Da li znate da više od 17.000.000 ljudi pati od nekog oblika nečiste kože, mitesera, belih bubuljica, crvenih fleka na nosu, čelu, ledjima….Ako spadate u tu grupu ne očajavajte – leka ima, a čak i mnoge slavne ličnosti svakodnevno muče istu muku.
Ko je glavni krivac? Osim hormona, značajan je uticaj genetike, stresa i nehigijene, to jest nepravilnog tretmana kože.
Mnogi misle da su čokolada i masna hrana razlog pojave bubuljica, ali to nije istina. Istina jeste da hrana bogata vitaminima, kao i unos mnogo tečnosti, mogu da pomognu, ali ne i da reše problem. Kod problematične kože, svakako je dobro pojačati unos B vitamina koji blagotvorno utiče na kožu – puno voća, povrća i žitarica, mada nije zgoreg kupiti u apoteci kompleks vitamina B.
Mada, morate znate da taj vitamin otvara apetit i postoji mogućnost da počnete malo više da jedete.
Osnova higijene i nege nečiste kože je pranje i dubinsko čišćenje lica. U tu svrhu koriste se mleka za čišćenje lica, tonici i losioni, a u poslednje vreme i gelovi za pranje, kao i gel-kreme nakon čišćenja. Ali – ne perite lice previše!
Dovoljno je ujutro i pre spavanja. Često umivanje iritira kožu i remeti prirodan odnos masnoća, zato koristite samo blage i neobojene sapune.
Ako mitesere imate samo na takozvanoj T-zoni, onda su posebni flasteri idealni za vas – sadrže supstancu koja se na navlaženoj koži vezuje za miteser i tako ih "izvlači". Nikada nemojte sami "cediti" bubuljice – obično je stanje nakon toga još gore. Pokušajte da lice što manje dodirujete rukama.
Fleke i crvenilo na licu možete prekriti posebnim puderom koji može biti tečan, u stiku ili prahu. Osim što služi kao korektor, ako je kvalitetan i od proverenog proizvodjača, puder deluje antibakterijski i smiruje upalu.
Prilikom kupovine kozmetike, proverite da li je na deklaraciji navedeno da ne sadrži alkohol i da ne pospešuje stvaranje komedona (mitesera kojima je površinski sloj oksidirao).
Rešite se stresa! Stres, izmedju ostalog, uzrokuje dodatno lučenje sebuma (masnoće) koja u dodiru s bakterijama stvara gnojnu bubuljicu.
I na kraju – ako vam nijedan od naših saveta ne pomogne i ako su vaše bubuljice bolne i upaljene, onda obavezno potražite stručnu pomoć – ali ne kozmetičara već dermatologa.
Komentari (0)