeta) izgleda da ne planira da ode.
Ovaj problem je prepoznala i urednica Vanity Fair-a Nensi Džo Sels. Ona želi da roditelji shvate da ulaze u period u kojem se pubertetlije javno prikazuju u eksplicitnim izdanjima. I to za džabe. A mnogi od tih sadržaja se kasnije zloupotrebljavaju kako bi neka osoba bila predmet javnog ismevanja.
“Izgleda da moral tinejdžera na društvenim mrežama pokazuje u istom pravcu prema kom i penis”, kaže Nensi Džo Sels.
U njenoj novoj knjizi, Društvene mreže i tajni život tinejdžera, Selsova razgovara sa stotinama američkih pubertetlija kako bi shvatila period u kojem oni žive.
“Devojčice su mi govorile da dobijaju dick pics (fotografije penisa) još u 6. razredu”, kaže Selsova za portal Fatherly. Te fotografije su, ili od momčića koji žele da spavaju sa njima, ili od potpuno nepoznatih ljudi. “Dečaci već u devetoj godini postavljaju erotske sadržaje na svojim Vines profilima. A roditelji žmure i ne žele da veruju da su deca sposobna to da rade, kao i da im se svo nasilje na društvenim mrežama zaista dešava.”
Pored toga, društvene mreže, kao što je Fejsbuk, pružaju mogućnost pravljenja zatvorenih grupa u kojima dečaci razmenjuju fotografije devojčica. Takve grupe nazivaju “Slut Pages” (stranice sa kurvama). Oni montiraju glave devojčica na naga tela, ili objavljuju fotografije koje su im devojčice slale- bilo da su one nage, ili da su krišom fotografisale drugaricu dok se presvlači, kako bi joj se “osvetile”. U ovim grupama se mogu naći i skrinšatovana dopisivanja kako bi se namerno neka osoba ponizila.
Tinejdžeri i tinejdžerke prave i takozvane “Finstase” (Fake Instagram accounts – lažne profile na instagramima), kako bi na osnovu vređanja osobe, oni postali “popularniji” u društvu.
A kada je šesnaestogodišnjakinju iz Los Anđelesa urednica Vanity Fair-a pitala zna li svih 6000 pratioca, ona je odgovorila: “Hm, ne. Ko će ih znati. Neki nasumični ljudi”.
Tinejdžerski period je faza u kojem se osoba razvija i stvara stavove, mišljenja i osobine. Oni će se na osnovu njih voditi kroz kasniji život. Živeći na društvenim mrežama, mogu stvorit lažnu sliku o sebi, kao i lažnu predstavu o drugima. Privatnost polako gubi granice i koristi se kako bi jedna osoba, na osnovu druge, omalovažavane, postala popularnija.
Svaki roditelj, ako dozvoli pravljenje društvenih mreža svome detetu, treba da bude svestan da mora imati potpunu kontrolu nad tim profilom.
Svaka nova generacija smišlja sleng kojim će se koristiti. Zbog toga treba pratiti trendove, kako bi se na vreme moglo ragovati.
Komentari (0)