Jedan od najmrskijih estetskih, ali i zdravstvenih problema koji muči približno 80 odsto žena svakako je celulit.
U borbi s njim dopuštena su sva sredstva. Osim tretmana kojima na celulit delujemo spolja, na njegovo smanjenje trebalo bi delovati i ishranom, dakle – iznutra.
Celulit je kompleksan problem jer ga uslovljava mnogo faktora pa bi za borbu s njim trebalo da se naoružate strpljenjem. Nezdrava hrana, neadekvatna fizička aktivnost, pušenje, stres i genetsko nasleđe – neki su faktori koji utiču na njegov nastanak.
On je mnogo više od estetskog problema. Celulit je u jednu ruku i bolest jer u kasnijim fazama zna da bude vrlo bolan na dodir pa ga je potrebno lečiti.
Strategija za borbu protiv celulita ima mnogo, a zasnivaju se na niskokaloričnoj hrani, telesnim aktivnostima i kozmetičkim tretmanima.
Svaka žena koja želi da se reši celulita, bez obzira na telesnu težinu, mora prvenstveno da promeni svoje prehrambene navike i da se bavi nekom telesnom aktivnošću.
“Anticelulitna ishrana” podrazumeva unos namirnica bogatih biljnim vlaknima, koje podstiču probavu, a iz organizma eliminišu toksine i suvišne masti. Ishrana bi trebalo da bude bogata voćem i povrćem, kao i biljnim uljima.
Korisne su i namirnice koje sadrže dovoljne količine vitamina A, E, C i K jer oni poboljšavaju tonus kože i jačaju zidove vena i kapilara. Vitamin C je zajedno s vitaminom E važan i za postizanje bolje elastičnosti vezivnog tkiva.
Namirnice koje su po svom sastavu kao stvorene za uklanjanje ili ublažavanje uzroka i simptoma celulita jesu i ananas, papaja, kivi, mango i grejp jer enzimi u njima podstiču stvaranje kolagena, jačajući tako vezivna tkiva.
Na stvaranje kolagena i jačanje vezivnog tkiva utiče i vitamin C pa je dobro jesti pomorandže, limun, trešnje i jagode.
Za jačanje vezivnog tkiva preporučuju se i namirnice bogate silicijumom poput integralnog brašna, pirinča, smokve, soje i ječma.
Špargla, banana, paradajz i krompir, koji su bogati kalijumom, pospešuju izlučivanje tečnosti koja se u područjima obuhvaćenim celulitom zadržava među ćelijama.
Šampinjoni, karfiol, žitarice, žumance, soja i sočivo bogati su biotinom i podstiču obnavljanje ćelija na površini kože, poboljšavaju tonus i kožu čine glatkom i elastičnom.
Šargarepa, salata, jetra, spanać, brokula, dinja, kajsija, tunjevina – namirnice su koje obiluju vitaminom A.
Prokrvljenost celulitom zahvaćenih područja poboljšaće namirnice bogate vitaminom E: paprika, celer, avokado, mleko, jaja, ćuretina i piletina.
Namirnice koje bi trebalo da izbegavate svakako su alkoholna i gazirana pića, suhomesnati proizvodi, slatkiši, hrana pripremana prženjem u dubokoj masnoći i jela prezasićena natrijumom.
Preporučuje se i da hranu što manje solite.
Saveznik u suzbijanju celulita svakako je voda, koju je u organizam potrebno unositi i do dve i po litre dnevno. Voda pospešuje razmenu materija, a samim tim i uklanjanje toksina iz organizma.
Voda je zaslužna za čišćenje organizma, lepotu kože, kao i za dobar rad probavnog sistema. U borbi za lepu kožu mnogima će najteže pasti činjenica da se moraju odreći kafe. Ipak, ako ste od onih koji ne mogu da zamisle jutro bez tog napitka, ne očajavajte.
Jedna kafa neće loše uticati, ali ispijanje kafe u velikim količinama pogubno deluje na vaša bedra i stražnjicu. Naime, toksini koje proizvodi kofein ostaju zarobljeni u masnom tkivu, a cirkulacija postaje slabija.
Kafu zamenite zelenim čajem, koji je prepun antioksidanasa pa pomaže organizmu da se oslobodi nakupljenih otrova.
Spanać i zeleno lisnato povrće takođe su vrlo efikasni. Zeleni listovi prepuni su lecitina, koji obnavlja ćelijske membrane, vraća elastičnost i izglađuje površinu kože.
Svoj doprinos u borbi s celulitom daće i rotkvice, pogotovo bele, koje pomažu u uklanjanju viška masnoća i efikasno smanjuju celulit.
Izvrstan izbor su i bademi ili lešnici. Oni su prepuni proteina i esencijalnih masnih kiselina, koji sprečavaju nastanak pomorandžine kore i obnavljaju oštećeno kožno tkivo.
Špargle su na glasu kao afrodizijak, a manje je poznato da ovaj delikates dokazano suzbija pojavu celulita. Špargle ravnaju kapilare i vene i tako sprečavaju nastanak nepoželjnih izbočina na bedrima.
Koriste se i pri detoksikaciji organizma jer uklanjaju toksine koji doprinose stvaranju pomorandžine kore.
Komentari (0)