Načinom ishrane možemo poboljšati, ali i pogoršati celokupno stanje organizma. U potrazi za zdravljem i izvorom mladosti, umesto industrijske hrane i preparata, okrenite se sezonskoj pijačnoj ponudi i raskošno obojenom voću i povrću, odnosno crvenoj, žutoj, narandžastoj i zelenoj hrani.
Umesto mučnog zbrajanja grama ugljenih hidrata, belančevina i masnoća, počnite da mislite o tome da li je na vašem tanjiru prisutan spektar duginih boja, koje nam priroda nudi u izobilju.
Četiri grupe boja
– Hranu delimo u četiri velike grupe boja: žuto-narandžastu, crvenu, zelenu i plavo-ljubičastu, koje bi trebalo svakodnevno da unosimo – ističe nutricionista Gordana Vesić.
ŽUTO-NARANDŽASTO: šargarepa, bundeva, kukuruz, mango, papaja, grejpfrut, pomorandža, mandarina, kajsija
CRVENO: crvena paprika, rotkvica, paradajz, cvekla, malina, jagoda, lubenica, višnje, trešnje
ZELENO: spanać, blitva, brokoli, tikvice, zelena salata, grašak, kivi, avokado, mladi luk
PLAVO-LJUBIČASTO: crveni kupus, plavi patlidžan, šljive, grožđe, borovnice
Prevencija bolesti
Ako u ishranu unosimo različite boje voća i povrća, možemo sprečiti mnoge savremene bolesti poput srčanih oboljenja, osteoporoze, dijabetesa i kancerogenih oboljenja, koja su direktna posledica savremenog načina života i ishrane.
– Da bismo shvatili zašto hrana ima tako snažan uticaj na organizam, potrebno je znati što ona sadrži. Lekovitost hrane možemo da pripišemo svim fitohemikalijama iz voća i povrća, čija snaga leži u antioksidativnom i protivupalnom delovanju i sposobnosti podsticanja prirodne odbrane tela protiv otrova (detoksikacija), što povoljno deluje na zdravlje našeg organizma – smatra nutricionista.
Protivupalno delovanje
Tokom upalnog procesa oslobađaju se štetne materije koje podstiču ubrzano razmnožavanje ćelija. Istraživanja pokazuju da nivo upalne supstance (C-reaktivni protein) može da upozori na rizik od upalnog procesa u organizmu.
– Dobra vest je da su se mnoge fitohemikalije iz hrane pokazale kao snažni borci protiv upala. Jedna od najjačih je kurkumin, žuti pigment kurkume, a ne smemo da zaboravimo ni dobro poznate omega 3 masne kiseline, čiji dovoljan unos u znatnoj meri može da smanji rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti. Od ostalih materija s protivupalnim delovanjem možemo pomenuti karnosol iz ruzmarina i crveni pigment antocijan iz višanja – dodaje Gordana Vesić.
Moć detoksikacije
Naše telo ima i razrađen sistem za uklanjanje toksičnih i štetnih materija.
– Materije koje potpomažu te procese su saponini iz mahunarki, koji sakupljaju molekule holesterola u probavnom sistemu pre nego što se resorbuju u krvotok. Ostali „čistači“ uklanjaju moguće kancerogene materije, a nalazimo ih u mnogim vrstama voća i povrća, kao što su jagode, ananas, šargarepa, paprika i brokoli. Lisnato povrće gorkog ukusa podstiče rad jetre i žuči. Pri tom u tankom crevu dolazi do vezanja toksičnih teških metala, kao što su olovo i živa, što onemogućava njihovu apsorpciju, odnosno potpomaže njihovo izlučivanje – završila je nutricionista Gordana Vesić.
Komentari (0)