Dok savremene žene u Srbiji željno čekaju pojavu prezervativa za dame, većina kao zaštitu od neželjene trudnoće primenjuju zastarele metode, kao što su brojanje plodnih dana ili prekinut snošaj partnera.
A posledica svega toga su neplanirane trudnoće, veliki broj abortusa što kod veoma mladih žena, što kod onih koje već imaju decu, porast seksualno prenosivih bolesti, sterilitet i malignitet.
Mladi u Srbiji, ali i stariji, ne pridaju dovoljno pažnje svom reproduktivnom zdravlju, a mnogo toga može se sprečiti veoma jedostavno – korišćenjem kontracepcije.
Prema zvaničnim podacima, godišnje se u Srbiji obavi oko 17.000 abortusa, a prema nezvaničnim taj broj se utrostručuje. S druge strane, postoje brojne kontraceptivne metode kao što su kondomi, pilule, spirala…
Najveće zablude o antibebi pilulama
Oralnu kontracepciju u Srbiji koristi svega dva do pet odsto žena u reproduktivnom periodu, što je jedan od razloga poražavajuće velikog broja abortusa.
Poređenja radi, u visokorazvijenim zemljama procenat primene kontraceptivnih pilula kreće se i do 70 odsto. Lekari smatraju da bi trebalo da se podigne svest o postojanju modernih kontraceptivnih sredstava koje su bezbedne i efikasne za upotrebu i koje omogućavaju da se potomstvo ostvari onda kada je žena spremna na takvu ulogu.
Foto: Pixabay
Kolika je neinformisanost, međutim, najbolje pokazuje činjenica da žene veruju kako će od oralne kontracepcije da se ugoje, budu maljavije i da će im se hormonski status poremetiti.
– Žena se neće ugojiti jer nijedna studija koja je rađena bilo gde u svetu, sa bilo kojim preparatom kontraceptivnih pilula nije pokazala da utiču na povećanje telesne mase – tvrdi prim. dr Ivan Bojović, ginekolog Bolnice za ginekologiju KBC Zvezdara.
Prema njenim rečima, maljavost se upravo leči na ovaj način, regulišu se ciklusi, uklanja se PMS.
– Ovde je važan individualni pristup. Treba porazgovarati sa pacijentkinjom i sagledati njene potrebe, odnosno da li joj treba samo kontracepcija ili i lečenje nekih stanja – objašnjava doktorka Bojović.
U tom smislu, dodaje, treba obratiti pažnju i na kontraindikacije za upotrebu hormonske kontracepcije, kao što su proširene vene, postojanje podatka o dubokim venskim trombozama ili emboliji, kako kod pacijentkinje, tako i kod najbližih srodnika.
Povećavaju kilograme – Do sada urađene kliničke studije pokazale su da je ovo zabluda, odnosno da pilule za kontracepciju nemaju nikakav uticaj na promene telesne težine.
Povećavaju dlakavost – Baš suprotno, današnje niskodozne pilule se često koriste za lečenje povećane dlakovosti i akni koje su posledica poremećaja u ravnoteži hormona.
Hormonska su bomba – Netačno. Današnje pilule imaju veoma malu dozu hormona (5-10 puta manju nego u doba kad su počele da se koriste), nisu štetne već su veoma korisne u očuvanju reproduktivnog zdravlja i generalno zdravlja jedne žene.
Mogu da poremete ciklus – Potpuno suprotno, pilule imaju povoljan uticaj na menstrualni ciklus – krvarenja postaju uredna, kraće traju, oskudnija su i bezbolna, a PMS nestaje. Pilule se mogu koristiti i u terapiji nekih hormonskih poremećaja.
Teže se ostaje u drugom stanju – To je zabluda, ovulacija se uspostavlja već sledećeg ciklusa nakon prekida uzimanja antibebi pilula tako da je trudnoća moguća odmah naredni mesec.
Antibebi pilula, kao i spirala, ne štiti od polno prenosivih bolesti.
Za koga je spirala dobra
Jedan od dobrih izbora je i spirala koja je prilično komforna i čak poželjna kod žena preko 35 godina, tačnije, kod žena kojima korišćenje pilule nije preporučljivo.
Ona mora redovno da se kontroliše i menja nakon pet godina, a po potrebi i češće.
Treba imati na umu da spirala pruža odličnu zaštitu od začeća, ali nikakvu od infekcija.
Inače, spirala je mali, plastični umetak koji se postavlja u unutrašnjost materične šupljine. Sadrži hormon progestin koji se oslobađa u šupljinu materice i tako sprečava da dođe do trudnoće.
Ginekologu je potrebno svega pet minuta za postavljanje spirale.
Jedini štiti i od polno prenosivih bolesti
Najrasprostranjenija je upotreba kondoma, koje u Srbiji koristi 33 odsto seksualno aktivnih osoba. Pored zaštite od neplanirane trudnoće, kondomom se postiže i zaštita od polno prenosivih bolesti.
Foto: Pixabay
Međutim, veliki broj kako muškaraca tako i žena izbegava da koristi kondome, jer “smanjuju seksualni užitak”.
– Ljudi u celom svetu imaju mnogo veću svest o važnosti reproduktivnog zdravlja u odnosu na nas. Iz tog razloga su mnogo bolje informisani i više koriste sredstva kako bi se zaštitili – kaže dr Bojović.
Prezervativi su, navode stručnjaci, idealno rešenje ukoliko neko nema stalnog partnera.
Izvor: Blic.rs
Komentari (0)